Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Özel Çocuklar Özel Olimpiyatlarda Yarıştı

Gündem Yayın: 24.03.2017 15:24
Özel Çocuklar Özel Olimpiyatlarda Yarıştı

Türkiye Özel Olimpiyatları Karadeniz Bölge Oyunları Karabük Üniversitesi Ay Yıldızlı  stadyumda yapıldı . Olimpiyatlara Karabük, Kastamonu ve Düzce’den 11 özel eğitim kurumu katıldı.

 

Türkiye Özel Olimpiyatları Karabük Üniversitesi Ay Yıldızlı Stadyumda yapıldı. Olimpiyatlara Karabük, Kastamonu ve Düzce’den 11 özel eğitim kurumu katıldı.

Karabük Üniversitesi Beden Eğitimi meslek Yüksek Okulu ve diğer kurumlarında desteği ile Ay yıldızlı Stadyumda dün açılışı yapılan olimpiyatları KBÜ Rektörü Prof. DR. Refik Polat, Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdülkadir Çetin, diğer ilgili kurum yetkileri, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı. Üniversite öğrencilerinin de yoğun ilgi gösterdiği olimpiyatlar saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Ardından Özel Olimpiyatlar Türkiye Direktörü Didem Ünsür, bir konuşma yaptı. Ünsür konuşmasında “Özel çocuklarımız sosyal hayatın içine çekebilmek için düzenlediğimiz etkinlikler Karadeniz Bölge oyunları ile devam ediyor. Çocuklarımızın yaşıtlarıyla kaynaştıkları, birlikte yarışıp yine beraberce kazanmanın mutluluğunu yaşadıkları bir ortam yaratmaktan dolayı mutluyuz. Ailemiz her geçen gün büyüyor. Ortak amacımız onlar hakkındaki ön yargıları yıkıp, aslında aralarında hiçbir fark olmadığını göstermek. Bu çocuklarımız kendilerine fırsat verildiği takdirde hayatı ve oyunu nasıl güzelleştirdiklerini herkese kanıtlıyorlar. Hep birlikte yüksek sesle hayatla birlikte, oyunla birlikte diyorlar. Hem kendileri mutlu oluyorlar, hem de bize gelecekleri adına umut veriyorlar” dedi

Daha sonra söz alan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ise konuşmasında “Özel Olimpiyatlar Türkiye’yi ilgi ve takdir ile takip ettiklerini belirterek “özel çocuklarımızı, eğitmenlerimizi ve Özel Olimpiyatlar Gönüllülerini Üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk ve onur duyuyoruz” dedi

Ardından Olimpiyatlara geçildi. Atletizm ve futbol dalında yapılan olimpiyatlarda başarılı olan öğrenciler ödüllendirildi. Öğrencilerin birbiri kaynaşmaları, mutlulukları gözlerinden okunurken, aileler ise onların başarısını görmekten dolayı duygulu anlar yaşadılar.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:37
İhlas Haber Ajansı

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere bir çok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.
Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan göletin kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan gölet nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.
“Eskiden burası hiç kurumazdı”
Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.
“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”
Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden Köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise “Şu an da uyuz gölündeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu an da gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.