Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Ortadan Kaybolan Mutemet İçin Suç Duyurusu

Gündem Yayın: 04.07.2014 15:09
Ortadan Kaybolan Mutemet İçin Suç Duyurusu

Karabük Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara, müfettişlerin gerekli incelemeleri yaptığını ve incelemelerin devam ettiğini söyleyerek, “Zimmetine ne kadar para geçirdiği noktasında net bir rakam yok.  Devlette bir lira da, bin lira da aynıdır” dedi

Karabük Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Karabük Devlet Hastanesi ile Şirinevler KBÜ Araştırma Hastanesi’nde zimmetine para geçirdiği iddia edilen maaş ve döner sermaye sorumlu mutemedi ortadan kayboldu.

Edinilen bilgilere göre, sağlık personelinin döner sermayesinde eksik hesaplamalar yapma ve sanal kişilere döner sermaye oluşturma yöntemi ile kendi hesabına para aktardığı iddia edilen Karabük Devlet Hastanesi ile Şirinevler KBÜ Araştırma Hastanesi’nin maaş ve döner sermaye sorumlu mutemedi H.K, bu yönteminin müfettiş tarafından açığa çıkarılmasının ardından ortadan kayboldu. Karabük Kamu Hastaneleri Birliği, 4 gündür ulaşılamayan mutemet hakkında savcılığa şikayette bulundu.
Karabük Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara, müfettişlerin gerekli incelemeleri yaptığını ve incelemelerin devam ettiğini söyleyerek, “Zimmetine ne kadar para geçirdiği noktasında net bir rakam yok. Devlette bir lira da, bin lira da aynıdır. Bu noktada gerekli incelemeler sürüyor. 4 gündür kayıp olan mutemetle ilgili olarak da Karabük Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak şikayetçi olduk” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dere kenarında bulundu, içinden bakın ne çıktı

Kültür Sanat Yayın: 01.10.2023 04:36
Kaynak: İHA

1. Dünya Savaşı’nda esir düştüğü kampta İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrenerek dönemin fotoğraflarını çeken Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet cam negatif filmleri fotoğrafa dönüştürülerek Bolu’nun Mudurnu ilçesinde gün yüzüne çıktı.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılında İstiklal Savaşı’nın kahramanlarından asker ve belge fotoğrafçısı Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet döneme ait cam negatif filmler fotoğrafa dönüştürülerek sergilendi.

Esir kampında fotoğrafçılığı öğrendi

1896 yılında Bolu’nun Mudurnu ilçesinde doğan Ahmet İzzet Bengiboz’un 1.Dünya Savaşı hayatının dönüm noktası oldu. 1917 yılında Filistin savunmasında, 3. Gazze muharebesinde İngilizlere esir düşen Bengiboz, Esir Kampı’nda İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrendi. Kurtuluş Savaşı’nın bitmesiyle birlikte memleketi Mudurnu’ya dönen Bengiboz, fotoğrafçılığı devam ettirerek 1930’lu yıllarda Mudurnu’yu fotoğrafladı.

Dere kenarında atıl halde bulundu

Kurtuluş Savaşı’nda ve savaş sonrasında Ahmet İzzet Bengiboz’un objektifine yansıyan fotoğraflar, yıllar sonra Mudurnu’da derede bulundu. Bengiboz’un ailesi tarafından dere kenarında bulunan cam negatif filmler, Mudurnu Kaymakamlığı’na teslim edildi. Bin 4 adet cam film, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde dijital fotoğraflara dönüştürüldü. Mudurnu ilçesinde sergiye açılan dönemin fotoğrafları yoğun ilgi gördü. 30 gün boyunca tarihi fotoğraflar, tarihi Fuat Beyler Konağı’nda sergilenecek.

Resim sergisi töreninde Ahmet İzzet Bengiboz’un torunu Mehmet Kadri Bengiboz, dedesinin esir kampı günlerini anlattı. Duygusal anlar yaşayan Kadri Bengiboz, konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.

Sergiye katılan ünlü Fotoğraf Sanatçısı Coşkun Aral, bu değerli hazinelerin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.