Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Organamineral gübre ile topraklarımız kurtarılacak

Yaşam Yayın: 06.08.2023 14:12
Yazar:
Organamineral gübre ile topraklarımız kurtarılacak

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi bünyesinde toprakların kimyasal gübrenin zararlarından kurtarılması için ayçiçeğinden organaminaeral gübre üretiliyor.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat fakültesi bünyesinde bu yıl ilk kez Ayçiçeği yetiştiriciliğinde Organaminaeral gübre araştırması yapılıyor. Yapılan araştırmada toprağa verilen zararın azaltılması hedeflenirken Ayçiçeği yetiştiriciliği Tokat ili için önemli bir yere sahip. Organaminaeral gübrenin tarım alanında üretim yapanların gündeminde yer aldığını belirten Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Endüstri Bitkileri bölümü Dr. Şaziye Dökülen” Ayçiçeği ülkemizde yağ bitkileri açısından ilk sırada yer alan bir bitkidir. Biz de gerek çiftçiye gerekse bilimsel anlamdan yani literatür kaynağı olmak adına, hangi gübrenin gerek verimine gerek yağ oranına ne tür fayda sağlayacağını görmek adına bu çalışmayı yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu yıl bu çalışmamızın ilk yılı bir daha ki yıl tekrarlanacak”
Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Endüstri Bitkileri bölümü Dr. Şaziye Dökülen” Burada çalışma alanlarımızdan ayçiçeği bitkisi vardır. Ayçiçeği bitkisi gübreleme çalışmasını yürütüyoruz. Burada kimyasal gübre dozları ve organamineral gübre dozları kullanılmaktadır. Organamineral gübre şu anda gündemde olan bir gübre çeşididir. Organamineral gübre kimyasal ve organik maddelerin yani gübrelerin birlikte harmanlanarak kullanılmasıdır. Yani bir tarafta sadece kimyasal gübre kullanımı söz konusu, bir tarafta ise hem organik hem de kimyasal gübre kullanımı söz konusudur. Aynı zamanda bunların dekara ne kadar verim verebileceğini ölçmek için de belirli dozları bulunuyor. Dekara 3,6,9,12,15 ve 18 kg olmak üzere bu şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu ayçiçeği çeşidi yağlık bir çeşittir. Tokat bölgesi ayçiçeği üretiminde ön planda olan iller arasında yer alıyor. Ayçiçeği ülkemizde yağ bitkileri açısından ilk sırada yer alan bir bitkidir. Biz de gerek çiftçiye gerekse bilimsel anlamdan yani literatür kaynağı olmak adına, hangi gübrenin gerek verimine gerek yağ oranına ne tür fayda sağlayacağını görmek adına bu çalışmayı yürütüyoruz. Bu yıl bu çalışmamızın ilk yılı bir daha ki yıl tekrarlanacak ve 2 yılın sonucuna göre şu gübre organamineral gübre veya kimyasal gübrenin şu dozları diye kullanılması geçerliliğinin tavsiyesinde bulunulacak” diye konuştu. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.