Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Ordu’da fındık hasat dönemi sonbaharda da devam ediyor

Ekonomi Yayın: 23.09.2023 20:12
İhlas Haber Ajansı
Ordu’da fındık hasat dönemi sonbaharda da devam ediyor

Ordu’da, kıyı bölümlerine 12 Ağustos tarihinde başlayan fındık hasat dönemi yüksek bölümlü bölgelerde devam ediyor. Hasat döneminin bitmesine 3-4 gün kalırken üreticiler sonbahar mevsiminde türküler eşliğinde de fındık topluyor.

Ordu’da kıyı kısımlarında resmi olarak 12 Ağustos tarihinde başlayan fındık hasadı orta kesim için 17, yüksek bölümler için ise 25 Ağustos olarak belirlendi. Vilayette üreticilerin büyük bir kısmı hasadı tamamlayıp eserlerini patoza verdi, kimi üreticiler mahsullerinin satışını gerçekleştirdi. Yüksek kısımlı bölgelerde ise fındığın yapısı gereği geç olgunlaşması, hava koşulları üzere etkenlerden ötürü hasat devam ediyor. Korgan ilçesi Tepealan Mahallesi’nde üreticiler, ekim ayına kadar fındık toplayabildiklerini belirtiyor.

Fındık toplayan Sami İsen, Korgan ilçesindeki yaylaya yakın noktalarda fındık hasat döneminin devam ettiğini söyledi. Hasadın 3 gün daha devam edeceğini söyleyen İsen, sonrasında ise dönemin biteceğini belirtti.

“Geçen yıl ekim ayına kadar fındık topladık”

Fındık üreticisi Hüseyin Çolak, yüksek kesitli bölgede oldukları için hasadın geç başladığını ve devam ettiğini söyledi. Bu yıl randımanın de yüksek olduğunu söyleyen Çolak, “Çok şükür burada fındık yanmadı. Eylül ayı da olsa fındık dönemi bitmiş sayılmıyor, geçen yıl ekim ayına kadar fındık topladığımız oldu. Bu sene de olacak üzere görünüyor, buralarda hoş mahsul var. Korgan’ın yüksek bölümleri son haneler biz oluyoruz, tahminen de vilayette en son hasadı biz bitirenler oluyoruz” dedi.

Fındık hasadını sürdüren Hakkı Yılmazlı ise bir aydan fazla bir mühlet evvel başlanan fındık hasadının büyük oranda tamamlandığını, bölgelerinde ise hala devam ettiğini söyledi.

Üreticiler sonbahar mevsimin birinci ayının sonlarında devam ettikleri hasatta kimi vakit türküler söyleyerek hoş vakit geçiriyorlar.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Manşet Yayın: 21.02.2024 14:45
MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, “MHP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi listelerini temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulduk” dedi.

Başkan Gedikoğlu yaptığı açıklamada; “Kıymetli Hemşerilerim, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili Beyefendi ile birlikte Karabük’ümüze hizmet etmek için her biri birbirinden kıymetli çalışma arkadaşlarımız ile görüşerek Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı olacak arkadaşlarımızı belirledik.

Yapılacak olan seçimlerde bulunduğu her sırasındaki çalışma arkadaşımız kendi alanında gerekli kabiliyetlere sahip ve Memleketimize hizmet etme noktasında temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulmuştur.

Biz Karabük’ümüze hizmet noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmak için gece durmadan gündüz yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Takdir Değerli Hemşehrilerimizindir. Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi. (Ramazan Öztürk)