Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE, RAUF DENKTAŞ İLE İLGİLİ BİR HATIRAM

Köşe Yazıları Yayın: 12.01.2023 12:55
ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE, RAUF DENKTAŞ İLE İLGİLİ BİR HATIRAM

1986 Yılında, 193. Dönem Asteğmen olarak K.K.T.C. Lefkoşa Türk Kuvvetleri Alayı emrine kura çekmiştim. Alaya vardığımda; görev yerimin Lefkoşa içinde,  sınırda, yeşil hatta, konuşlanmış olan komando bölüğü olduğu söylendi.

Görevimin ilk günleriydi. Nöbetçi subayı olduğum bir gece; Alay nizamiyedeki nöbetçi den telefon geldi. “Cumhurbaşkanı şimdi buradan geçti herhalde sizin bölüğe geliyor.” dedi. Gece saat 22 sularıydı. Haliyle şaşırmıştım.  Sırasıyla tabur ve bölük nizamiyelerden de aranınca, hemen karargah binasının önüne çıkıp beklemeye başladım. Ben eskort ve koruma  araçlarıyla kalabalık bir konvoy beklerken; Siyah bir Mercedes geldi, önümde durdu. ne şoför ne de koruma direksiyondaki Sn. Cumhurbaşkanıydı.Çocukluğumdan bu yana ismini duyduğum, hayran olduğum Kıbrıs davasının efsane lideri  karşımdaydı. Bir an rüyada olduğumu düşündüm.

Araçtan indi, babacan bir gülümsemeyle bana bakıyordu. Hoşgeldiniz Sn. Cumhurbaşkanım diyerek selamladım. Eli ile gel işareti yaptı. Aracının arka tarafına geçtik, bagajı açtı. Bagaj ağzına kadar tek tek paketlenmiş poşetlerle doluydu. “Bunları çocuklara dağıt, bunlar iç çamaşırı arslanlar temiz temiz giyinsinler” dedi. Çavuşa gerekli talimatı verdim. Sonra birlikte karargah binasına geçtik yarım saat kadar sohbet ettik ve geldiği gibi mütevazı bir şekilde gitti.

Şaşkınlığımı atamamış ve  çok heyecanlanmıştım.

Daha sonra öğrendim ki, bizim bölük Lefkoşa da konutunada yakın olduğu için sık sık gelir. askerlere çamaşır getirirmiş. İç çamaşırı, kolonya ve mendilden oluşan paketleri eşi Aydın hanım hazırlatırmış.  Zaten daha sonraki günlerde de 10/15 beş günde bir hep geldi. Bazen misafirimiz oldu bazen de ayak üstü uğradı. Hafta sonları, Lefkoşa ya  şehir mekezine gezmeye giderdim. Elinde fotoğraf makinası halkın arasında, bir tane bile koruma olmadan dolaşırdı. Aracını da kendisi kullanırdı.

Esnafdan yaşıtı arkadaşları, çoğu çocukluk, gençlik yılllarından arkadaşı, seslenirlerdi  ”Rauf Bey gel bir çayımızı iç” kırmazdı onları… Bazende çarşı iznindeki askerler fotoğraf  çektirmek için etrafını sararlardı onları da kırmazdı…

Yakından tanımış olmanın gururunu hep taşıyacağım. Nur içinde yat büyük lider. Mekanın cennet olsun.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Uyuşturularak ölüme terk edilen köpekler sağlığına kavuştu

Gündem Yayın: 28.02.2024 20:00
İhlas Haber Ajansı
Uyuşturularak ölüme terk edilen köpekler sağlığına kavuştu

Kastamonu’nun Cide ilçesinde anestezi uygulanarak ölüme terk edilen 10 köpek, uygulanan tedavinin ardından sağlıklarına kavuştu.

Olay, 24 Şubat’ta Cide ilçesi Kemerli Mahallesi mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından uyuşturulan 10 köpek, bölgedeki boş araziye atıldı. Köpekleri gören bir vatandaş, durumu Cide Belediyesi’ne bildirdi. Vatandaşın ihbarı üzerine bölgeye polis, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Cide Belediyesi Hayvan Hakları ekipleri sevk edildi. Bölgeye giden ekipler tarafından köpekler, ölüme terk edilmiş halde bulundu. Nefes almakta güçlük çektikleri belirlenen köpekler, yapılan incelemelerin ardından Cide Belediyesi Hayvan Barınağına götürülerek tedavi altına alındı.

Sağlıklarına kavuştular

Olayı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin yakalanması için çalışmalar sürerken, ölüme terk eden köpekler ise sağlığına kavuştu. Cide Belediyesi Hayvan Barınağında tedavileri süren köpekler uygulanan anestezinin etkisinden kurtarıldı. Barınakta gözlenmeye devam eden köpekler, olayla ilgili yürütülen soruşturmanın sona ermesinin ardından yeniden doğal yaşam ortamına salınacak.

“Soruşturmanın bitmesi ile doğal yaşam ortamına bırakacağız”

Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyleyen Geçici Hayvan Bakımevi Saha sorumlusu Mesut Seyda Erdoğan, “Belediyemiz santraline gelen zehirlenme ihbarı üzerine Cide Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz alana gitmiştir. Köpeklerin zehirlenmediği, anestezi etkisi altında olduğu tespit edildi. Bahse konu alanda Milli Parklar ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından ortak bir tutanak hazırladık ve daha sonra köpeklerimizi barınağımıza getirdik. Şu anda gözlem altındalar. Herhangi bir sıkıntıları yok. Soruşturma devam ettiği için doğal yaşam ortamlarına bırakamıyoruz. Soruşturmanın bitmesi ile doğal aşam ortamına bırakacağız” dedi.

“Sağlık durumları gayet iyi”

Köpeklerin sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Veteriner Teknikeri Ümit Gündoğdu, “Sağlık durumları gayet iyi. Sadece yanlış anestezi bölgelerinden vuruldukları için ayılmaları daha geç oldu. Ama genel anlamda sağlıkları iyi, gözlemlerine devam ediyoruz. Genel durumları iyi. Herhangi bir sıkıntıları yok” diye konuştu.