Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE, RAUF DENKTAŞ İLE İLGİLİ BİR HATIRAM

Köşe Yazıları Yayın: 12.01.2023 12:55
ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE, RAUF DENKTAŞ İLE İLGİLİ BİR HATIRAM

1986 Yılında, 193. Dönem Asteğmen olarak K.K.T.C. Lefkoşa Türk Kuvvetleri Alayı emrine kura çekmiştim. Alaya vardığımda; görev yerimin Lefkoşa içinde,  sınırda, yeşil hatta, konuşlanmış olan komando bölüğü olduğu söylendi.

Görevimin ilk günleriydi. Nöbetçi subayı olduğum bir gece; Alay nizamiyedeki nöbetçi den telefon geldi. “Cumhurbaşkanı şimdi buradan geçti herhalde sizin bölüğe geliyor.” dedi. Gece saat 22 sularıydı. Haliyle şaşırmıştım.  Sırasıyla tabur ve bölük nizamiyelerden de aranınca, hemen karargah binasının önüne çıkıp beklemeye başladım. Ben eskort ve koruma  araçlarıyla kalabalık bir konvoy beklerken; Siyah bir Mercedes geldi, önümde durdu. ne şoför ne de koruma direksiyondaki Sn. Cumhurbaşkanıydı.Çocukluğumdan bu yana ismini duyduğum, hayran olduğum Kıbrıs davasının efsane lideri  karşımdaydı. Bir an rüyada olduğumu düşündüm.

Araçtan indi, babacan bir gülümsemeyle bana bakıyordu. Hoşgeldiniz Sn. Cumhurbaşkanım diyerek selamladım. Eli ile gel işareti yaptı. Aracının arka tarafına geçtik, bagajı açtı. Bagaj ağzına kadar tek tek paketlenmiş poşetlerle doluydu. “Bunları çocuklara dağıt, bunlar iç çamaşırı arslanlar temiz temiz giyinsinler” dedi. Çavuşa gerekli talimatı verdim. Sonra birlikte karargah binasına geçtik yarım saat kadar sohbet ettik ve geldiği gibi mütevazı bir şekilde gitti.

Şaşkınlığımı atamamış ve  çok heyecanlanmıştım.

Daha sonra öğrendim ki, bizim bölük Lefkoşa da konutunada yakın olduğu için sık sık gelir. askerlere çamaşır getirirmiş. İç çamaşırı, kolonya ve mendilden oluşan paketleri eşi Aydın hanım hazırlatırmış.  Zaten daha sonraki günlerde de 10/15 beş günde bir hep geldi. Bazen misafirimiz oldu bazen de ayak üstü uğradı. Hafta sonları, Lefkoşa ya  şehir mekezine gezmeye giderdim. Elinde fotoğraf makinası halkın arasında, bir tane bile koruma olmadan dolaşırdı. Aracını da kendisi kullanırdı.

Esnafdan yaşıtı arkadaşları, çoğu çocukluk, gençlik yılllarından arkadaşı, seslenirlerdi  ”Rauf Bey gel bir çayımızı iç” kırmazdı onları… Bazende çarşı iznindeki askerler fotoğraf  çektirmek için etrafını sararlardı onları da kırmazdı…

Yakından tanımış olmanın gururunu hep taşıyacağım. Nur içinde yat büyük lider. Mekanın cennet olsun.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Dünya Yayın: 03.12.2023 08:36
Kaynak: İHA
Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda bulunan derelerde nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi.

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli yok olma tehdidine yakın kategorisinde değerlendirilen su samuru görüntülendi. Dere kenarında yiyecek arayan 4 su samurunu vatandaş cep telefonlarıyla görüntüledi. Nesli tükenmekte olan su samurları geçtiğimiz günlerde Gölcük’te de görüntülenmişti. Çekilen yeni görüntülerde ise su samurlarının Abant Deresinde yiyecek aradıkları anlar yer aldı.

Paylaş: