Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Okula yeni başlayacak çocukların ebeveynlerine uzmanlardan tavsiyeler

Sağlık Yayın: 02.09.2023 20:24
Kaynak: İHA
Okula yeni başlayacak çocukların ebeveynlerine uzmanlardan tavsiyeler

Okula yeni başlayacak çocukların ebeveynlerine ikazlarda bulunan İmperial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Canan İnce Börekci, okulun birinci gününün hem anne/babalar, hem de çocuklar açısından kıymetli bir adım olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Börekci, “Yaz tatili sona yaklaşırken, bilhassa okula yeni başlayacak çocuklarda okula hazır oluş, atlanılmaması gereken bir bahistir. Okula hazır oluş çocukların zihinsel, toplumsal, duygusal maharetleri ile lisan gelişimlerinin, motor maharetler ve özbakım hünerlerinin örgün eğitime yeterliliğini söz etmektedir. Okul öncesi periyottan itibaren anne/babaların; çocuklarına yaşlarına uygun sorumluluklar vermeleri, Kendi başına giyinmek, yemek yemek, eşyalarını toplamak/ düzenlemek, ferdî paklık üzere maharetlerini desteklemeleri, çocukların arkadaş bağları kurabileceği, oyuna ve akranlarına ahengi deneyimleyebileceği toplumsal alanlara teşvik edici olmaları, Problemleri çocuklar ismine çözmek yerine onların kendi tahlil yollarını araması, fikirlerini lisana getirmesi ve tahlil bulması konusunda destekçi olmaları çocukların okula hazır olma maharetlerini desteklemektedir. Ayrıyeten okulu, bilhassa birinci gününü anlatan öyküler paylaşmak, okulda yapılacaklar ve yıl içerisinde öğrenileceklerle ilgili konuşmak çocukların okulla ilgili belirsizliklerin azalmasına yardımcı olurken anne/babaların kendi okul tecrübelerini, birinci gün yaşadıklarını, hissettiklerini paylaşmaları çocukların kendi hislerini tanımaları ve anlamalarına yardımcı olacaktır” dedi.

Okul alışverişi çocuklarla birlikte yapılmalı

Okul alışverişlerinin çocuklarla birlikte yapılmasını öneren Börekci, “Okul alışverişlerinin çocuklar ile birlikte yapılması, eşyalarının seçiminde fikirlerinin alınması, okul çantasının çocukla birlikte hazırlanması üzere hazırlık süreçlerine dahil edilmeleri de çocukların okul fikrine alışmalarına ve uyumlarına katkı sağlamaktadır. Okulun birinci günü hem anne/babalar, hem de çocuklar açısından kıymetli bir adımdır. Bilhassa anne/babaların kendi tasaları ile baş edebilmeleri, okulla alakalı olumlu ve inanç verici tavırları çocuklarının bu sürece kolay adapte olmalarını sağlayacaktır” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Baraj gölünde balık kafesleri yırtıldı, oltasını alan koştu

Gündem Yayın: 23.09.2023 00:12
Kaynak: İHA
Baraj gölünde balık kafesleri yırtıldı, oltasını alan koştu

Artvin’de baraj gölünde balık kafeslerinden birinde yırtılma meydana gelmesi ile binlerce Türk somonu göle dağıldı. Oltasını alan vatandaşlar baraj gölüne koştu.

Çoruh Irmağı üzerindeki Borçka Barajı’nda Türk somonu üretimi yapan firmalardan birine ilişkin kafeslerde yırtılma meydana geldi. Binlerce soman firar edince oltasını alan baraj gölüne koştu. Artvin ve ilçelerinin yanı sıra Rize ve Trabzon’dan gelen olta balıkçıları, kilolarca yakaladıkları balıkları konutlarına götürdü. Sabahın erken saatlerinde baraj gölünde balık avına çıkan vatandaşlar, bu vesile ile yurt dışına ihraç edilen balığın tadına bakma imkanı doğduğunu lisana getirdiler.

Öte yandan, baraj gölü etrafında yaşayan yılanlar da kaçan somonlardan nasibini aldı. Bölgede balık tutan bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıyan imajlarda, yılanın suda yakaladığı balığı yediği görüldü.

Borçka Barajı gölünün 2009 yılında su eserleri yetiştiricilerine açılmasının akabinde kurulan 11 tesiste Türk somonu üretimi ülke iktisadına büyük katkı sağlıyor. Balıklar başta Rusya ve Japonya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine de ihraç ediliyor. Periyot devir kafeslerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yırtılmalar meydana geliyor, somonlar baraj gölüne yayılıyor.