Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Okula yeni başlayacak çocukların ebeveynlerine uzmanlardan tavsiyeler

Sağlık Yayın: 02.09.2023 20:24
İhlas Haber Ajansı
Okula yeni başlayacak çocukların ebeveynlerine uzmanlardan tavsiyeler

Okula yeni başlayacak çocukların ebeveynlerine ikazlarda bulunan İmperial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Canan İnce Börekci, okulun birinci gününün hem anne/babalar, hem de çocuklar açısından kıymetli bir adım olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Börekci, “Yaz tatili sona yaklaşırken, bilhassa okula yeni başlayacak çocuklarda okula hazır oluş, atlanılmaması gereken bir bahistir. Okula hazır oluş çocukların zihinsel, toplumsal, duygusal maharetleri ile lisan gelişimlerinin, motor maharetler ve özbakım hünerlerinin örgün eğitime yeterliliğini söz etmektedir. Okul öncesi periyottan itibaren anne/babaların; çocuklarına yaşlarına uygun sorumluluklar vermeleri, Kendi başına giyinmek, yemek yemek, eşyalarını toplamak/ düzenlemek, ferdî paklık üzere maharetlerini desteklemeleri, çocukların arkadaş bağları kurabileceği, oyuna ve akranlarına ahengi deneyimleyebileceği toplumsal alanlara teşvik edici olmaları, Problemleri çocuklar ismine çözmek yerine onların kendi tahlil yollarını araması, fikirlerini lisana getirmesi ve tahlil bulması konusunda destekçi olmaları çocukların okula hazır olma maharetlerini desteklemektedir. Ayrıyeten okulu, bilhassa birinci gününü anlatan öyküler paylaşmak, okulda yapılacaklar ve yıl içerisinde öğrenileceklerle ilgili konuşmak çocukların okulla ilgili belirsizliklerin azalmasına yardımcı olurken anne/babaların kendi okul tecrübelerini, birinci gün yaşadıklarını, hissettiklerini paylaşmaları çocukların kendi hislerini tanımaları ve anlamalarına yardımcı olacaktır” dedi.

Okul alışverişi çocuklarla birlikte yapılmalı

Okul alışverişlerinin çocuklarla birlikte yapılmasını öneren Börekci, “Okul alışverişlerinin çocuklar ile birlikte yapılması, eşyalarının seçiminde fikirlerinin alınması, okul çantasının çocukla birlikte hazırlanması üzere hazırlık süreçlerine dahil edilmeleri de çocukların okul fikrine alışmalarına ve uyumlarına katkı sağlamaktadır. Okulun birinci günü hem anne/babalar, hem de çocuklar açısından kıymetli bir adımdır. Bilhassa anne/babaların kendi tasaları ile baş edebilmeleri, okulla alakalı olumlu ve inanç verici tavırları çocuklarının bu sürece kolay adapte olmalarını sağlayacaktır” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

TEM’de tır devrildi, kilometrelerce kuyruk oluştu

Gündem Yayın: 29.05.2024 20:37
İhlas Haber Ajansı
TEM’de tır devrildi, kilometrelerce kuyruk oluştu

TEM Otoyolu’nun Düzce geçişinde kontrolden çıkan çift dorseli tır devrildi. Kazanın ardından uzun araç kuyruklarının oluştuğu otoyolun İstanbul istikameti, yaklaşık 1,5 saatlik çalışmanın ardından trafiğe açıldı.

Kaza, TEM Otoyolu Gümüşova rampalar mevkiinde meydana geldi. Ankara’dan İstanbul istikametine seyir halinde olan Muhammet S. idaresindeki kargo yüklü çift dorseli tır, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi neticesinde Gümüşova rampalar mevkisinde devrildi. Kaza sebebiyle otoyolun İstanbul istikameti trafiğe kapandı. Yaklaşık 1,5 saatlik çalışmanın ardından devrilen tır kaldırılarak, yol trafiğe açıldı.

Kaza sebebiyle oluşan kilometrelerce araç kuyruğu havadan drone ile de görüntülendi.

Paylaş: