Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Öğrencilere Hukuk Eğitimi Verildi

Manşet Yayın: 30.11.2023 12:38 |Güncelleme:27.12.2023 16:25
Öğrencilere Hukuk Eğitimi Verildi

Karabük İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve  Karabük Barosu işbirliği ile  hazırlanan “Okullarda Hukuk Eğitimi” programı kapsamında Mehmet Vergili Fen Lisesi’nde 9 ve 11. sınıf öğrencilerine eğitim verildi.

Düzenlenen eğitime katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Nevzat Akbaş  öğrencilerin hukuk ve hakları konusunda bilgi sahibi olmasının çok değerli olduğunu söyledi.

Protokol kapsamında tüm liselerde 9 ve 11. sınıf öğrenciler için hukuk eğitimini başlattıklarını ifade eden Akbaş, “Eğitimler başarılı bir şekilde devam etmektedir. Sevgili gençler; toplum halinde yaşayan insanların yerine getirmek zorunda oldukları önemli sorumluluklar vardır. Bu sorumluluklar hak ve ödevler manasında hukuk kuralları ile düzenlenmiştir. Dolayısıyla toplum olarak huzur içinde yaşamanın, uğradığımız haksızlıkların sulh içinde çözümlenmesinin yolu hukuk kurallarını bilmekten ve adalete hangi yolla erişebileceğimiz hususlarında bilgi sahibi olmaktan geçmektedir.

Ogrencilere Hukuk Egitimi Verildi2

Bu bağlamda sizlerin okul çağında hak ve ödevleri konusunda bilinçlendirmek ileriki yaşamlarınız için son derece faydalı olacaktır. Olgunluk ve doygunluk içerisinde sizlerin mezun olmasını istiyoruz.

Burada 3 değerli avukat arkadaşımız bununla ilgili bir sunum yapacaklar. Biz gençlerimizin hayatı tanımasını istiyoruz. Sadece hayatı değil hem kendisi hem dünyasını da tanımasını istiyoruz. Dünyayı tanıyacaksınız. İnsanların mağdur olmadığı, mutlu olduğu, huzurlu olduğu bir ortamda her yönüyle gelişmiş, her şeye hakim gençler geliyor. Biz sizlere güveniyoruz.

Bu düşünceler ile hukuk eğitiminin gerçekleşmesinde büyük katkısı bulunan Avukatımız Ekrem Bey’i tebrik ediyorum. Baro Başkanımızın vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyorum. Başsavcımıza, Baro Başkanımıza, Adalet Komisyonu Başkanımıza, arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, hürmetlerimi, saygılarımı sunuyorum. Hepinize başarı ve kolaylıklar diliyorum.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Akbaş’ın konuşmasının akabinde Av. Harika Kavsa Yılmaz, Av. Onur Gülbağ ve Av. Ekrem Akın tarafından öğrencilere eğitim verildi. (Yusuf Korkmaz)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybetmişti, o anların görüntüleri ortaya çıktı

Gündem Yayın: 28.02.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı

Amasya’da emekli uzman çavuşun bir düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybettiği olayın görüntüleri ortaya çıktı. Düğünde gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı.
Kuzgeçe köyünde 3 Haziran 2023 tarihinde bir düğünde magandanın silahından çıkan kurşunun isabet ettiği emekli uzman çavuş Mehmet Çelik (53) ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Olay anına ilişkin kamera görüntüleri ortaya çıktı. Düğün sırasında gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı. Çelik’in maganda kurşunuyla vurulmasının ardından çevredekilerin panikle koştuğu görüldü.
Mehmet Çelik’in eşi Melahat Çelik, olayla ilgili gözaltına alınan Sıdkı Ç.’nin 2 ay cezaevinde kalmasının ardından bir sonraki duruşmaya kadar ev hapsiyle cezalandırıldığını söyledi. 8 Mart’taki duruşma öncesi açıklamalarda bulunan acılı eş Melahat Çelik, “Bu görüntüler cinayete davetiye çıkardı. Ama kimse dur, sus demedi. Sanki çatışma varmış gibi silahlar atıldı. Gelin, damat, herkes silah attı. Muhtar ‘siz ne yapıyorsunuz?’ demedi. Eşimin ölümüne sebep olan herkesten şikayetçiyim. En kısa zamanda adaletin yerini bulmasını istiyorum” diye konuştu.