Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Öğrencilerden Uzaktan Kumandalı Prototip Ekskavatör

Gündem Yayın: 12.06.2014 14:55

TÜBİTAK tarafından desteklenen 2209-A kodlu “Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri Destekleme Programı” kapsamında lisans bitirme tezi olarak “Uzaktan Kumandalı Prototip Ekskavatör” tasarımı gerçekleştiren öğrenciler, Proje Danışmanları Üniversite Otomotiv Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selami Sağıroğlu eşliğinde, Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ı ziyaret ettiler.

Rektörlük makamında gerçekleştiren ziyarette; projelerini tanıtan Üniversite  Otomotiv Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Ali Kafalı ve Makine Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Musa Özyaman; “Yaptığımız projenin amacı:  ‘Prototip Ekskavatör Tasarım İmalat ve Analizi’ nin gerçekleştirilerek, günümüzde var olan cihazların cihaz kontrolünü sinyalizasyon vasıtasıyla uzaktan kumanda ile kontrol ederek, cihazın riskli durumlarda can sağlığını korumaktır. Gerçeğinin 1/10 oranında küçültülerek uzaktan kumandalı hale getirildiği cihazımız, hidrolik sistemle çalışmakta, hidrolik sistem basıncı ise10 bardır, kule dönüşü ile içerisinde bulunan fırça düzeneği sayesine 360 derece dönüş sağlayabilmektedir ve uzaktan kumanda ile yaklaşık 500 metre mesafeden kontrolü gerçekleştirilmektedir. Var olan kumanda orijinaline göre 8 kanal sistemine sahip ‘Futaba F14’ adlı kumandadır. Orijinal ekskavatöre, yaptığımız bu sistemi kumanda edebiliriz böylece operatörün can sağlığını da korumuş oluruz.  Bu zamana kadar var olan ekskavatörlerde böyle bir durum söz konusu değildi ve cihazlar büyük zarar görmekteydi. Ürettiğimiz cihaz sayesinde olası tehlikelerden bu zararların önlenebileceğini göstermiş olduk. Gerçekleştirmiş olduğumuz proje kapsamında desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal olmak üzere tüm hocalarımıza teşekkür ediyoruz.” dediler.

Kendilerini başarılarından dolayı tebrik eden Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal; “Öğrencilerimiz yine Karabük Üniversiteli olmanın farkını ortaya koyarak dünyada İş Sağlığı ve Güvenliği’nin öneminin artığı bir zamanda örnek bir projeye imza atmış oldular. Sevgili öğrencilerimiz heyelan, deprem gibi tehlikeli durumlarda kullanılmak üzere TÜBİTAK’tan aldıkları destek sayesinde tamamen kendilerinin tasarladıkları Uzaktan Kumandalı Prototip Ekskavatör üretmiş olmaları çok önemlidir. Eğer bu tür araçların üretimi artırılacak olursa İş Sağlığı ve Güvenliği’nin ihtiyaç duyulduğu zehirli gaz çıkan ve doğal afetlerin çok sık yaşandığı heyelan bölgelerinde bu tür aletlere çok fazla ihtiyaç olacaktır. Ben başarılarından dolayı Değerli Öğretim Üyelerimiz Doç. Dr. Hüseyin Kurt ve Yrd. Doç. Dr. Selami Sağıroğlu’nu ve sevgili gençlerimizi kutlayarak, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Ziyaret, cihazın çalıştırılarak Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal ve öğrenciler tarafından test edilmesinin ardından sona erdi.

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Dünya Yayın: 03.12.2023 08:36
Kaynak: İHA
Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda bulunan derelerde nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi.

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli yok olma tehdidine yakın kategorisinde değerlendirilen su samuru görüntülendi. Dere kenarında yiyecek arayan 4 su samurunu vatandaş cep telefonlarıyla görüntüledi. Nesli tükenmekte olan su samurları geçtiğimiz günlerde Gölcük’te de görüntülenmişti. Çekilen yeni görüntülerde ise su samurlarının Abant Deresinde yiyecek aradıkları anlar yer aldı.

Paylaş: