Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Oda Başkanları Sonunda İsyan Etti

Gündem Yayın: 08.05.2014 15:00

Esnaf Odaları kanunlarda ve yasalardan dolayı yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek sorunun çözülmesini istedi.  Karabük Kahveciler, Lokantacılar ve Bakkallar Odası Başkanı Selahattin Akbulut, “Karabük’te hangi esnafın Ticaret Odasına hangi esnafın ise Esnaf Odasına kayıtlı olacağı belli değil. Ticaret Odası ve Esnaf odalarına kayıtlı esnafların mutlaka ayrıştırılması gerekiyor” derken, Safranbolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Deniz ise;

“Bizle fazla oynamayın, bıçak kemiğe dayandı artık. Adamın yatı var denizde hovardalık ediyor 2 liraya mazot alıyor, biz 4 liraya mazot alıyoruz. Bu Allah’tan reva değil” dedi

Esnaf Odaları kanunlarda ve yasalardan dolayı yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek sorunun çözülmesini istediler. Karabük Kahveciler, Lokantacılar ve Bakkallar Odası Başkanı Selahattin Akbulut, Ticaret Odası ve Esnaf odalarına kayıtlı esnafların mutlaka ayrıştırılması gerektiğini belirterek,  Karabük’te hangi esnafın Ticaret Odasına hangi esnafın ise Esnaf Odasına kayıtlı olacağının belli olmadığını söyledi.

Şu anda Esnaf Odalarından Ticaret Odalarına büyük bir kayış olduğunu ifade eden Akbulut, “Bunun da nedeni ruhsat verilirken, ustalık belgesinin istenmesi. Buda bu kentte büyük sıkıntı. Bu belediyeden kaynaklanan bir durum değil. Bunu TESK’in mutlaka halletmesi lazım. Mutlaka Esnaf Odaları Birliği bünyesinde bu belgenin verilmesi gerekiyor. Bakanlıkla görüşülerek bunun halledilmesi lazım. Esnaf odaları çok perişan durumda. Vilayette kendi çarkı ile dönen hiçbir oda yok. Oda üyeleri minimum seviyelere indi. Hangi esnafın hangi odaya gideceği belirsiz. Bütün odaları kapatın tek bir oda bünyesinde bu işi yapın herkes kurtulsun bari” dedi.

Safranbolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Deniz ise, esnaf tanımının yapılması gerektiğini belirterek, “ Esnaf ve sanatkâr kimdir. Bunun tanımı yapılması lazım. Kitapta yazıldığı şekilde uygulaması arasında fark var. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sedat Namal tüccardır, esnaf sanatkâr değildir. Haddecide esnaf değildir. Birlik başkanımız bu konuyu Ankara’da gündeme getirmesi lazım. Esnaflarımız ustalık belgesi yüzünden esnaf sanatkârlar odasına kayıt olmuyor. Ticaret ve Sanayi odasına kayıt oluyorlar. Ticaret odalarının aidatı esnaf odalarının aidatının dört beş katı” dedi.

“HERYERDE ÇIBAN BAŞI OLDUK”

Deniz, 6111 sayılı kısmı süreli çalışma çıktığını da anlatarak, “Çok mükemmel bir yasa ve bu hükümetin yaptığı iyi şeylerden bir tanesi. Bu yasa ile biz Safranbolu’da herkesi kapsam içine aldık. Bu şekilde 60 kişiyi kapsam içine aldık ve sorunsuz gidiyorduk. Ancak 2 sene sonra yeni bir yönetmelik çıktı ve bunda deniliyor ki, bu yasadan emeklilerden destek pirimi kesilecek. 6111 sayılı kanunu yönetmelik bozamaz. Kanun kanunla bozulur. Bu kargaşa devam ediyor. 15 gün öncede başka bir sorun yaşadık. Servis araçlarında çalışan kısmi süreli çalışmadan çıkarılıyor. Servis minibüsünde günde 2 saat çalışan bayan bundan yararlanacak, fakat şoför bundan muaf. Bu kısmi yasanın için de dolmuş, taksi vb. diyor. Efendim servis aracı demiyor muş. Biz buradan doğru Ankara’ya müdahale edemiyoruz. Biz zaten her yerde çıbanbaşı olduk” dedi.

“BİZİ SOKAĞA DÖKMEYİN”

Karabük’te yaşanan en büyük sıkıntılardan birinin de kantar olduğunu anlatan Mehmet Deniz, şunları söyledi:

“Şu kantardan çektiğimizi Allah biliyor. Başımıza bela oldu bu kantar. Boş arabama bile ceza yazıyorla. Bereket versin mahkemeye verdim de iptal edildi. Adam fedai gibi, deli dumru gibi çıkmış yola Belediye otobüsünü de minibüsünü de kantara çıkarıyor. İnsaları da tartıyor. Bizim kanunlarda minibüslere 70 kilogram ağırlıkta insan biner diyor. Yani kişi hesabını 70 kilodan yapıyor. Benim gibi 120 kilo olan 10 kişi binerse bu arabanın tonajı yüksek çıkacak. Böyle bir kanun olur mu? Adam Karabük’ten 42 tonla çıkıyor. Burda kantardan geçiyor, Amasya’yı Samsun’u geçiyor, Giresun’da 80 kilo fazla yük var diye ceza yazıyorlar. Samsun’da yağış başlamış Giresun’a kadar araba 80 kilo artmış. Ben yağmurun tepesine fikemi takacam. Siyasilere sesleniyorum, bizi sokağa dökmeyin rica ediyorum. Sokağa dökülmeyen bir tek biz kaldık. Türkiye’de en tehlikeli kesim esnaf kesimidir. Biz memur ve öğrenci gibi eylem yapmasını bilmiyoruz. Biz sokağa çıkarsak Allah muhafaza çok kötü şeyler olur, bu zararı hep birlikte çekeriz. Biz bu ülkeyi seviyoruz ve bu ülke için canımızı vermeye hazırız. Bizlen fazla oynamayın, bıçak kemiğe dayandı artık. Adamın yatı var denizde hovardalık ediyor 2 liraya mazot alıyor, biz 4 liraya mazot alıyoruz. Bu Allah’tan reva değil”

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Feci kazada can pazarı: 6 yaralı

Gündem Yayın: 01.10.2023 04:12
Kaynak: İHA

Bartın’ın Ulus ilçesinde aşırı hız ve hatalı sollama sonucu 2 otomobil kafa kafaya çarpıştı. Feci kazada yaralılar etrafa savrulurken, otomobillerden birinin ise gösterge paneli ve direksiyonu paramparça oldu.

Ulus ilçesine bağlı Ağa köyü girişinde meydana gelen kazada Kastamonu Pınarbaşı’ndan Ulus istikametine seyir eden H.E. idaresindeki 34 TE 4303 plakalı otomobil, aşırı hız ve hatalı sollama sonucu karşı istikametten gelen ve henüz sürücüsünün ismi belirlenemeyen 06 AH 6768 plakalı araç ile kafa kafaya çarpıştı. Feci kazanın ardından yaralılar etrafa savrulurken, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapıldı.

Kazada yaralanan her iki aracın sürücüsü, otomobillerden birinde bulunan 2 çocuk ve 2 kadın, ambulanslarla şehirdeki hastanelere kaldırıldı.

Direksiyon ve ön panel parçalandı

Feci kazada otomobillerden birinin ahşap direksiyonu ve ön göstergelerin yer aldığı paneli parçalanırken, ön koltukların da kırılarak, yerinden çıktığı görüldü. Feci kazada yol kenarına savrulan yaralılar, köylülerin de yardımıyla gölgelik alana getirildi. Kazada yaralanan ve şok geçiren bir erkek çocuğunu ise korkusundan dakikalarca ağladı.

“Çok korkuyorum” diyerek ağladı

Kazada kanlar içerisinde kalan çocuk, “Çok korkuyorum” diye gözyaşı döktü. Sağlık durumu iyi olduğu çocuk, olay yerindeki köylüler tarafından “Korkma hiçbir şey olmayacak” diye sakinleştirilmeye çalışıldı.

Hatalı sollama yapıldığı anların görüntüleri ortaya çıktı

Olay yerindeki bir güvenlik kamerasına ise feci kazadan saniyeler önceki görüntüler yansıdı. Görüntülerde hızla virajdan çıkan 34 TE 4303 plakalı otomobilin hatalı sollama yaptığı anlar yer aldı.

Kazanın ardından yolda bir süre trafik ise kontrollü bir şekilde sağlandı. Araçların kaldırılmasının ardından yol tamamen trafiğe açıldı.