Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Mustafa Varank: “Üniversitelerde fikir tartışmaları ile değil, kılık, kıyafetle uğraşan dönemleri yaşadık”

Gündem Yayın: 23.10.2023 21:11
Yazar:
Mustafa Varank: “Üniversitelerde fikir tartışmaları ile değil, kılık, kıyafetle uğraşan dönemleri yaşadık”

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 2023-2024 akademik yılı açılışı TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, Bursa Milletvekili Mustafa Varank’ın katılımıyla yapıldı.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen açılışta, üniversite senatosu kararı ile Kamu Yönetimi alanında Mustafa Varank’a fahri doktora unvanı verildi. Verilen unvan için senato üyelerine teşekkür eden Mustafa Varank, “2000’li yılların başına kadar üniversiteler çatışma haberleri ile yasaklarla, kısıtlamalarla, ikna odaları ile gündeme geliyordu. Üniversiteler adeta ideolojik saplantıların merkezi haline gelmişti. Ne yazık ki fikir tartışmaları ile değil kılık, kıyafetle uğraşan dönemleri yaşadık. Çok şükür bir daha bahsi açılmamak üzere o çağ geride kaldı” diye konuştu.

Gençlere hayatın her alanında destek olmanın gayretinde olduklarını söyleyen Varank, “Okuyan, araştıran, sorgulayan bilime, sanata, spora meraklı milli değerlere, medeniyet değerlere sahip gençlerimizin önünde hiç bir engel bırakmamak için gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Niğde Valisi Cahit Çelik ise üniversitelerde yasakların değil özgürlüğün hâkim olması gereken bir alan olduğunu söyleyerek, “Aklınızı ve beyninizi kimseye ama hiç kimseye kiraya vermeyin. Başkalarının iradenizi sıfırlamasına razı olmayın. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği fikri, vicdanı ve irfanı hür olanlardan olun. Üniversite yasakların değil özgürlüğün hâkim olması gereken bir alandır. Ancak bu özgürlüğün başkalarının özgürlüğüne halel getirmeyecek şekilde, hukuk içinde kullanılması gerekmektedir. Kıymetli akademisyenler sizler, bu üniversitenin temel taşlarısınız. Azimli çalışmalarınız ve araştırmalarınız üniversitemizin bilimsel bilgi üretimindeki başarısının temelini oluşturmaktadır. Sizlerden beklentimiz, öğrencilerimize sadece bilgi aktarmakla kalmayıp, onları geleceğe hazırlayacak donanımları da kazandırmanızdır” ifadelerini kullandı.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu da, “Türkiye’nin dört bir yanından gelerek üniversite eğitimini sürdüren öğrencilerin ülkemizin geleceğine hazırlanması ve çeşitli etkinliklerle sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda topluma hizmet sunulması açısından heyecanımızın, coşkumuzun ve mutluluğumuzun doruk noktasıdır. 30 yılı aşkın tarihiyle Türkiye’nin güçlü ve köklü yükseköğretim kurumlarından olan Üniversitemiz; bünyesindeki 14 fakülte, 4 enstitü, 1 Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, 1 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 15 araştırma ve uygulama merkeziyle eğitim öğretim, bilim ve kültür & sanat alanlarında ülkesine ve insanlığa hizmet veren çok önemli bir değer ve kuruluştur. İki yıl öncesine kadar 21 bin öğrencisi 1500 civarı akademik ve idari personeli bulunan Üniversitemiz şu an ise lisansüstü, lisans ve ön lisans düzeyinde 28 bine yakın öğrenciye 2000’e yakın personele ulaşmıştır” dedi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.