Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

MİSLİYLE KARŞILIK !

Köşe Yazıları Yayın: 21.08.2023 10:59
MİSLİYLE KARŞILIK !

Kuzey Kıbrıslı soydaşlarımızın BM gözetimindeki Pyla/Pile’ye bağlanan tek taraflı yol yapma girişimi, BM barış gücü görevlileri tarafından engellenmiş.

Engelleme esnasında Kıbrıs Türk tarafı ile BM yetkilileri arasında gerginlik yaşanmış.

UNFICYP Sözcüsü, üç barış gücü askerinin yaralandığını açıklamış.

Karşımızdaki BM de olsa farketmez. Kim olursa olsun. Hakeden karşılığını misliyle alacaktır. Kıbrısta oyun bitmez. Belli ki, BM de bu oyunun aktörlerinden biri.

Biz o sınırı kanlarımızla çizdik!6df1ba81 867c 48a4 83e9 3ff27f052ef3

O topraklarda yüzlerce soydaşımız katledildi. Unutmadık, unutmayacağız.

Olaya müdahale eden mehmetciklerimizi alnından öpüyorum.

Askerliğimi 1986 yılında, Lefkoşa da, yeşil hatta, sınırda yapmıştım. Rumlarla aramızda Kanada barış gücü askerleri vardı. Mevzilerimizdeki eskiyen kum torbalarını dahi değiştirmemize izin vermeyen sözde barış gücü, Rumların hergün yeni mevziler yapmasına, mevzilerini silahlandırmalarına göz yumuyordu. Bize karşı son derece katı bir tutum izlerken, Rumlara karşı tavizkar tutumları çok canımızı sıkıyordu. Yeşil hat üzerindeki BM toplantı odasında (fotoğraftaki oda) her hafta yaptığımız toplantılarda çok sert tartışmalar yaşıyorduk.

Yıl 1986, K.K.T.C’nin kuruluş yıl dönümü olan 20 Temmuza bir kaç gün kala bağlı olduğum askeri birliğe çok gizli ibareli bir istihbarat yazısı geldi. Yazıda; 20 Temmuz günü, Yunan ve Rum göstericinin Yeşil hat üzerinde sınır geçme eylemi yapacağı yazıyordu, Sınır birlikleri, gerekli önlemleri almaları konusunda uyarılıyordu. Koordinatlar benim birliğimin olduğu, sorumluluk bölgemi işaret ediyordu.

Eylemden bir gün önce,19 Temmuz günü, rahmetli Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş beraberinde Kolordu Komutanımız rahmetli Doğan Beyazıt ve Alay Komutanımız olduğu halde benim takımımın sorumluluğunda olan bölgeye geldiler.

Burada yaptığı konuşmada; Kolordu Komutanı Doğan Beyazıt;

“Göstericiler yeşil hattın Türk tarafına geçmeye çalışacaklar, Rum ve Yunan televizyonlarının yanı sıra CNN ve BBC gibi TV kanalları da  bunu görüntüleyecek. Asıl önemli olan; Tüm dikkatler bu bölgede iken Rum Milli Muhafız Ordusu sınırın diğer taraflarında, vur kaç eylemleri planlıyorlar. Sizlere kat’i emrimiz şudur; Misliyle karşılık ( Misliyle mukabele) vereceksiniz. Emir kat’i idi mesajı almıştık. Misliyle mukabelenin askeri literatürde ne anlama geldiğini askerlik yapanlar bilir.

Detayına girmeyeceğim.Ertesi günü, 193. Dönem Komando Asteğmen. olarak görev yaptığım, sorumluluk sahamdaki o sınır bölgesine gelen eylemciler ve Rum Milli Muhafız Ordusu saatler süren mücadeleden sonra, amaçlarına ulaşamadan defolup gittiler. Rum milli muhafız ordusunun sınırın diğer bölgelerinde eylemde bulunmalarını da aldığımız önlemlerle engellemiştik.

Aldığımız emrin gereğini yerine getirmiş, misliyle karşılık vermiştik.1913273e 0b74 47b0 afab 97d0d066b625

BM Barış Gücü askerleri olayları sadece izlemekle yetinmişti.

Eylemcileri sınırdan def ettikten sonra, akşam tekrar bölgeye gelen Rahmetli Rauf Denktaş ve Kolordu komutanımız Doğan Beyazıt beni alnımdan öpmüştü. Bu gururu ömrüm oldukça taşıyacağım.

Yunan ve Rum tv leri benim görüntümü günlerce işgalci Türk ordusunun faşist subayı diye vermişti. Türkiye’de de TRT’de haberlerde yer almıştık. Olaydan sonra, Türkiye’deki birliklerde askerliğini yapan dönem arkadaşlarımdan çok telefon almıştım. Arayanlardan biri de, Karabüklülerin yakından tanıdığı rahmetli Av. Çağatay Tanju Korkut’tu. Yedek subay okulundan dönem arkadaşımdı. Rahmetli kurada Ankara’yı, Zırhlı Birlikleri çekmişti. Okuldaki lakabım albaydı. Telefonda “Albayım seni oraya boşuna göndermedik, adanın tamamını almadan sakın gelme” diye takılmıştı. Nur içinde yatsın. Bu vesile ile anmış oldum sevgili silah arkadaşımı.

Hatırlayacaksınız, bu olaydan sonra, yine aynı bölgede bayrağımızı indirmek için direğe çıkan Rum eylemci amacına ulaşamadan nöbetçi askerimiz tarafından vurularak indirilmişti. Şanlı Bayrağımıza el uzatmanın bedelini canıyla ödemişti.

Misliyle mukabele; Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuruluşundan bu yana geleneğinde varolan, bir düşmana karşılık verme biçimidir. TSK’nın caydırıcı gücü büyük oranda buradan gelir.

Görüyoruz ki; son günlerde Kıbrıs üzerinde yeni oyunlar sahneye konmaya çalışılıyor. BM de işin içinde. Bunlar bir yerlerden cesaret almadan efelenemezler!

Misliyle mukabele sadece silahlı kuvvetler arasında olmaz. Siviller içinde geçerlidir. Onlar konuşuyorsa;  biz anladıkları dilden, çok daha sert konuşmalıyız.

Ancak bundan anlarlar.f55b92e8 5c6f 4520 959d 244cb3a7594b

KIBRIS TÜRKTÜR, SONSUZA KADAR TÜRK KALACAKTIR.

Şimdi, eskisinden çok daha güçlü bir ordumuz var.

Bu berbat dünyada varlığımızın tek teminatı şanlı ordumuzdur.

Allah milletimize ve ordumuza zeval vermesin.

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Manşet Yayın: 21.02.2024 14:45
MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, “MHP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi listelerini temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulduk” dedi.

Başkan Gedikoğlu yaptığı açıklamada; “Kıymetli Hemşerilerim, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili Beyefendi ile birlikte Karabük’ümüze hizmet etmek için her biri birbirinden kıymetli çalışma arkadaşlarımız ile görüşerek Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı olacak arkadaşlarımızı belirledik.

Yapılacak olan seçimlerde bulunduğu her sırasındaki çalışma arkadaşımız kendi alanında gerekli kabiliyetlere sahip ve Memleketimize hizmet etme noktasında temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulmuştur.

Biz Karabük’ümüze hizmet noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmak için gece durmadan gündüz yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Takdir Değerli Hemşehrilerimizindir. Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi. (Ramazan Öztürk)