Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Milletvekili Ünal TBMM’de 3 Nisan’ı Konuştu

Gündem Yayın: 01.04.2022 13:41

(Haber Merkezi) AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, 3 Nisan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kuruluşunun 85. yıl dönümü nedeniyle TBMM Genel Kurulunda konuşma yaptı.

Milletvekili Cumhur Ünal konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

” 3 Nisan Pazar günü 85 yıl önce temelleri atılan Kardemir Karabük Demir Çelik Fabrikaları ve Karabük’ün Kuruluşu olan 3 Nisan 1937 tarihi nedeniyle söz almış bulunmaktayım.

Şahsım ve Karabük Milletvekili arkadaşlarım adına sayın Başkanı ve Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

3 Nisan 1937 tarihi önemli ve anlamlı bir tarihtir. Bu tarihte, çeltik üretiminden çelik endüstrisine geçilmesine vesile modern Türkiye’nin endüstriyel atılımlarına öncülük eden Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atıldığı tarihtir.

Sanayileşme hareketini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun talimatıyla 3 Nisan 1937 tarihinde temel atmak için Karabük’e gelen, Başvekil İsmet İNÖNÜ’ye, Ülkemizin bu İlk Ağır Sanayi Tesisi olan Kardemir Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçenlere Karabük Halkı adına minnet ve şükran duygularımızı sunuyor, ölenlere de ALLAH’tan Rahmet diliyorum.

Kardemir kuruluşundan itibaren hızlı bir şekilde büyümüş, Ülkemizin, her türlü Demir-Çelik ürün ihtiyacını karşılamıştır.

Üretmiş olduğu ürün ve mühendislik hizmetleriyle, Ülkemizin inşasında çok büyük katkılar sağlamıştır. Erdemir ve İsdemirin doğmasında önemli rol oynamıştır.

Yıllık 150 bin tonluk kapasitesiyle üretim yolculuğuna başlayan Kardemir, üretimin bir milyon tona çıktığı dönemleri yaşamış, 2002’de üretimi 300 bin tonlara kadar düşmüş kapatılma riskiyle karşı karşıya kalmıştır.

3 Kasım 2002 tarihi Kardemir’in yeniden hayat bulduğu tarih olmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın destekleriyle RAY üretimine geçilmiş, Kardemir Ray üretebilen Yerli ve Milli tek Sanayi Kuruluşu haline gelmiştir.

Bugün itibariyle Ray, Profil ve Tren Tekeri gibi katma değer üreten, ürün çeşitliğini artıran çevre yatırımlarına da önem veren, yılda 3 Milyon kapasiteye ulaşan, bir çok ülkeye ihracat yapan bir Fabrika haline gelmiştir.

Ayrıca küçük çaplı Haddehanelerin de ham madde ihtiyaçlarını karşılayan bir Fabrika olarak Ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Ayrıca, sosyal sorumlulukları içinde Karabük Üniversitesine Fakülte ve Yüksek Okullar kazandıran, Kardemir Yönetimine ve Çalışanlarına, ayrıca şehrimizin değerlerine teşekkür ediyorum.

3 Nisan 1937’de 13 haneli bir Köy – 1953 Yılında İlçe, 1995 Yılında İl olan, Köy’den İlçe ve İle yürüyen tek Cumhuriyet Şehridir.

Karabük İlk Sanayi Şehri olmasının yanında; 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Kenti Listesine alınan Koruma sürecini aktif tutan geleceğimize de ışık tutan Safranbolu, dünyanın en nadide ağaç türleriyle Yenice, Hadrianoupolis Antik şehriyle Eskipazar,

Kaya Mezarları ile Ovacık ve insanları büyüleyen doğal zenginlikleriyle Eflani İlçesiyle öne çıkmaktadır.

Gerek AK Parti Hükümetlerinin Üniversite, Tıp Fakültesi, Doğalgaz, Yol, Su, Hastane, Cezaevi, Yüzme Havuzu, Yurt Binaları, Hizmet Binaları, DSİ Yatırımları, Stadyum, Enerji, KÖYDES ve Keltepe Kayak Merkezi gibi önemli yatırımları ile gerekse Özel Sektör yatırımları ile her geçen gün gelişen ve büyüyen Karabük, Üniversitesi ile de Eğitim ve Bilim alanında geleceğe emin adımlarla yürüyen bir Kenttir.

Diğer taraftan yakın takibimizde olan, Ülkemizi ve Karabük İlimizi yakından ilgilendiren, ekonomimize yüksek katkı ve istihdamın da artmasında önemli rol oynayacak olan Zonguldak’ın Filyos Bölgesinde kurulmakta olan, FİLYOS LİMANI ve FİLYOS ENDÜSTRİ BÖLGESİ Projesi filizlenmeye başlamıştır.

Bu vesileyle fabrikasına her zaman sahip çıkan ÇELİK İŞÇİSİ arkadaşlarımıza, çelik iş sendikamıza, şehrimizin yöneticilerine, Karabük İlimize ve Bölgemize önemli eserler kazandıran AK Parti Hükümetlerimize ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beye Karabüklüler ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyor, Yüce Meclisimizi saygıyla selamlıyorum.”

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Enis Bardhi: “Henüz en iyimi gösteremedim”

Spor Yayın: 09.12.2023 04:48
Kaynak: İHA

Trabzonspor’un Kuzey Makedonyalı oyuncusu Enis Bardhi, kupayı önemli bir hedef olarak gördüklerini söyledi.

Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur maçında Trabzonspor sahasında Ahlatcı Çorum FK’yı 3-1 mağlup ederek adını bir üst tura yazdırdı. Maçın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Enis Bardhi, çok mutlu olduklarını belirterek, “Bizim açımızdan önemli bir galibiyet. Biz kupayı önemli bir hedef olarak görüyoruz. Trabzonspor için hem ligde hem de aynı zamanda kupayı kazanmak doğal hedeflerden bir tanesi. Bunu gerçekleştirebilmek için ilk adımı atabildiğimiz için mutluyuz. Önemli bir galibiyet oldu” dedi.

Trabzonspor’da olmaktan dolayı gayet mutlu olduğunu dile getiren Bardhi, “Tabii ki her oyuncu gibi ben de oynamak istiyorum. Hocamızın kararlarına her zaman saygı duyup sahada olduğum süreç boyunca elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. İyi başladığım bir sezon oldu. Çalışmalarımı en iyi şekilde sürdürmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Trabzonspor’da oynayan oyuncuların üzerinde çok büyük bir baskı olduğunu kaydeden Bardhi, “Takımın çok büyük olması, oyuncuların çok büyük oyuncular olması tabii ki düşünebilirsiniz. Şehre baktığınız zaman 24 saat futboldan bahseden insanlar. İster istemez herkesin üzerinde baskı hissettiriyor. Milli takımda kafa daha rahat oynayabilirsiniz. Daha net ve rahat olarak kendinizi gösterebiliyorsunuz. Ben de henüz en iyimi gösteremedim” ifadelerini kullandı.