Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Milletvekili Akay, İktidarı Eleştirdi

Günlük Yayın: 01.08.2023 15:52
Yazar:
Milletvekili Akay, İktidarı Eleştirdi

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay bankaların kar oranlarının zirveye çıktığı bir dönemde vatandaşın borç batağına saplandığının altını çizerek, iktidarın vatandaşı mutlak yoksulluğa sürüklediğini söyledi.

Milletvekili Akay’ın paylaştığı bilgilere göre 6 aylık kar oranları incelendiğinde, Türk bankacılık sektörü 2019 yılında 24 milyar 776 milyon lira, 2020 yılında 42 milyar 949 milyon lira, 2021 yılında 33 milyar 792 milyon lira, 2022 yılında 169 milyar 145 milyon lira, 2023 yılında ise 190,3 milyar lira kar elde ettiği görüldü.

 VATANDAŞIN BORCU ÖDENEMEZ NOKTADA TOPLAM BORÇ 2 TRİLYON 250 MİLYAR LİRA

İktidarın vatandaşları borç batağına sapladığının altını çizerek ekonominin büyük çıkmaza sürüklendiğine dikkat çeken Milletvekili Akay, “İktidarın kuralsız ekonomi politikaları sonucunda oluşan hiperenflasyon ortamında vatandaşlarımız da borçlarını ödeyemez noktaya geldi. Büyük bir çaresizlik içinde ‘borcu borçla kapatma’ yolunu seçen vatandaşlarımız büyük bir borç çıkmazı içine girdi. Vatandaşlarımızın 7 aylık süreçte tüketici kredileri 320 milyar lira artarak 1 trilyon 440 milyar liraya, kredi kartı borcu ise 363 milyar lira artarak 817 milyar liraya çıktı.” dedi.

FİNANS KRİZİ KAPIYI ÇALIYOR

Vatandaşların borç batağına saplanarak borçlarını ödeyemez bir noktaya geldiğini, bankaların ise öz kaynaklarına iktidarın uygulamalarıyla dinamit döşendiğini ve finans sektörünün krize sürüklendiğine işaret eden Akay, “Bankaların vatandaşlardan zamanında tahsil edemediği için icra takibine aldığı kredi alacakları 7 aylık süreçte 6,3 milyar liralık artışla 36,6 milyar liraya çıktı. Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde 36,6 milyar liralık bir batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. İktidarın uygulamaları ve yönetemediği ekonomi politikaları yüzünden batık krediler bankaların özkaynak yapısını bozuyor. Mevcut tablo bu durumun artık sürdürülemez olduğunu ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

 VATANDAŞ SÜRÜNMEYE DEVAM EDİYOR, BANKALAR KAR REKORUNA KOŞUYOR

Bankaların kar oranlarına değinerek iktidarın sermayeye olan bağlılığı yüzünden vatandaşların her geçen gün daha da fakirleştirdiğini ifade eden Milletvekili Akay, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan alınan veriler, Türk bankacılık sektörünün kar oranının her yıl rekor kırdığını ortaya koydu. BDDK’nın 4 yıllık verileri incelendiğinde, bankacılık sektörünün ilk 6 aylık kar oranının 2021 yılı hariç sürekli olarak arttığı, bu oranın 2023 yılında ise rekor kırmış durumda. Türk bankacılık sektörünün kar oranları incelendiğinde, sektörün 6 aylık net karı 2019 yılında 24 milyar 776 milyon lira, 2020 yılında 42 milyar 949 milyon lira, 2021 yılında 33 milyar 792 milyon lira, 2022 yılında 169 milyar 145 milyon lira, 2023 yılında ise 190,3 milyar lira kar elde edilmiş. İktidar sermaye sahiplerini koruyup kollarken, zenginliklerine zenginlik katarken vatandaşımızı ise süründürüp yoksulluk sarmalına sokuyor” şeklinde konuştu.(Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Gündem Yayın: 01.03.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Boluspor’un altyapı tesislerinde çıkan yangın paniğe sebep oldu.

Olay, Karaçayır Mahallesi’nde Murat Canbaş Caddesinde bulunan Boluspor Yılmaz Becikoğlu Altyapı Tesislerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 2 katlı tesislerin üst katında altyapı oyuncularının kaldığı odada elektrik tesisatından kaynaklı yangın çıktı. Tesislerde kalan oyuncular dışarıya tahliye edildi. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına aldı.

Yangın sebebiyle odada maddi hasar meydana geldi.

Paylaş: