Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Mesleki Eğitim Merkezi’nden TEKNOFEST’e Elektrikli Araba

Gündem Yayın: 07.07.2022 14:26
Mesleki Eğitim Merkezi’nden TEKNOFEST’e Elektrikli Araba

TEKNOFEST’in Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlediği 19-25 Temmuz’da yapılacak TÜBİTAK destekli Liseler Arası EC Elektrikli Araç yarışmalarına Karabük Mesleki Eğitim Merkezi öğretmen ve öğrencileri tarafından üretilen elektrikli araba ile katılım sağlayacak.

İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, TÜBİTAK destekli Liseler Arası EC Elektrikli Araç yarışmalarına hazırlanan Karabük Mesleki Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek yapılan elektrikli araba hakkında okul idarecilerinden ve öğretmenlerden bilgi aldı.

“KaraŞimşek” adı verilen elektrikli araba ile deneme sürüşü gerçekleştiren Müdür  Akbaş, üretimini gerçekleştiren ve katkı sağlayan herkesi tebrik ederek, “TEKNOFEST’in Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin emek, bilgi, beceri ve tecrübeleri ile ortaya çıkardığı araç İlimizi temsil edecektir. Deneme sürüşü gerçekleştirdim. Araç elektrikli ve otomatik olarak tasarlanmış ve başarılı bir üretim çıkarılmış. Devletimizin imkanları çok geniş ve bizler de bunu en iyi şekilde kullanıyoruz.  Bu kapsamda öğretmenlerimizin ve öğrencilerimiz sosyal sorumluluk bilincini teknolojik bilgi ve birikimleriyle entegre edip topluma fayda sağlayacak projeler ortaya çıkarıyorlar” dedi.

Karabük Mesleki Eğitim Merkezinde eğitim gören ve Oto Sanayi Sitelerinde mesleki eğitimlerine devam eden öğrencilerin Danışman Öğretmenler Ahmet GÜNEY ve İbrahim GÜMÜŞ tarafından kurulan, İMESEM 78 Elektrikli Araç Tasarımı projesine gönüllü ve istekle katılan öğrenciler tarafından, sanayideki mesai bitiminde akşamları Karabük Mesleki Eğitim Merkezi Atölyelerinde hazırlanan TÜBİTAK destekli belirlenen şartlara uygun kullanılabilir Elektrikli aracı, oto sanayi sitelerindeki kazanmış oldukları becerilerini de yansıttılar. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta 90 bin öğrenci karne sevinci yaşadı

Eğitim Yayın: 14.06.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta 90 bin 660 öğrenci karne sevinci yaşandı.

İl genelinde anaokullarda 5 bin 950, ilkokullarda 29 bin 700, ortaokullarda 27 bin 410, liselerde 27 bin 600 olmak üzere toplamda 90 bin 660 öğrenci karne heyecanı yaşadı.

Zonguldak merkezde yer alan Gazi Ortaokulu’nda öğrenciler karnelerini büyük bir heyecanla aldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Ardından Okul Müdürü Tuncay Korku törende öğrencilere seslenerek, “Selçuk Bayraktar’ı, Hazarfen Ahmet Çelebi’yi, Oktay Sinanoğlu’nu, Aziz Sancar’ı, Mimar Sinan’ı örnek alın ve kendimize güvenin” dedi.

Amaçlarının Milli, manevi duyguları yüksek, ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmek Olduğunu ifade eden Zonguldak Gazi Ortaokulu Müdürü Tuncay korku şunları söyledi:

“Türkiye yüzyılın maarif modelinde de belirttiği gibi bizim buradaki amacımız sizleri Milli, manevi duyguları yüksek, Ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmektir. Alacağınız bilgilerle, eğitimle hayatta başarı olmaktır, başarılı hayat yaşanımı ve hayatın başarısını kazanmaktır.

Biz maneviyata çok önem veriyoruz. Değerlere çok önem veriyoruz. Biz şunu çok iyi biliyoruz. Yıllardır bilimin temelini de akan bunu yönlendiren bizim ecdadımız oldu gurur duyuyoruz.

Binlerce isim sayabilirim. Ali Kuşçu, Mimar Sinan, Harezmi, Hazarfen Ahmet Çelebi, İbn-i Sina, Oktay Sinanoğlu, o kadar sayarız Bunlar şu anda bilim varsa bunların çalışmaları ve uygulamaları sayesindedir. Yine lider olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin bağrından çıkmıştır. Aziz Sancar yine bu milletin bağrından çıkmıştır. Selçuk Bayraktar şu anda destan yazıyor ülkemiz adına. Sizin ağabeyiniz olarak bize çok güzel örnek çalışmalar ve başarılar sunmuştur. Dolayısıyla biz kendimize güveneceğiz. Kendimize inanacağız. Biz bunu önceden yaptık. Bundan sonra da yapacağız.”

Önceki yıllarda bilginin çok önemli olduğunu vurgulayan Korku, şimdi ise bilgiyi taşımanın değer kazandığını söyledi. Korku, “Artık durumlar değişti. Eskiden bilgi çok önemliydi. Bilgiyi kullanan toplumlar götürüyordu. Artık bilgiyi üreten toplumlar bayrağı taşıyor. O yüzden biz bilgiyi üreteceğiz. Üretici olacağız. Neden çok çalışacağız? Çünkü sizler bir umutsunuz. Mazlum coğrafyaların umudusunuz. Herkes bizden yardım bekler. Bakın Gazze’de Filistin’de göz göre göre katliamlar oluyor. Biz şu anda lider olsaydık o katliamlar olmazdı. Oraya adaleti de merhameti de biz götürürüz. Bu sebeple herkes çok iyi çalışmalı.” dedi.

Program çeşitli spor dallarında ödüllerin verilmesinin ardından sona erdi.

Paylaş: