Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Mehmet Ali Şahin: “Gazel Okumayın”

Günlük Yayın: 31.07.2023 16:04
Mehmet Ali Şahin: “Gazel Okumayın”

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Mehmet Ali Şahin, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacak 2000 işçiden Karabük’e kontenjan verilmemesi ile ilgili yapılan açıklamalara sert çıkarak, “Kurumların Genel Müdürleri var, yönetim kurulu başkanları var. Dışarıdan gazel okunmasını doğru bulmuyorum” dedi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Mehmet Ali Şahin, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınacak 2000 işçiden Karabük’e kontenjan verilmemesi ile ilgili yapılan açıklamalara tepki gösterdi

Konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Mehmet Ali Şahin, “Kurumların Genel Müdürleri var, yönetim kurulu başkanları var. Dışarıdan gazel okunmasını doğru bulmuyorum” dedi.

Bilindiği gibi Kardemir’e alınan 600 işçinin Karabük sınırları içerisinde olması şartına Zonguldak kamuoyu tarafından tepki gösterilmiş ve TTK’ya alınacak işçi sayısından Karabük’e kontenjan verilmemesi yönünde görüşler açıklanmıştı.

“DIŞARIDAN GAZEL  OKUMAYIN”

Zonguldak kamuoyunda tartışılan Kardemir ve TTK ile ilgili soruları Şahin,  “Kardemir ve Erdemir ikisi de halka açık birer anonim şirketidir. Dolayısıyla Genel Müdürleri var, yönetim kurulu başkanları var. Kendi kararlarını kendi alırlar. Dışarıdan gazel okunmasını doğru bulmuyorum. Ne KARDEMİR’in  ne de ERDEMİR’in kararında dışarıdan bir etki olsun istemem. Bu bakımdan kendi kararlarını kendileri alsınlar, kendi göbeklerini kendileri kessin” diyerek cevap verdi.

TTK’ya işçi alımında Yenice’nin ayrı tutulması konusu ile ilgili konuşan Şahin “Memleket evladı işe girecekse, ekmek yiyecekse bizim  için sevindirici bir durum. TTK sonuçta Zonguldak‘ta faaliyet gösteren bir şirket. TTK işçi alımı yapılırken öncelikle yöre halkının gençlerinin alınması tercih edilir. Beklenti de bu istikamettedir. TTK’ya işçi alımı daha önceki uygulamalar nasılsa o uygulamaları takip etmeleri tavsiyesindeyim ve yine aynı uygulamaları tercih etmelerinde yarar olduğu kanaatindeyim” dedi. (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sigara, en öldürücü toplumsal zehirlenme sebebi: 7 bin kimyasaldan 85’i kesin kanser yapıyor

Sağlık Yayın: 30.05.2024 12:52
İhlas Haber Ajansı
Sigara, en öldürücü toplumsal zehirlenme sebebi: 7 bin kimyasaldan 85’i kesin kanser yapıyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür İnce, “Sigara, akciğer kanseri ve KOAH gibi ölümcül akciğer hastalıklarının başta gelen sebebidir. Dumanı içerisindeki 7 bin kimyasal maddenin 85’inin kesin kanser yaptığı ispatlanmıştır. Akciğer haricinde kalp ve beyin damar hastalıkları da önde gelen sebeplerindendir” dedi.

’Sigaranın, dünyanın en öldürücü toplumsal zehirlenme sebebi’ olduğunu ifade eden Medicana International Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İnce, “Sigara, akciğer kanseri ve KOAH gibi ölümcül akciğer hastalıklarının başta gelen sebebidir. Dumanı içerisindeki 7 bin kimyasal maddenin 85’inin kesin kanser yaptığı ispatlanmıştır. Akciğer haricinde kalp ve beyin damar hastalıkları da önde gelen sebeplerindendir. Sigara bırakmak için çeşitli yöntemler vardır. Nikotin replasmanı tedavileri, iki üç çeşit ilaç, akupunktur, hipnoz ve biorezonans yöntemleri kullanılabilmektedir. Sigara bıraktırma kliniğimizde 10 yılı aşkın bir zamandır tüm bu tedavi yöntemleri kullanılmış ve en başarılı yöntem olan biyorezonans terapi (radyofrekans) yöntemi olmuştur. Sigara bağımlılığı kabaca kimyasal (nikotin) bağımlılık ve sosyal-psikojenik bağımlılık olarak 2 kısımdan oluşur. Kimyasal bağımlılığı radyo frekans ile rahatlıkla tedavi edebilmekteyiz. Sosyal bağımlılık için de hastalarımızla yaklaşık 30-40 dakika süren bir eğitim ve bilgilendirme konuşması sayesinde yüzde 92 ye varan bir başarı elde etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Uzm. Dr. Özgür İnce, “Biyorezonans terapinin herhangi bir yan etkisi veya kontrendike durumu yoktur. Genellikle tek seans yeterlidir ancak gerekirse pekiştirmeler yapılabilmektedir. Seans süresi 1 saat kadardır. Seans esnasında eller ve ayak tabanları metal levhalara temas eder, herhangi bir ağrı acı söz konusu değildir. Radyasyon, manyetik alan, kimyasal madde içermez. Radyo dalgaları ile çalışır ve otomobilde radyo dinlemek ne kadar zarar verirse o kadar zarar verebilir. Bunun yanında diğer tüm yöntemlerle kıyaslandığında daha başarılı ve daha az yan etkili bir yöntemdir. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) sigara bağımlılığını ‘hastalık’ olarak kabul ediyor. Kendi kendine bırakmaya çabalamak çok güzel bir şeydir. Ama onunda istatistiklerine baktığımız zaman yüzde 5’ten daha yukarı bir başarı olmuyor. Mutlaka bir profesyonel destek öneriyoruz” diye konuştu.