Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Lider Demir: “Şehri yine yıkıp yapıyoruz”

Politika Yayın: 24.09.2023 04:24
İhlas Haber Ajansı
Lider Demir: “Şehri yine yıkıp yapıyoruz”

Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, sürücü esnafı ile bir ortaya geldiği toplantıda, “Geçmişte aşikâr planlamalar ve mühendislikler yapılamadığı için bu kenti yine yıkıp yapıyoruz” dedi.

Samsun 2., 3., ve 4. Sınır dolmuşlarının toplanma alanı Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) ve liman işletmecisinin teşebbüsleri sonucu yenilendi. Dolmuş esnafına içerisinde mescit, tuvalet, başkanlık odaları ve çay ocağının bulunduğu yeni bir alan yapıldı. Esnaf, Lider Mustafa Demir, SESOB Lideri Hacı Eyüb Güler ve liman işletmecileri ile teşekkür toplantısında buluştu. Lider Demir, dolmuş ve minibüs çizgi işletmecilerinin problemlerinin yüzde 90’ını çözdüklerini, geri kalan sıkıntılar için de çalışma başlattıklarını açıkladı.

“Geçmişte belirli planlamalar ve mühendislikler yapılmadığı için kenti yine yıkıp yapıyoruz”

Geçmiş yıllarda kimi kararlarının gerçek verilemediğini, kentin büyüdüğünü ve yeni güzergahlar ile plaka düzenlemesi gerektiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “Samsun’da toplam bin 600 civarında plaka var. Bu plakalar çok. Bu plakalar vaktinde ölçüsüz olarak verildi. Geçmişte bir kısım kıymetli kararlarda esnaf ile kâfi diyalog sağlanmamış olabilir. Bizimle görüşmek isteyip de kederini anlatamayan yok. Yanlışsız olanı yapma noktasındayız. Bugüne kadar birçok karar aldık ve proje yaptık. 80 sefer ölçüp 1 sefer biçiyoruz. Bilerek asla kusur yapmayız. Geçmişte muhakkak planlamalar, imkanlar, kabiliyetler, teknikler, mühendislikler yapılamadığı için bu kenti tekrar yıkıp, yapıyoruz” diye konuştu.

“Dolmuş ve minibüslerimiz ile daha fazla insanı taşıyacak sınırlar olsun istiyoruz”

Güzergah ve plaka meselelerine değinen Lider Mustafa Demir, “Şoförlerle ve problemleri ile ilgili yağacağımız birçok iş var. Şu anda görüşüyoruz. Acil isteklerin neredeyse tamamını hallettik. Dolmuş kusurlarıyla ilgili çalışmalarımız olacak. Minibüs çizgileriyle ilgili talepler var. Yeni güzergahları tasnif edeceğiz. Sizin alışkanlıklarınız nedeniyle mevcut durumunuza çok müdahale etmiyoruz. Onu büsbütün bize bıraksanız o denli hoş ihya ederiz ki görmeniz lazım. İstiyoruz ki mahalle minibüsleri ve çizgilerimizle daha fazla insanı taşıyabilelim. Bunu bir arada yapalım. ‘Şu şuraya gelemez, bu buraya gelemez’ dendiğinde işler olmaz. O da gitsin, sen de git. Birbirinize yolcu aktarır, ziyan etmezseniz. Burada birbirimize güveneceğiz. Örneğin; Adalar minibüslerinin 60 plakası var, 10 araçla çalışıyor. Siz güzergahınıza nokta bile dokundurmazken, yeni güzergah isterseniz işler tıkanıyor. Esnaf olarak birbirimize itimat edeceğiz” biçiminde konuştu.

“Fazla plaka varsa birlikte bir tahlil üretelim”

Araç ve plaka sayısı fazla olan sınırlarda esnaf ile birlikte bir düzenlemeye gidilmesi teklifinde de bulunan Lider Demir, “Yeni yeriniz çok hoş oldu. Limana girenler de artık rahat geçiş yapılabilecek. Eski Hayvanat Bahçesindeki depolanma alanına da misal bir alan yapacağız. Sınır ve minibüs işletmecilerine her vakit kapımız açık. Tüm sorunlarınızı dinlemeye hazırım. Lakin tahlili bir arada bulalım. Adalar sınırını örnek verdim. O kadar plaka orada çalışamıyor. Öteki çizgiler için de bunlar geçerli. Fazla plaka varsa bir tahlil üretelim. Ziyan ettirmeyecek, kar ettirecek tahlil bulalım. Kâfi ki birlikte çalışalım. Önümüzde yeni bir seçim devri var. Bilesiniz ki bu kent Türkiye’ye ve gelişmiş kentlere örnek olmak zorunda. Bu ülkenin kuruluşuna giden birinci adım Samsun’dan atıldı. Bu kent her şeyin en hoşuna layık. Karınca üzere çalışıyoruz. Taleplerinizle alakalı 1-2 husus kaldı, onları da birlikte çözeceğiz” sözlerini kullandı.

Toplantıda kelam alan SESOB Lideri Hacı Eyüb Güler de, “Başkanımız her vakit tüm esnaf ve sürücülere kapılarını açtı. Meselelerimizin da yüzde 90’ına yakınını çözdü. Ufak 1-2 sıkıntımız kaldı. Onları da birlikte çözeceğimizi umuyorum. Bu yeni alanın yapılmasında da emeği geçen başta Liderimiz Mustafa Demir olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Manşet Yayın: 21.02.2024 14:45
MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, “MHP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi listelerini temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulduk” dedi.

Başkan Gedikoğlu yaptığı açıklamada; “Kıymetli Hemşerilerim, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili Beyefendi ile birlikte Karabük’ümüze hizmet etmek için her biri birbirinden kıymetli çalışma arkadaşlarımız ile görüşerek Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı olacak arkadaşlarımızı belirledik.

Yapılacak olan seçimlerde bulunduğu her sırasındaki çalışma arkadaşımız kendi alanında gerekli kabiliyetlere sahip ve Memleketimize hizmet etme noktasında temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulmuştur.

Biz Karabük’ümüze hizmet noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmak için gece durmadan gündüz yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Takdir Değerli Hemşehrilerimizindir. Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi. (Ramazan Öztürk)