Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Lider Çelik açıkladı: “Amasya Kalesi surları yangında ziyan görmedi”

Dünya Yayın: 25.08.2023 16:24
İhlas Haber Ajansı
Lider Çelik açıkladı: “Amasya Kalesi surları yangında ziyan görmedi”

Türkiye’nin en görkemli kaleleri ortasında gösterilen ’Amasya Kalesi’nin yamaçlarındaki ormanlık alanda çıkan yangında oluşan hasar havadan dron ile görüntülendi. Kaleyi çevreleyen 2 bin yıllık sur duvarlarının bulunduğu tarihi doku alevlerden ziyan görmedi.

Amasya Belediye Lideri Dr. Bayram Çelik, Amasya Kalesi surlarının yangında ziyan görmediğini açıkladı. Çelik, yanan 70 dekardan fazla yeşil alanın da eski manzarasına kavuşması için çalışma başlatılacağını tabir etti.

Rüzgarın tesiriyle büyüyen yangın yaklaşık 2 saatte söndürüldü. Alevlerin söndürülmesi için vilayet genelindeki yangın müdahale takımlarının seferber edildiğini anlatan Belediye Lideri Çelik, “Yangın birinci anda kalenin yamaçlarında çıktığı için takımlarımız alevlerle kale ortasındaki alanı denetim altına almayı başardı. Bu sayede tarihi kalemiz hiçbir ziyan görmedi” dedi.

Çıkış nedenine ait incelemenin sürdüğü yangından etkilenen alanın kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte tekrar ağaçlandırılacağını anlatan Çelik, “Amasyamız açık hava müzesi üzere tarihi bir kent. Ormanlarımızı, tarihi dokuyu müdafaamız lazım. Yangınlara karşı insanlarımızın daha dikkat etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Okulda sandviç yerken hayatını kaybetti

Gündem Yayın: 25.05.2024 04:30
İhlas Haber Ajansı
Okulda sandviç yerken hayatını kaybetti

Düzce’de okulda yediği sandviçin nefes borusuna kaçması sonucu boğulan 8 yaşındaki çocuk, yapılan tüm müdahaleye rağmen hastanede hayatını kaybetti.

Olay, Çay Mahallesi’nde bulunan Işık İlkokulu’nda meydana geldi. 2. Sınıf öğrencisi Eftelya Kaymak (8) teneffüste arkadaşlarıyla birlikte sandviç yerken, bir anda nefes borusuna sandviç kaçtı. Eftelya Kaymak’ın

nefes alamadığını fark eden arkadaşları durumu öğretmenlerine bildirdi. Okulda öğretmenler tarafından müdahale yapılırken bir yandan da sağlık ekiplerine haber verildi. Sağlık ekiplerinin olay yerinde yaptığı müdahale ile minik Eftelya’yı Düzce Atatürk Devlet Hastanesi acil servisine kaldırdı. Burada doktorlar tarafından yapılan tüm müdahalelere rağmen minik kız hayatını kaybetti. Olayı duyan hastaneye gelen ailesi sinir krizleri geçirdi.

Konu ile ilgili olarak geniş çaptı soruşturma başlatıldı.

Paylaş: