Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

LA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİL ALİYYİL AZİM

Manşet Yayın: 15.09.2023 12:04
LA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİL ALİYYİL AZİM

Bildiğim kadarıyla, akaryakıt fiyatlarını belirlemede 2 faktör baz alınıyor. Biri dolar kuru, diğeri Brent Petrol varil fiyatı.

 

Bakalım nasıl baz almışlar?

* Seçim öncesi Brent petrol varil fiyatı 77 dolar

Bugün 93.5 dolar

Artış:  yüzde 20

 

* Seçim öncesi Dolar 19.5 TL. Bugün 26.94 TL. Artış yüzde 40

 

* Seçim öncesi motorin 18.58 TL. Bugün 40 TL.

* ARTIŞ YÜZDE 120 *

 

Petrolde ve dolar kurumdaki, 5 aylık ortalama artış yüzde 30

Buna göre motorinin taş çatlasa 25 ₺ olması gerekiyor. Fakat, son zamdan sonra motorin % 120 artışla 40 ₺ oldu!

 

Enflasyon mücadelesi dediğin işte  böyle olur.!

Bakalım akaryakıttaki bu artış nereye kadar gidecek?

 

Durmak yok devam.

Şapka çıkartıyorum!

Ayakta alkışlıyorum.!

 

Çiftçisi, nakliyecisi, otobüscüsü motorin kullanıyor. Her nedense bu hiç dikkate alınmıyor. Bu şekilde devam ederse enflasyonun düşmesi mümkün değil. Akaryakıta gelen her  zam fırsatçıların bahanesi oluyor. Misliyle  tüm ürünlere yansıyor.

 

Çiftçi traktörünü yerinden bile oynatamıyor. Nasıl üretim olacak?

 

Ekonomi yüksek lisansıymış, doktorasıymış. Geçin bunları. Basarsın vergiyi bitirirsin işi!

Türkiye’de günde 13.5 milyon litre benzin, 55.2 milyon litre motorin tüketiliyor. Toplamda, yaklaşık 70 milyon litre ülkenin günlük tüketimi. (Bu veriler Eylül 2022 yılına ait.) Akaryakıta litre başına 6 ₺ vergi koyduğun zaman, ekstradan, günlük 420 milyon ₺ vatandaşın cebinden devletin kasasına akıveriyor. Yıllık 153.3 milyar TL eder. (5 milyar 700 milyon dolar)

Nasıl kaynak ama?

 

TÜPRAŞ’ın 2023 yılı 6 aylık net dönem karı 13.965.317.000 ₺ geçtiğimiz yılın 6 aylık karı 11.507.065.000 ₺ 2021 yılının 6 aylık karı 939.368.000.000 ₺

Tüpraş 2022 de % 1135 rekor kar  elde etmiş !

 

Çarpıcı bir hatırlatma daha; 2008 yılında Brent petrolün varil fiyatı 142 dolar iken, benzinin litresi 3.61 TL idi.

Şimdi Brent petrol 93 dolar.

Benzinin litresi 38.5 TL.

2008 de 1 dolar 1.3 TL idi, şimdi 26.94 TL. Benim yukarıda yaptığım hesaplamayı isteyen bu rakamlar üzerinden de yapabilir. Baştan uyarayım! Mantık aramayın. Bu işin sistematiği, mantığı falan yok. Keyfiyeti var!

 

Ülkemizde akaryakıt fiyatları nasıl bir hesaplamayla belirleniyor anlamış değilim.

Yetkililer anlatsa da ögrensek

 

Akaryakıt üzerinden büyük ve tuhaf oyunlar oynanıyor.

Akaryakıt, devletin önemli bir gelir kalemi. ÖTV ve KDV geliri en çok petrolden. Türkiye’nin günlük petrol tüketimi 800 bin ile 1 milyon varil arasında. Ayrıca, Türkiye günlük 80 bin varil de petrol üretiyor.

Ülkenin günlük tüketimi 70 milyon litre civarında.

 

Motorin bakalım seçimden sonra ne olacak?

Bu gidiş hiç hayra alamet değil.

Ya sabır…

Allah  sonumuzu hayretsin.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”