Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kurban Bayramı öncesinde hastalıklara karşı uyarı

Türkiye Yayın: 20.06.2023 13:38
Kurban Bayramı öncesinde hastalıklara karşı uyarı

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, Kurban Bayramı öncesinde kist hidatik’ ve kırım kongo kanamalı ateşi hastalıklarına karşı vatandaşların önlem alarak korunması gerektiğine dikkat çekti.
Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, Kurban Bayramı öncesinde hayvanlardan insanlara bulaşan ‘kist hidatik’ ve kırım kongo kanamalı ateşi hastalıklarına karşı uyarılarda bulundu. Kurban Bayramı sebebiyle hayvanlarla daha fazla temas edilmesi ve kurban eti tüketilmesinin, bazı hastalıklara maruz kalma riskini arttırdığına dikkat çeken Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, “Kurban Bayramı’nda kurbanlık hayvan nakli ve alımından başlayarak etlerin tüketilmesine kadar sağlık ve hijyen kurallarına azami özen gösterilmesi, çevre ve toplum sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir” dedi.
İnsanların ölümüne sebebiyet verebilen ve hayvanlardan insana geçen kist hidatik hastalığı ile ilgili uyaran Dr. Kutlu, “Kurban Bayramı’nda, özellikle dikkat edilmesi gereken kist hidatik hastalığı insanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölümüne sebep olabilen bir hastalıktır. Hastalık insanlara etçil hayvanlar, özellikle de köpekler tarafından bulaştırılmaktadır. Hasta hayvanların kesilmesi ve pişmemiş kistli sakatatlarının köpeklere yedirilmesi, hastalığın tekrar köpeklere bulaşmasına neden olmakta, böylece hastalıkta bir döngü meydana gelmektedir. Bu nedenle, pişmemiş kistli organların köpeklere yedirilmemesi, derin çukurlara gömülmesi bu döngünün kırılmasında hayati öneme sahiptir” dedi.

Halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtilerin görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesini isteyen İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, “Kurban Bayramı’nın yaz mevsimine, özellikle kırım kongo kanamalı ateşi hastalığının yoğun görüldüğü dönemlere rastlaması ve hastalığın viremik dönemdeki hayvanların kan, idrar ve vücut sıvıları ile dokularına korunmasız temasla bulaşabiliyor olması bazı korunma önlemlerinin alınmasının önemini ortaya koymaktadır. Bu itibarla, hastalığın hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiği, hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilecek olmaları nedeniyle hayvanların kan, idrar gibi vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemesi gerekliliği, hastalığın bulaşmasını engellemek için eldiven kullanımı gibi gerekli koruyucu önlemlerin mutlaka alınması gerekmektedir” şeklinde konuştu. (İHA)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zorla alıkoyup darp etmeye tutuklama

Gündem Yayın: 13.07.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı
Zorla alıkoyup darp etmeye tutuklama

Samsun’da bir kişiyi boş arazide zorla alıkoyup darp ve tehdit ettiği iddia edilen şahıs, polisin takibi sonucu yakalandı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Olay, Samsun’un İlkadım ilçesi Cedit Mahallesi Kadife Sokak’ta bulunan boş arazide meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, M.Ö.’yü götürdüğü boş arazide darp edip zorla alıkoyup tehdit ettiği iddia edilen M.A. (24), şikayet üzerine İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekiplerinin takibi sonucu yakalandı. Bugün Samsun Adliyesine sevk edilen M.A., “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaz kasten yaralama ve tehdit” suçlarından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Samsun T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

Paylaş: