Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KTSO “Zamanda Yolculuk Rotaları” Projesi

Gündem Yayın: 12.08.2022 13:14
KTSO “Zamanda Yolculuk Rotaları” Projesi

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO), ihracatın önemli bir kolu olan “Hizmet İhracatı” kapsamındaki turizm sektörü için kolları sıvadı.

Hizmet ihracatının en önemli kalemi sayılan turizm konusunda yeni bir açılım öngören Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier,  ” “1954 yılında kurulan Karabük Ticaret ve Sanayi Odası, çelikle yükselmiş kentimizin ağır sanayisinde büyük görevler üsteleniyor, fakat diğer yandan ilimizin yalnız ağır sanayiyle değil, sahip olduğu muazzam doğal, kültürel ve tarihsel değerleriyle de yükselmesine ihtiyacımız var. Bacasız sanayi turizm bizim için hayati önem taşıyan ihracatın hizmet kısmında en değerli konumda. Haliyle BAKKA’nın destekleyeceğini duyurduğu tematik rotalar için kolları sıvadık ve ortaya etkileyici bir proje çıktı.

Dünyanın izlediği arkeolojik çalışmalarıyla Eskipazar’dan başlayacak rota gözbebeğimiz Safranbolu’ya ve can damarımız ağır sanayinin mirası olan endüstriyel mimari yapılarımıza uzanacak ve diğer iki komşu ilimizle birleşecek. Tüm ilçelerimizin kronolojiye uygun, tarihimizdeki bağlamını vurgulayan ziyaret edilebilir noktalarının rotalandırılmasını sağlayacağız.

Bu çalışmanın uzun vadeli sonucu olarak hizmet sektörü istihdamında ve girişimcilikte artış, ekonomik yeni bir girdi bekliyoruz ve Karabük’ü ülkeye ve dünyaya yeni bir pencereden daha da kuvvetli tanıtma şansı bulacağımıza inanıyorum” dedi.

KARABÜK’ÜN TÜM İLÇELERİNİ KAPSAYACAK

Proje ortaklarının Karabük Üniversitesi ve Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği’nin olduğu “Zamanda Yolculuk Rotaları” projesi Karabük ilinin zengin tarihini gösteren önemli destinasyonları Zonguldak ve Bartın’daki değerli diğer destinasyonlarla kronolojik bir düzende birbirine bağlamaya amaçlıyor. Eskipazar Hadrianapolis’ten Soğanlı Vadisi’ne ve Ovacık Kaya Mezarlarına, Safranbolu’daki Osmanlı izlerinden Karabük merkezindeki erken cumhuriyet yapılarını barındıran Yenişehir’e uzanacak ana rota tren, otobüs ve araçla ulaşılabilir diğer destinasyonlara uzanacak.

ZONGULDAK VE BARTIN DESTİNASYONLARIYLA BİRLEŞECEK

Projede Karabük, Zonguldak ve Bartın destinasyonlarıyla birleşecek. Güzelcehisar’ın, varagellerin, Maden Müzesi’nin, kayıkhanelerin de içine katılacağı ana rotanın yanı sıra yan rotalar da yer alacak. Eflani ve Yenice’deki jeolojik, arkeolojik ve doğal öneme sahip noktalar da kısa yan rotalarla ana rotaya dâhil alternatifler oluşturacak. Böylece doğasever-maceracı turistler farklı yan rotaları deneyimlerken bilim, kültür, tarih, sanatla ilgilenen turistler başka yan rotalara ayrılabilecek.

ZAMAN YOLCUSU PASAPORTU VE DİJİTAL ROTALAMA

Bisiklet ve yürüyüş rotalarından oluşacak diğer yan rotalarla birlikte aynı tema içinde farklı deneyimlerin yaşanacağı “Antik Dönemden Cumhuriyete: Zamanda Yolculuk Rotaları” hazır hale geldiğinde projenin sürdürülebilirliği kapsamında “Zaman Yolcusu Pasaportu” adıyla içinde rotaları barındıran bir ‘gezgin pasaportu’ basılması ve belli destinasyonlarda damgalanması planlanıyor. Tüm damgalara sahip olarak turunu tamamlayanlar ise bazı sürprizlerle karşılaşacak. Ayrıca teknolojiyi kullanmayı tercih eden turistler için dijital rotalandırma da yapılacak. Rota için farklı tur programları hazırlanması için proje ortaklarıyla işbirliği yapılacak. (Nurettin Acar)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta 90 bin öğrenci karne sevinci yaşadı

Eğitim Yayın: 14.06.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta 90 bin 660 öğrenci karne sevinci yaşandı.

İl genelinde anaokullarda 5 bin 950, ilkokullarda 29 bin 700, ortaokullarda 27 bin 410, liselerde 27 bin 600 olmak üzere toplamda 90 bin 660 öğrenci karne heyecanı yaşadı.

Zonguldak merkezde yer alan Gazi Ortaokulu’nda öğrenciler karnelerini büyük bir heyecanla aldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Ardından Okul Müdürü Tuncay Korku törende öğrencilere seslenerek, “Selçuk Bayraktar’ı, Hazarfen Ahmet Çelebi’yi, Oktay Sinanoğlu’nu, Aziz Sancar’ı, Mimar Sinan’ı örnek alın ve kendimize güvenin” dedi.

Amaçlarının Milli, manevi duyguları yüksek, ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmek Olduğunu ifade eden Zonguldak Gazi Ortaokulu Müdürü Tuncay korku şunları söyledi:

“Türkiye yüzyılın maarif modelinde de belirttiği gibi bizim buradaki amacımız sizleri Milli, manevi duyguları yüksek, Ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmektir. Alacağınız bilgilerle, eğitimle hayatta başarı olmaktır, başarılı hayat yaşanımı ve hayatın başarısını kazanmaktır.

Biz maneviyata çok önem veriyoruz. Değerlere çok önem veriyoruz. Biz şunu çok iyi biliyoruz. Yıllardır bilimin temelini de akan bunu yönlendiren bizim ecdadımız oldu gurur duyuyoruz.

Binlerce isim sayabilirim. Ali Kuşçu, Mimar Sinan, Harezmi, Hazarfen Ahmet Çelebi, İbn-i Sina, Oktay Sinanoğlu, o kadar sayarız Bunlar şu anda bilim varsa bunların çalışmaları ve uygulamaları sayesindedir. Yine lider olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin bağrından çıkmıştır. Aziz Sancar yine bu milletin bağrından çıkmıştır. Selçuk Bayraktar şu anda destan yazıyor ülkemiz adına. Sizin ağabeyiniz olarak bize çok güzel örnek çalışmalar ve başarılar sunmuştur. Dolayısıyla biz kendimize güveneceğiz. Kendimize inanacağız. Biz bunu önceden yaptık. Bundan sonra da yapacağız.”

Önceki yıllarda bilginin çok önemli olduğunu vurgulayan Korku, şimdi ise bilgiyi taşımanın değer kazandığını söyledi. Korku, “Artık durumlar değişti. Eskiden bilgi çok önemliydi. Bilgiyi kullanan toplumlar götürüyordu. Artık bilgiyi üreten toplumlar bayrağı taşıyor. O yüzden biz bilgiyi üreteceğiz. Üretici olacağız. Neden çok çalışacağız? Çünkü sizler bir umutsunuz. Mazlum coğrafyaların umudusunuz. Herkes bizden yardım bekler. Bakın Gazze’de Filistin’de göz göre göre katliamlar oluyor. Biz şu anda lider olsaydık o katliamlar olmazdı. Oraya adaleti de merhameti de biz götürürüz. Bu sebeple herkes çok iyi çalışmalı.” dedi.

Program çeşitli spor dallarında ödüllerin verilmesinin ardından sona erdi.

Paylaş: