Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Köse: “Seçmenler Ne Yapacağını Çok İyi Bilir”

Manşet Yayın: 01.12.2023 15:42 |Güncelleme:28.12.2023 11:52
Köse: “Seçmenler Ne Yapacağını Çok İyi Bilir”

Birlik Medya Seçim Özel programına konuk olan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, İYİ Parti ve CHP arasındaki ittifak görüşmelerine değinerek, “İYİ Parti ve CHP Genel Başkanlarının işbirliği içerisinde olmasını doğru buluyorum. Partiler bir araya gelmese de halk bunu kendi içerisinde işbirliğini kendiliğinden yapacaktır” dedi.

Birlik Medya Seçim Özel programında Esra Oğuzkağan Özkan’ın konuğu Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse oldu. CHP ve İYİ Parti arasındaki yapılan seçim ittifakı görüşmelere değinen Başkan Köse, oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapılan ittifak görüşmesini doğru bulduğunu belirten Başkan Köse, partilerin bir araya gelmese de halkın kendi içersinde işbirliğine giderek gerekeni yapacağını söyledi.

VİDEO İZLEMEK İÇİN >>>TIKLAYINIZ<<<

“DEMOKRATİK BİR PARTİYİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin adaylarını demokratik, şeffaf ve seçim ile belirlediğine vurgu yapan Başkan Köse;  “Aday adaylığımı 28 Kasım tarihinde açıkladım. Kimileri mevcut başkansın neden böyle bir ihtiyaç duydunuz dedi, ama sonuçta bizim partimizden farklı aday adayları da olabilir. Bakın ben adaylığımı değil aday adaylığımı açıkladım.  Demokratik bir partideyiz. Genel merkezimizin de söylediği gibi hem meclis üyeliklerinde hem başkan adaylıklarında sandığı koyacağız. En azından üyelerimiz arasında mutlaka bir oylama yapılacaktır. 2019 yılında üyelerimizin oy kullanmasıyla ön seçimle tercih edilerek gelmiştim. Aynı uygulamayla aday olup olmayacağımız kesinleşir. Şu anda mevcut belediye başkanı olarak çalışmalarımızı rutin bir şekilde sürdürüyoruz. Seçim kurulu takvimi açıklanınca seçime yönelik çalışmalarımızı masaya yatıracağız. Görev süremiz devam ediyor. Hala yapmaya çalıştığımız bitirmek istediğimiz işler var. Onları sürdürüyoruz. Aynı zamanda 2024 yılı yerel seçimleri ve sonrasında kazanacağımız belediye için Safranbolu’ya neler yapacaklarımız konusunda arkadaşlarımızla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Bunu yapabilmeniz için Safranbolu’yu çok iyi tanıyor olmanız, Safranbolu’nun ihtiyaçlarını da iyi biliyor olmanız gerekiyor. Safranbolu özelinde ihtiyaçlar var. Küresel anlamda sıkıntıları değişimleri takip etmeniz ve kentimizi de bu değişimlere hazırlıyor olmanız önem taşıyor. Safranbolu’da görevimiz, sadece görev süremiz boyunca değil. Uzun süreli hizmet anlayışını taşımaktadır. Nasıl Atalarımız Safranbolu’yu emanet bırakmışlar ise bizlerde gelecek nesillere ilerde bir problemle karşılaşmamaları için hazırlık yapıyoruz. Safranbolu’ya ve halkımıza zarar verebilecek hiçbir projemiz yok. Projelerimiz hep kentimizi ileriye nasıl taşıyabiliriz, halkımız nasıl daha konforlu, huzurlu ve mutlu olur diyerek oluşturulmuştur” dedi.

SAFRANBOLU’DA ÇALIŞTAY

Safranbolu’da bir çalıştay  hazrlıklarının olduğunu ifade eden Köse; “Bir çalıştay hazırlığımız var. Toplantıları yapıldı. Safranbolu’yu ilgilendiren 6 başlık altında toplantıların neticesinde çalıştay yapılacak. Safranbolu’nun afet krizinden teknolojiye ayak uydurması anlamında hazırlıkları kapsayacak. Sadece belediye ya da benim düşüncelerimle değil, bu konularda alanlarında uzman kişiler, sivil toplum örgütleri ya da bu konularda çalışan herkesin fikirleri alınacak. Demokrasiye göre işleyecek bir yol haritası belirlenecek” dedi.

“USTALIK DÖNEMİNE GEÇTİM”

Başkan Köse; “Ahilik kültüründe mutlaka bir acemilik, çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemi olur. Burada nasıl bir zanaatı öğrenirken bu aşamaları geçersiniz, biraz buna benzetebiliriz. Usta olduğunuzda artık o konuda uzman olursunuz. Geçen 5 yıllık süreç bizim çıraklık ve kalfalık sürecimiz olduğunu hissediyorum. Elbette 5 yıl önceki Elif Köse ve ekibinin bakışı ve tecrübesiyle şu anki duruşumuzun aynı olduğunu kimse söyleyemez. Biz olumlu yönde kendimizi geliştirdik. Ustalık döneminde daha hızlı bir süreç var. Personelimizi tanıyoruz. Her yere daha hakimiz. Alt yapımız hazır. İnanın bizim 5 yıllık sürecimizde bir meteor düşmedi. Her türlü felaketi hem küresel anlamda hem ülkemizde yaşadık. Halkımızın buna göre bir değerlendirme yapacağına inanıyorum” diye konuştu.

OTOPARK İHALESİ YAPILAMADI

Safranbolu’nun otopark sorununa değinen Başkan Köse; “Yapmak istediğimiz birçok proje, mevcut ekonomik koşullar sebebiyle gerçekleşmedi. Ülkemizin genel olarak içinde bulunduğu dengesiz ekonomik koşulları birçok işin geri kalmasına sebep oldu. Maliyetlerde korkunç artışlar, fiyatlardaki farklılıklar çıktığımız tüm ihalelerde sonuçsuz kalmamıza sebep oldu. Nerdeyse akaryakıt alamayacağız. İnsanlar o kadar tedirgin ki, bari elimdekini tutayım, zarar etmeyeyim diye düşünüyor. İnşaat işinden çekiniyor. Otopark ihalesine çıktık. Dosyayı 4 firma indirmiş ancak fiyatlar konusunda tedirginlik yaşadıkları için ihaleye giren bir firma olmadı. Biz üçüncü kez ihalesine çıktık, artık maalesef belediye kendi imkanlarıyla bir otopark yapacak duruma geldi” dedi.

BARIŞ VE ASLANLAR SOSYAL TESİSLERİ

Barış ve Aslanlar Sosyal Tesisleri ile ilgili de konuşan Köse;  “Kentimizde yaşayan dar gelirli aileler sabahtan akşama kadar burada vakit geçirebiliyor. Bizim buradan bir kar elde etmemiz söz konusu değil. Her kentin belediye sosyal tesisleri mutlaka olur. Bizlerde menülerinde çok fazla çeşitlilik yapmadan uygun fiyatlı ve temiz bir ortamda dar gelirli vatandaşlarımıza tesis imkânı sağladık. Biz esnafımıza zarar vermeyi düşünsek böyle bir zihniyette olsak inanın alasını yapardık. Bizim niyetimiz halkın rahatlıkla gelip, bütçesini sarsmadan oturup yiyip içebilecekleri mekânlar oluşturmak. Biz sadece halka hizmet ediyoruz” dedi.

“YENİ YIL PANAYIRI”

Turizmi canlandırmak için yeni yıl panayırı kuracaklarının anlatan Köse; “Safranbolu tarihi çarşıda yeni yıl temalı hediyelik eşyaların, yiyeceklerin, içeceklerin olduğu kış sezonunda turizmi canlandırmak hem esnafımıza ekonomik anlamda destek olmak hem de kente bir enerji gelmesi amacıyla yeni heyecanlar yeni umutlar ve hep birlikte keyifli bir zaman geçirelim istedik. Bir komisyon kurduk. Etkinlik için duyuru yaptık. İlk başvuran 20 esnafımızı etkinliğe hemen dâhil ettik. Büyük çadırlar kurulacak ve içerisinde bahsettiğim gibi hediyelik eşyalar ve çeşitli gıda ürünleri yer alacak. Çocukların ve ailelerin bir arada olduğu, müzikli keyifli bir ortam yaratılacak. Safranbolu Turizm İşletmeciler Derneği ile işbirliği yaptık. Etkinliğin olduğu 4 günde dışarıdan da gelenler olacak. Amacımız kent turizmi hareketlensin” diye konuştu.

“KENTE TASARRUF SAĞLADIK”

Safranbolu’da yaklaşık 7 aydır stratejik planlama ekibi ile çalıştıkları bilgisini veren Köse;  “Safranbolu’nun bugününü değil, geleceğini düşünüyoruz. Bu vizyonla da proje üretiyoruz. İklim kriziyle mücadele eden doğa ve çevre dostu, kentte yaşayan herkesin ihtiyaçlarını karşılayan, tasarruf sağlayan çalışmalar yaptık. Kendi üreten bir kent, sıfır atık projeleriyle birbirini destekleyen projeler üretiyoruz. Bize öyle bir kent yaratalım ki, bugün ben bir tohum atıyorum, büyümesini sağlıyorum. Bunun faydalarından ben değil, gelecekte nesiller görsün. Tek derdimiz vizyoner ve planlı bir kent oluşturabilmek, tüm ihtiyaçlarımızı yıkıp yıkıp geriye dönerek yapmasınlar. İyi ki başlanmış denecek işler olsun. Biz seçime dayalı işler peşinde değiliz. Bugün alınan bu kararların doğru olduğunun farkında olunamayabilir. Ama ilerde bunu anlayacaklardır” dedi.

“SOSYAL BELEDİYECİLİK”

Belediyenin  bulunduğu kentteki halk için bir hizmet kurumu olduğunu belirten Köse; ” Toplu taşıma, alt yapı, su, temizlik, çöp toplama, asfalt işlerini yapıyoruz diye hiçbir belediye övünemez. Bunlar asli görevleridir. Bunların yanı sıra halkın kültür sanat ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yapan bölgedeki tek belediyeyiz. Bu bir bakış açısıdır. Bundan dolayı eleştiri almıyoruz. Daha çok takdir ve teşekkür alıyoruz. Bunun bir kuralı yok, bir belediye başkanı şunu yapar, bunu yapamaz diye bir şey yok. Ben halktan bir insanım. Şarkıda söylerim, dans da ederim, folklörde oynarım. Bu benim bakış açım, benim vizyonum.”

“DEĞİŞİM VE YENİ BİR ENERJİ”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurultay sonucunun  kendisinin istediği şekilde sonuçlandığını ifade eden Köse;  “Benim de istediğim, olması gereken bir sonuç oldu. Genel seçimlerde bir başarısızlık olduğu istatistikî olarak ortaya çıkmıştı. Bizi desteklemek isteyip destekleyemeyen insanlara da kapı açıldı. Biz bu değişimi yaşadık ve parti adına çok olumlu buluyorum. Etkilerini olumlu olarak alıyorum. Genel Başkan’ın Özgür Özel olmasını olumlu karşılıyorum, kendisini muhalefeti iyi bir biçimde yapabilecek ve enerjisinin de oldukça yüksek olduğunu görüyorum.  Halkında, partililerinde yorumu bu şekilde oldu. Değişim sadece kişi değil, bakış ve izlenmesi yol anlamında işleyiş anlamında da oldu. Büyük şehirlerin yerel seçimlerde Cumhur İttifakının belediyeleri almamaları için İYİ Parti ve CHP genel başkanlarının işbirliği içerisinde olmasını doğru buluyorum. Partiler bir araya gelmese de halk bunu kendi içerisinde işbirliğini kendiliğinden yapacaktır. Kentimizdeki seçmenler ne yapacağını çok iyi bilir. Demokrasinin olduğu ülkelerde, demokratik olmayan yaklaşımlar illaki tepki görür. Beni başka partinin iç işleyişi, adayı hiç ilgilendirmez. Hiçbir parti, o bölgede yaşayan halkın ve seçmenin ne istediğini ne düşündüğünü göz ardı etmemelidir” dedi.

ÜRETEN BİR BELEDİYEYİZ

Her işi kendi içinde çözen bir belediye olduklarını belirten Köse;  “Tüketen değil üreten, israf eden değil tasarruf eden bir belediyeyiz. Enerji kaynaklarında tasarruf etme çağındayız. Örnek çalışmalar yapıyoruz. Aynı Maniyeyi kendimiz yetiştiriyoruz. Çiçekleri artık Yalova’dan almıyor, kendi topraklarımızda üretiyoruz. şekilde çalışmalarımız olacaktır, bugüne kadar yaptıklarımız bizim gururumuz olduğunu, bundan sonra yapacaklarımızda heyecanımız olacağını söyleyebilirim. Çalışmaya devam edeceğiz ve gerisini halkın takdirine bırakacağız. Bize oy versinler diye değil, bu kent neyi hak ediyorsa onu yapmak için yola çıktık” diye konuştu.

(Ramazan Öztürk)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.