Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kentsel Dönüşümde Öncelik Vatandaşın Oluyor

Gündem Yayın: 23.08.2023 13:39
Yazar:
Kentsel Dönüşümde Öncelik Vatandaşın Oluyor

Karabük’te 12 yıldır Adatepe Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm projesi bünyesinde çalışmalar devam ederken öncelik olarak hak sahiplerinin daireleri veriliyor.

Birinci derece deprem bölgesi olan Karabük’te kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildi. Çebioğlu Grup tarafından yükleniciliği üstlenen Adatepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde de ikinci faz çalışmalarında sona yaklaşıldı. Karabük Belediyesi ile yapılan protokol çerçevesinde yürütülen çalışma bünyesinde hak sahiplerine dairelerinin teslim edilmesi öncelik hedefler arasında yer alıyor.
Çalışmalar hakkında bilgi veren Çebioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi, “Karabük biliyorsunuz öncelikli deprem bölgesi olduğu için Karabük Belediyesi’nin bizim önümüzü açmasıyla Adatepe Mahallesi 350 dönümden oluşuyor. 250 tane hane vardı burada. Biz yaklaşık bunu 170-175 haneyi satın alma, kat karşılığı anlaşmalar yaparak şu an hepsi bizim mülkiyetimize geçti” dedi.
“Biz öncelik olarak Çebioğlu firması olarak ilk önce mal sahiplerinin mağduriyetini giderebilmek için kendilerine şu gördüğünüz 60 dairelik konuttan yedi sene önce teslim ettik” diyen Çebi, “Bu ikinci bloğumuz 61 daireden oluşuyor. Bunların da tamamını mal sahiplerine vermek kaydıyla bir de üçüncü etabımız var ileride. O da şu an altıncı kata çıktı. Nasip olursa bir sene içerisinde buradaki mal mülk sahibinin 270 tane dairelerini teslim etmiş bulunmaktayız. Yani hani bu Türkiye’nin hiçbir yerinde görülen bir şey değil şu an. Yani biz öncelikle yer sahiplerinin haklarını teslim ediyoruz. Sonra kendi ülkemize geçen arsalarını üzerine kendi konutlarımızı yapacağız. Yani önceliğimiz burada hak sahipleri” ifadelerini kullandı.
Projede 12. Yılı geride bıraktıklarını aktaran Çebi, “Adatepe Mahallesi’nin zemini çok iyi bir zemin değil. Tabii biz buraya kendi firmamıza ait olan fore kazık makinemizde, bütün binaların altına kazıp çakıyoruz. Hatta bu gördüğünüz binanın alt tarafında da fore kazıklarımız var. Yani şu an tam bir deprem bölgesinde olduğumuz için tam depreme ani artık yakışır mı? Yarışır mı? Ne diyeceksek güvenli binalar üretmeye çalışıyoruz. Ondan sonra şuan için hani biz firma olarak yaklaşık on iki seneden beri bu işin içindeyiz. Ve bugüne kadar yaklaşık 25 milyon dolar civarında bir bütçeyi buraya harcadık ve şu an hiçbir şey satmadan hiçbir artı gelirimiz olmadan hani burada mal sahiplerine önceliğimiz dairelerini teslim etmek. Kendi gücümüzle kendi finansımızla bunu finansman ediyoruz. Kredi kullanmıyoruz. Hiçbir mal sahibimizi mağdur bugüne kadar bütün kiralarını gününde yatırdık. Ve şu andan itibaren de yatırmaya devam ediyoruz. İnşallah ikinci fazımızı bir üç ay içinde teslim edeceğiz” diye konuştu.(İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.