Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

KBÜ’den FETÖ savlarına dair açıklama

Eğitim Yayın: 18.09.2023 16:12
Kaynak: İHA

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü, yazılı ve görsel basında çıkan savlara ait açıklamalarda bulundu.

Son günlerde çeşitli yazılı ve görsel bağlantı kanalları ve toplumsal medya aracılığıyla Karabük Üniversitesi ile ilgili bilgi ve evraka dayanmayan gerçek dışı paylaşımların tabir edildiği açıklamada, “Bu paylaşımlarla ilgili, geçmişte de üniversitemiz tarafından inceleme ve araştırmalar sonucunda gerekli açıklamalar yapılmıştır. Karabük Üniversitesi yürütmüş olduğu iş ve süreçlerde hukukun üstünlüğünü temel almaktadır. Üniversitemiz 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne çok süratli reaksiyon veren ve sonrasında gerekli incelemeleri yapıp FETÖ ve öbür terör örgütleriyle iltisakı ve irtibatı tespit edilenler hakkında, idari ve tüzel süreçleri hassasiyetle sonuçlandıran bir kurumdur. Bu minvalde kelam konusu tezler ortasında ismi geçen şahıslardan, FETÖ iltisakı ve irtibatı tespit edilen işçiler derhal ihraç edilmiş, suçsuzluğu yargı kararları ile tespit edilerek beraat eden işçiler ise misyonuna devam ettirilmiştir. Münasebetiyle basında sav edildiği üzere hakkında mutlaklaşmış mahkumiyet kararı olduğu halde misyonuna devam eden ve maaş ödenen rastgele bir işçi bulunmamaktadır” denildi.

Karabük Üniversitesi’nin ulusal ve milletlerarası arenada birçok muvaffakiyete imza attığını ve Times Higher Education (THE) sıralamalarında, dünyanın en düzgün 1000 üniversitesi ortasına girdiğini aktarıldığı açıklamada, “Afrika’dan, Uzak Doğu’ya, Asya’dan, Avrupa’ya dünyanın 98 ülkesinden 12 bini memleketler arası öğrenci olmak üzere, 48 bin öğrencinin barış ve huzur içinde eğitim gördüğü güzide bir eğitim kurumudur. Sonuç olarak; bu tipten temelsiz tezler, bilim merkezli, öğrenci dostu Karabük Üniversitemize ve Emeğin Başşehri Karabükümüze ziyan vermektedir. Kurumlarımızın bu çeşit paylaşımlarla yıpratılmaması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve bilgi ve evraka dayanmayan argümanlara prestij edilmemesi, kamuoyunun takdirlerine hürmetle arz olunur” tabirlerine yer verildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.