Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KBÜ’de “Sosyal Girişimcilik” konusu ele alındı

Gündem Yayın: 22.03.2017 15:06
KBÜ’de “Sosyal Girişimcilik” konusu ele alındı

Karabük Üniversitesi (KBÜ)’nde Genç Girişimciler Kulübü tarafından “Sosyal Girişimcilik” konulu konferans düzenlendi.

15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta Lider Eğitim Kültür ve Sanat Gençlik Kulübü Derneği Başkanı İdris Topçuoğlu tarafından sosyal sorumluluk, sosyal girişimcilik alanının önemi ve bu alanın geliştirilmesine yönelik konular mercek altına alındı.

Konferansta konuşmacı olan İdris Topçuoğlu sosyal girişimciliği kavramsal ve taşıdığı toplumsal dönüşüm potansiyeli açısından ele alarak konuya ilişkin bilincin yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çekti.

Sosyal girişimcilik kavramının dünyada da yeni bir kavram olduğunu ifade eden Topçuoğlu, sosyal girişimci olmak için öğrencilerin üniversite yıllarını iyi değerlendirmesi gerektiğini ve sosyal girişimcilik konusuna ilgili olmanın son derece önemli olduğunu söyledi.

Girişimcilik kurallarının toplumsal olaylara uygulanması sonucu ortaya çıkan hizmet modelinin sosyal girişimcilik olduğuna vurgu yapan İdris Topçuoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi “En büyük hayalim iyi bir sosyal girişimci olabilmek. Toplumsal meselelere, insanların yaşadığı problemlere kendi inisiyatifimle çözüm üretmek. Sadece çözüm üretmek değil çözümü sistemleştirmek.”

Sosyal girişimciliğin devlet politikası haline geldiğini aktaran Topçuoplu sosyal girişimciliği ‘toplumda meydana gelen problem ve sıkıntıları bireylerin herhangi devlet organizasyonu içinde yer almadan kendi gayretleriyle çözüm üretme çabası’ olarak tanımladı.

İdris Topçuoğlu, sosyal girişimci olmanın insanın kendisine yaptığı en önemli yatırımlardan biri olduğunu ifade ederek paylaşmanın getirdiği mutluluğu yaşamak ve daha huzur dolu hayata sahip olabilmek için sosyal girişimci yönün geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Topçuoğlu, böylece insanın kendi sağlığına, başarısına ve mutluluğuna ciddi katkı sağlayacağını da vurguladı.

Konuşmasında toplumsal sorunlara sürdürülebilir çözümler üretecek sosyal girişimci liderlerin yetişmesi için sosyal becerilere odaklanılması gerektiğine de dikkat çeken İdris Topçuoğlu konferansta katılımcılara ilham verici sosyal girişimcilik örnekleri de sundu.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.