Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KBÜ’de Kutlu Doğum Etkinliği

Gündem Yayın: 13.04.2015 14:38
KBÜ’de Kutlu Doğum Etkinliği

Karabük Üniversitesinde 12-20 Nisan arası Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında “Namazla Diriliş” konferans gerçekleştirildi.
KBÜ Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nun da Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Mavera İlim Fikir ve Sanat Kulübü, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti Karabük Şubesi tarafından “İnsanlığın En Hayırlısı Hz. Peygamber (S.A.V.) ve Birlikte Yaşama Ahlakı” başlığıyla hafta boyunca sürecek olan sekiz programdan ilki yapıldı.
“Namazla Diriliş” konulu programa konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut Gözümüzün nuru, cennetin anahtarı namazı yüzde 99’u Müslüman olan cennet vatanımızda maalesef yüzde 30’u beş vakit kılmakta. Bu kılan kısımdan acaba kaç tanesi huşu ile namazı kılmakta. Hakkı verilerek kılınan bir namaz eşkıyayı evliya yapar. Namaz ülkemizde mutlaka yaygınlaştırmalı. Namazı kılmamanın 3 nedeni vardır; Birincisi imanımızda problem vardır, İkincisi ise Rabbimizi iyi tanımadığımızdandır son olarak ise Namaz kılmayı bilmemektendir. Namaz aslında Allah’ım sana iman ediyorum seni seviyorum demenin elle tutulur gözle görülür bir işaretidir. İyi bir kul iyi bir Müslüman olmak için namazı huşu içinde kılmalı ve namaz kılmamayı küçük bir sorun olarak görmemeliyiz. Namaz kılmamak büyük bir sorundur. Namaz kılmayı gözünde büyüten insanlarda mevcut. Namaz aslında bir (iki vakit arası) vakittir. Fakat şeytan bizlere uzun bir vakit olarak göstererek namazdan uzaklaştırmaktadır. Bizi sabah namazına kaldırmayan imanımız cennete bizi nasıl götürecek sözünü düşünerek herkes kendi muhasebesini yapmalıdır” dedi.
Kuran Tilavetinin de okunduğu programa İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Akademik ve İdari personel ile vatandaşlar katıldı.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:37
İhlas Haber Ajansı

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere bir çok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.
Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan göletin kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan gölet nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.
“Eskiden burası hiç kurumazdı”
Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.
“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”
Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden Köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise “Şu an da uyuz gölündeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu an da gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.