Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

KBÜ ‘den “Hayvansal atıklardan enerji ve gübre üretimi” Projesi

Gündem Yayın: 14.08.2014 14:28
KBÜ ‘den “Hayvansal atıklardan enerji ve gübre üretimi”  Projesi

Enerjinin çok değerli olduğu günümüzde dünya, enerji dönüşümüne büyük önem verirken, bu noktada Karabük Üniversitesi  öğretim üyeleri de kendilerine düşen görevi fazlasıyla yaparak biyoenerji ve biyo ürün konusunda yürüttükleri “Hayvansal atıklardan enerji ve gübre üretimi”  projesi ile gündemde yer aldılar.

Kandıra Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) arasında gerçekleştirilen “Kandıra’ya Mekansal Planlama Protokolü” imza töreninde, Kandıra’nın Araman Köyü’nde Karabük Üniversitesi işbirliği ile yapımına başlanan “Hayvansal atıklardan enerji ve gübre üretimi” projesi ve yatırımlar konusunda Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Enerji ve Çevre Teknolojileri Birimi Müdürü Prof. Dr. Durmuş Kaya bilgi verdi.

Konuya ilişkin olarak değerlendirme yapan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal: “Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Enerji ve Çevre Teknolojileri Birimi Müdürü Prof. Dr. Durmuş Kaya ve ekibini tebrik ediyor, başarılarından dolayı kutluyorum. Üniversitemiz adına böyle bir proje ile anılmaları ve gerçekleştirmelerinden dolayı çok mutlu oldum. Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesidir. Fakat bunların yan ürünlerinden asla bugüne kadar optimum şekilde faydalanmayı başaramamıştır. Ama 7 yıllık Karabük Üniversitesi hayvansal atıklardan biyoenerji ve biyo ürün üretimi, konusunda örnek bir proje yürütmektedir. Bu projenin daha büyük projelerin başlangıcı olacağını düşünüyorum. Dünyadaki bütün savaşların enerji üzerine yapıldığı bir dönemde, Ülkemizin kalkınmasında, ülke ve dünya geleceğinde bu türlü projeler önemli yer tutmaktadır. Kandıra İlçemize ve ülkemize hayırlı olsun.” dedi.

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Dünya Yayın: 03.12.2023 08:36
Kaynak: İHA
Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda bulunan derelerde nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi.

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli yok olma tehdidine yakın kategorisinde değerlendirilen su samuru görüntülendi. Dere kenarında yiyecek arayan 4 su samurunu vatandaş cep telefonlarıyla görüntüledi. Nesli tükenmekte olan su samurları geçtiğimiz günlerde Gölcük’te de görüntülenmişti. Çekilen yeni görüntülerde ise su samurlarının Abant Deresinde yiyecek aradıkları anlar yer aldı.

Paylaş: