Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KBÜ ‘den “Hayvansal atıklardan enerji ve gübre üretimi” Projesi

Gündem Yayın: 14.08.2014 14:28
Yazar:
KBÜ ‘den “Hayvansal atıklardan enerji ve gübre üretimi”  Projesi

Enerjinin çok değerli olduğu günümüzde dünya, enerji dönüşümüne büyük önem verirken, bu noktada Karabük Üniversitesi  öğretim üyeleri de kendilerine düşen görevi fazlasıyla yaparak biyoenerji ve biyo ürün konusunda yürüttükleri “Hayvansal atıklardan enerji ve gübre üretimi”  projesi ile gündemde yer aldılar.

Kandıra Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) arasında gerçekleştirilen “Kandıra’ya Mekansal Planlama Protokolü” imza töreninde, Kandıra’nın Araman Köyü’nde Karabük Üniversitesi işbirliği ile yapımına başlanan “Hayvansal atıklardan enerji ve gübre üretimi” projesi ve yatırımlar konusunda Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Enerji ve Çevre Teknolojileri Birimi Müdürü Prof. Dr. Durmuş Kaya bilgi verdi.

Konuya ilişkin olarak değerlendirme yapan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal: “Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Enerji ve Çevre Teknolojileri Birimi Müdürü Prof. Dr. Durmuş Kaya ve ekibini tebrik ediyor, başarılarından dolayı kutluyorum. Üniversitemiz adına böyle bir proje ile anılmaları ve gerçekleştirmelerinden dolayı çok mutlu oldum. Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesidir. Fakat bunların yan ürünlerinden asla bugüne kadar optimum şekilde faydalanmayı başaramamıştır. Ama 7 yıllık Karabük Üniversitesi hayvansal atıklardan biyoenerji ve biyo ürün üretimi, konusunda örnek bir proje yürütmektedir. Bu projenin daha büyük projelerin başlangıcı olacağını düşünüyorum. Dünyadaki bütün savaşların enerji üzerine yapıldığı bir dönemde, Ülkemizin kalkınmasında, ülke ve dünya geleceğinde bu türlü projeler önemli yer tutmaktadır. Kandıra İlçemize ve ülkemize hayırlı olsun.” dedi.

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybetmişti, o anların görüntüleri ortaya çıktı

Gündem Yayın: 28.02.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı

Amasya’da emekli uzman çavuşun bir düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybettiği olayın görüntüleri ortaya çıktı. Düğünde gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı.
Kuzgeçe köyünde 3 Haziran 2023 tarihinde bir düğünde magandanın silahından çıkan kurşunun isabet ettiği emekli uzman çavuş Mehmet Çelik (53) ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Olay anına ilişkin kamera görüntüleri ortaya çıktı. Düğün sırasında gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı. Çelik’in maganda kurşunuyla vurulmasının ardından çevredekilerin panikle koştuğu görüldü.
Mehmet Çelik’in eşi Melahat Çelik, olayla ilgili gözaltına alınan Sıdkı Ç.’nin 2 ay cezaevinde kalmasının ardından bir sonraki duruşmaya kadar ev hapsiyle cezalandırıldığını söyledi. 8 Mart’taki duruşma öncesi açıklamalarda bulunan acılı eş Melahat Çelik, “Bu görüntüler cinayete davetiye çıkardı. Ama kimse dur, sus demedi. Sanki çatışma varmış gibi silahlar atıldı. Gelin, damat, herkes silah attı. Muhtar ‘siz ne yapıyorsunuz?’ demedi. Eşimin ölümüne sebep olan herkesten şikayetçiyim. En kısa zamanda adaletin yerini bulmasını istiyorum” diye konuştu.