Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kazadan 70 gün sonra yeniden gözlerini açan Almina, 1.5 yıl sonra ilk adımını attı

Manşet Yayın: 25.09.2023 17:21
Yazar:
Kazadan 70 gün sonra yeniden gözlerini açan Almina, 1.5 yıl sonra ilk adımını attı

Konya’da 1,5 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası yaşaması imkansız gözüyle bakılan Karabüklü Almina Aydemir (22), yüzde 47 engeli bulunan annesinin desteğiyle yeniden hayata tutundu.
Almina Aydemir, Konya Selçuk Üniversitesi Maliye Bölümü 1. sınıf öğrencisiyken 22 Mart 2022 tarihinde geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandı. Tedavi altına alınan ve yaşaması imkansız gözüyle bakılan Aydemir, 70 gün sonra yeniden gözlerini açtı.

Kaza sonrası konuşma yetisini kısmen kaybeden ve sağ kolunu da kısmen kullanabilen Aydemir, yatağa bağımlı yaşamaya başladı.

9 yaşındayken babasını kaybeden genç kızın bu süreçte en büyük destekçisi ise yüzde 47 engeli bulunan annesi oldu.
6 Ağustos’ta annesi ile memleketi Karabük’e gelen Almina Aydemir, annesinin sevgisi ve bakımıyla 1.5 yıl sonra ilk adımını atmayı başardı.

Hastanede gözlerini açtıktan sonra hiçbir şey hatırlamadığını belirten Almina Aydemir, “Çok tuhaf oldum doğal olarak. Anneme ne olduğunu, niye burada bulunduğumu sordum. Annem kazayı söyledi, ben şaşırdım, hatırlamıyordum. Sonrasında korktum. Hayatıma dönebilecek miyim diye. Sağlık durumum pek iyi değildi. Çok canım acıdı, aşırı acı çektim. Bu hale kadar çok şükür gelebildim. Özellikle yürümeyi çok özledim. Konuşamıyordum, sesim çıktı çok şükür” dedi.

Annesinin sayesinde yeniden hayata tutunduğunu ifade eden Aydemir, “Anneler iyi ki var. Allah razı olsun annem senden de bütün annelerimizden de. Gerçekten özel insanlar. Anneler gibi hiç kimse olmaz. Çok güçlüler. Benim annem de çok güçlü. Zor olsa da sağlığını, yürümesini geri kazanabiliyorsun” diye konuştu.
Anne Nezahat Kelleci ise, “1,5 sene sonra tamamıyla da kalkabilecek rabbimizin izniyle. Tabii ki de mutluyuz, gururluyuz. Hiçbir zaman umudumuzu kesmedik. Kızım tamamen iyileşecek rabbimin izniyle. Çok iyiyiz. Her şey yavrumla güzel” ifadelerine yer verdi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Safranbolu Belediyesi’nden Tarihi Kente Dijital Rehber

Manşet Yayın: 01.03.2024 11:35
Safranbolu Belediyesi’nden Tarihi Kente Dijital Rehber

Osmanlı döneminden kalma tarihi evleri, dar sokakları ve geleneksel mimarisiyle ünlü olan Safranbolu, Safranbolu Belediyesi tarafından başlatılan proje ile artık dijital çağa uyum sağlayarak ziyaretçilerine modern bir keşif deneyimi sunacak. Dijital Rehber adı verilen kare kod uygulaması,  Türkçe, İngilizce yazılı ve sesli anlatım ile yerli ve yabancı turistlere Safranbolu’yu keşif imkânı sunacak.

Safranbolu’nun tarihini keşfetmek artık daha kolay ve keyifli bir hal alacak. Şehirdeki önemli noktaları gezmek isteyen turistler Safranbolu Belediyesi tarafından oluşturulan proje ile dijital rotaları kullanabilecek. Bu rotalar genellikle tarihi evler, hanlar, camiler ve müzeler gibi turistik yerleri içerirken, aynı zamanda lezzet durakları ve alışveriş noktalarını kapsarken mor bayrak sertifikası almaya hak kazanan işletmeleri işaret edecek.

Dijital rehber uygulaması, akıllı telefonlar üzerinden kolayca erişilebilir ve turistlere adım adım rehberlik edecek şekilde Türkçe ve İngilizce dillerinde yazılı ve sesli anlatımlar içeren kare kodlar ile oluşturulacak. Safranbolu Belediyesi tarafından geliştirilen Dijital Rehber uygulaması her noktada tarih ve kültür hakkında bilgi vererek ziyaretleri daha anlamlı hale getirmeyi hedefliyor. Ayrıca, rotalara eklenen interaktif öğelerle, Safranbolu’nun geçmişine dokunma ve tarihi detayları daha yakından keşfetme fırsatı sunacak. Dijital Rehber demo uygulamasının ilk tanıtımı 4 Mart Pazartesi günü Safranbolu Tarihi Çarşı’da İmren Konak’ta saat 11.00’da yapılacak.

Dijital Rehber uygulaması hakkında açıklamada bulunan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şunları söyledi:

“Safranbolu’nun dijital rehber uygulamasını, hem yerli hem de yabancı turistler için ideal bir keşif deneyimi sunmak için tasarladık. Geleneksel ile modernin buluşma noktası olan bu tarihi kent, dijital rehberiyle geçmişiyle geleceği bir araya getiriyor. Safranbolu’nun mistik atmosferini keşfetmek ve tarihle iç içe bir yolculuğa çıkmak isteyenler tarihi noktalar ve mekânlarda yer alan kare kodları akıllı telefonlarına okutarak dijital rehber uygulamasına girecek ve deneyimleyebilecek. Safranbolu’nun dijital rotaları, gezginlere tarih ve kültür dolu bir serüven vaat ediyor. Şehrin eşsiz atmosferini keşfetmek ve unutulmaz anılar biriktirmek için bu dijital rehberi mutlaka deneyin derim. Ayrıca mor bayrak sertifikası verdiğimiz işletmelerimize dijital rehber uygulamasında yer vererek hem tanıtımlarını hem de turistlerin kaliteli hizmet almalarını sağlayacağız.” (Ramazan Öztürk)