Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kardemir’den Savunma Sanayi Hamlesi

Manşet Yayın: 24.10.2023 14:31 |Güncelleme:27.12.2023 16:28
Kardemir’den Savunma Sanayi Hamlesi

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: “Savunma sanayi ve diğer sektörlere de dokunan ürünler yapmak üzere bir gelecek planlıyoruz”

KARDEMİR AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir,  yeni dönemde katma değeri yüksek ürünlerle başta savunma sanayisi olmak üzere diğer sektörlere dokunan ürünler yapmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.
Demir, küresel demir çelik sektörünün hızlanan bir değişim içinde olduğunu kaydederek, ” Bu değişimi tetikleyen konular, başta iklim krizi olmak üzere onun hayatımıza getirdiği çeşitli etkilerinin yanı sıra, gelişen teknoloji ve dijitalleşme, makro ekonomik dalgalanmalar, jeopolitik gelişmeler ve bunların tüm neticesi olarak şekillenen ülke ve müşteri beklentileri. 87 yıllık kurumsallık tarihte uzun soluklu değişim yaşamış ve ekonomik kalkınmaya sürekli katkılar sunmuştur. Sahip olunan köklü geçmiş ve kurumsal değerlerimizde ifade bulun odaklar, emin yollarla ilerlerken, ihtiyaç duyduğumuz sağlam genetik altyapıyı ve bilgi birikimi bize sunmaktadır. KARDEMİR sürdürebilirlik geleceği inşası dışında örnek oyuncu olmaya hazırlanmaktadır. Türkiye’nin 2053 karbon nötr taahhüdünü kendine örnek alarak büyümeyi şiar edinen kurumumuz aynı zamanda ülkemize ve toplumuza olan saygısı ile yeni uzun soluklu bir yolculuğa çıkmış olup stratejik yatırımlarını sürdürmektedir. Bu yolculuğun sonunda ulaşacağımız konumda sadece karbon nötr bir şirkte olmaktan yetinmeyecek her anlamda çevreye önem veren küresel ligde bu özelliği ile adından söz ettiren çelik üreticisi olacağız” dedi.
“PAYLAŞILABİLİR DEĞER ÜRETTİĞİMİZ  İÇİN GURUR DUYUYORUM”

Başkanı Demir, Jeopolitik riskler, parasal sıkışma, enflasyonik eğilimler, büyümede yavaşlama ve enerji başka olmak üzere emtia fiyatlarındaki artışlar, 2022 yılının ekonomik gündeminin ilk sıralarında yer aldığını da kaydederek, Kardemir’in işinin sorumluluğu ve sürdürülebilir bir şekilde yürütme konusundaki güçlü temelleri sayesinde çalkantılı zamanların sorunsuz atlatıldığını risklerin başarıyla yönetildiğini ve paylaşılabilir değer ürettikleri için gurur duyduğunu ifade etti.

 “SAVUNMA SANAYİ VE DİĞER SEKTÖRLERE DE DOKUNAN ÜRÜNLER YAPMAK ÜZERE BİR GELECEK PLANLIYORUZ”

Kardemir’in güçlü işbirliği ve stratejisi ile birleşen yenilikçi girişimlerinin  sürdürülebilirlik alanında hedeflenen  kazanımlara ulaştığını sağladığını belirten Demir; ” Yaşadığımız dönemler inişli ve çıkışlı olsa da küresel ekonominin bir süre sonra yeni bir denge noktasında oturacağını düşünüyoruz. Kardemir yetkinlikleri sayesinde üretmeye, paylaşmaya devam ederken, sert esen rüzgarlara karşı başarılı duruşunu sürdürecektir. Çevremize duyarlı ve saygılı bir üretim yaparken çalışanlarımıza değer katarken, onların Kardemir’e değer katmasını beklerken bir taraftan da bilgiyi şirketimize katmak, daha katma değerli ürünlerle yeni üretim modelleriyle yeni ürünlerle çok daha farklı boyutlara doğru yol alan bir Kardemir düşünüyoruz. Hem İli, hem bölge sanayicilerinin bilgi birikimleri, insan kaynağını önceleyen ülkemizi bu anlamda daha ileri boyutlara taşıyacak, diğer bütün çevresi ile çok net verimli bir ilişkiye girmiş fabrika hedefliyoruz. Bu ilişkiler sürerken değerli ürünleri ortaya koyarken Türkiye’nin en önemli en gözde sektörü olan savunma sanayi ve diğer sektörlere de dokunan ürünler yapmak üzere bir gelecek planlıyoruz. En köklü sanayi kuruluşlarından biri olan Kardemir’in buradaki rolünü özellikle vurgulamaya, Kardemir’in Cumhuriyet değerlerine, Cumhuriyet ve Türkiye’ye olan katkısını sürekli hatırlamaya ve hatırlatmaya, bu katkının layık olduğu değeri görmesini sağlayacağız” diye konuştu. (Yusuf Korkmaz)

VİDEO İZLEMEK İÇİN >>>TIKLAYINIZ<<<

Yorumlar

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.