Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Kardemir ilk 6 aylık karını açıkladı

Kardemir Yayın: 07.08.2017 13:58
Kardemir ilk 6 aylık karını açıkladı

Kardemir 2017 yılı ilk altı aylık konsolide bilançolarını açıkladı. Cuma günü borsaya bildirilen bilançolara göre Kardemir beklentilerin üzerinde kar elde ederek yılın ilk yarısını 104 ,8 Milyon karlılıkla kapadı. Şirketin 2. Çeyrekteki net dönem karı 81 Milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerinde 110,1 Milyon TL olarak gerçekleşti.

Kardemir’in satış gelirleri 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %87,6 oranında artarak 997,7mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti ise %89,2 oranında artış kaydetti ve buna bağlı olarak brüt kar %78 artışla 136,4mn TL olarak gerçekleşti.

Kardemir bilançolarına ilişkin analistler tarafından yapılan değerlendirme şöyle; “ Kardemir’in brüt kar marjı maliyetlerdeki yüksek artış sebebiyle 0,7 puan düşüşle %13,7’ye geriledi. Şirketin operasyonel giderleri aynı dönemde %69 oranında artı ve 21,2mn TL oldu. Diğer faaliyetlerden de 5,6 Milyon TL gelir kaydedilmesi sonucu faaliyet karı %74,6 artışla 120,8mn TL olarak gerçekleşti. Kardemir’in faaliyet karı marjı 0,9 puan düşüşle %12,1’e gerilerken, finansman tarafında 2 çeyrek 2016’daki 32,6 Milyon TL’lik giderin oldukça altında 7,3 milyon TL’lik gider kaydedildi. Tüm bunların etkisiyle de vergi öncesi net kar 113,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, ana ortaklık net dönem karı da 110,1 milyon TL oldu. Geçen sene aynı çeyrekteki ana ortaklık net karı 31 milyon TL olan Kardemir’in 2. çeyrek rakamlarıyla beraber 6 aylık net karı ise 104,5 Milyon TL oldu. Güçlü gelir büyümesi ve iyileşen karlılıkla birlikte kur farkı giderlerinin azalması geçen yılın aynı dönemine göre net karda görülen %255’lik artışı sağlayan faktörler olarak dikkat çekti”.

Kardemir’in yılın ilk yarısında açıkladığı karlılık başta çalışanlar olmak üzere, hissedarlarda ve Karabük’te memnuniyet yarattı. Elde edilen karlılığın yılın kalan yarısında da devam etmesi halinde şirketin yıl sonunda çok daha güçlü bir kar açıklaması bekleniyor. 2015 ve 2016 yıllarında zarar açıklayan şirketin tekrar güçlü karlılıkları yakalaması yüzleri güldürdü.

 

 

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Karabük Yayın: 02.12.2023 13:13
Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Yenice İlçe Başkanı Enver Özgü CHP İl Başkanlığına Yenice Belediye Başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Başvuru öncesi bir açıklama yapan CHP Yenice Belediye Başkan aday adayı Enver Özgü;

“4 yıllık ilçe başkanlığı döneminde yola çıktığımız bir hizmet süremizi bu gün itibari ile Yenice Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusuyla noktalıyoruz. Arkadaşlarımla birlikte projelerimiz hazır, çalışacak arkadaşlarımız hazır, her şey hazır. Çünkü bu ülkenin de yaşadığım ilçeninde acilen Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var. Neden bunu böyle diyor derseniz, ilçemizde de ülkemizde de olduğu gibi siyasi fikirleri farklı da olsa o zenginliği kullanamayıp insanları ayrıştıran zihniyete karşı sokaklarında hangi fikirden olursa olsun bir kahvenin önünde rahatça oturabileceği, çay içebileceği o iklimi yaratma çabasında olacağız. İlçemde nefes olabilmek için, ilçemde her şeyin daha iyi olabilmesi için acilen Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye ihtiyaç var. Bunu gerçekleştirecek bilgi, birikim, donanım ve kadroyla bu işe talibiz. İnşallah bu konuda da önümüzdeki seçim döneminde de hep birlikte çalışarak, bu seçim dönemini başarıyla tamamlayıp, Cumhuriyet Halk Partili altı oklu bayrağı o belediyenin hurçlarına hep birlikte asacağız. Bu konuda yardımlarınızı her zaman olduğu gibi seçimlerde bekliyoruz, çünkü ilçemizde sadece doğa turizmi değil, bunun yanında da istihdamı tersine çevirip isdihtam katkısı vererek ilçemizden dışarıya olan göçü, ilçemize yönelik çalışmalarımızı önümüzdeki planlarla programlarla sizin huzurunuza çıkacağız, bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Önümüzdeki seçim döneminin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Adaylık süresince de hepinizin desteğini bekliyorum.” dedi. (Yusuf Korkmaz)