Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

KARABÜK’ÜN ORTASINDA AMA KARABÜK’TEN UZAK

Manşet Yayın: 05.10.2023 16:54
KARABÜK’ÜN ORTASINDA AMA KARABÜK’TEN UZAK

Türkiye’nin ilk ağır sanayisini kurmak amacıyla Karabük’e gelen ve burada son yolculuklarına uğurlanan İngiliz mühendislere ait mezarların bakımsız halleri yürek burkuyor.

Karabük’ün demir çelik üretimine büyük katkı sağlamış olan İngiliz mühendislerin mezarlarının bakımsızlığı, bu önemli isimlere gösterilen saygının yetersiz olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Karabük’te kimi zaman hatırlanan kimi zaman hiç hatırlanmayan bu mezarlıkların bakımının düzenli yapılması, halka belli zamanlarda açılması ve peyzajının mezarlığa yakışır biçimde tasarlanması gündeme geldi. Karabük’teki yetkililerin bu duruma çözüm bulmaları, tarihi ve kültürel değerlerin korunması konusunda somut adımların atılması bekleniyor.

Karabük’ün yabancı mezarlığı, Yenişehir ile Cevizlidere bölgeleri arasında bulunan Şahin Tepesi Caddesi üzerinde inşa edildi. Yenişehir’deki fabrika lojmanlarının arkasındaki bu tepeye, İngiliz mühendisler Saygıdeğer William Bennett ve Samuel Instone’a ait mezarlar konumlandırıldı. Ancak mezarlarının bugünkü bakımsız durumu ve kilitli kapılar ardında bırakılması, canları pahasına emek verdikleri Karabük’e hiç yakışmadı.

11 jpg

MEZARLIK BELİRGİN HALE GETİRİLMELİ

Karabük manzarasını gören bu tepeye yapılan mezarlık, zaman içerisinde yapılaşmadan dolayı gözden kayboldu. Şu günlerde mezarlığın girişinin nerede olduğu bile belli olmuyor. Büyüyen otlar arasında kalmış mezar taşlarının yazılarının okunmadığı görünüyor. Fabrikalar kuran fabrikanın kurulmasında emeği geçen İngiliz mühendislere karşı Karabüklülerin vefa borcunun bitmediği anlaşıldı.

Kaynaklarda isimleri geçen, William Bennett ve Samuel Instone hayatlarını iş kazasında kaybeden saygın mühendisler olarak tarihteki yerini aldı. Bennett, 15 Ekim 1938’de, Instone ise 28 Ekim 1940’ta aramızdan ayrıldı. Instone’un, silindir tasarımcısı olarak çalışırken üzerine düşen bir merdane sebebiyle hayatını kaybettiği öğrenildi. Instone’un mezarının başında duran sembolik merdanenin işe olan tutkusu sebebiyle yapıldığı biliniyor.“London Gazette”de 8 Temmuz 1941 tarihinde yayımlanan bir ilanında Sayın Instone’un malvarlığından bahsedildiği bilgiler yer almıştı. İngiliz mühendislerin çalışmak amacıyla geldikleri Karabük’te kurdukları dostluk-kardeşlik sebebiyle, kimi zaman arkadaşlarına, “biz burada sizler gibi gömülmek istiyoruz” dedikleri için ebedi misafirlikleri defnedildikleri mezarlıkta başladı.

İSİMLERİ YAŞATILMALI

Karabük’e ve işlerine olan tutkuları sebebiyle Ekim ayında gerçekleşen ölüm günlerinde Bennett ve Instone için mezarlarının başında anma günü düzenlenerek kentimize İngiliz Büyükelçisinin davet edilmesi, tarihi sürecin pekiştirilmesine işaret ediyor. İki ülkenin ortak çalışma ve gayretinin göstergesi iki mühendise ait mezarlığın, anma ve ziyaret günleri ile hatırlanması kentin kültürel kimliğinin geleceğe aktarılmasında büyük rol oynayacak.

Bugün Kardemir’e ait olan alandaki mezarların başında ne bir çeşme ne de belirgin bir levha bulunmaması gözlerden kaçmadı. Kaderine terk edilen mezarlığın, Karabük Belediye Başkanlığı, Karabük Üniversitesi ve Kardemir A.Ş. birlikteliğinde gelenekselleşen bir anma günü ile taçlandırılması önem taşıyor.

Karabük Kent Meydanı’na yapılması planlanan müze içerisinde isimlerinin yaşatılması ile Karabük’ün manevi mirasına gerçek bir ev sahipliği yapması bekleniyor. Karabük halkına ve İngiliz ziyaretçilerine açılması istenilen mezarlığın yenilenmesi gerekiyor. Karabük’ün kuruluşuna hizmet etmiş bu değerli isimleri yaşatmak için gereken adımları atmak, gelecek nesillere kentin tarihi ve kültürel zenginliğinin aktarımını sağlayacak. (Haber Merkezi)

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Alaplı’da bir gecede iki dükkan soyuldu

Zonguldak Yayın: 06.12.2023 00:48
Kaynak: İHA

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde iki ayrı dükkana giren hırsız, yaklaşık 10 bin lirayı çalarak kayıplara karıştı.

Edinilen bilgiye göre, Alaplı ilçesinde gece saatlerinde hırsız, kapıları zorlayarak manav ile bir dükkana girdi. Hırsız, kasalarda bulunan yaklaşık 10 bin lirayı alarak kayıplara karıştı. Bir gecede iki iş yerinin soyulması esnafı tedirgin ederken, polis olayla ilgili çalışma başlattı.

Paylaş: