Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Karabük’te Yaban Hayatı Olumsuz Etkilendi

Manşet Yayın: 06.10.2023 15:26
Karabük’te Yaban Hayatı Olumsuz Etkilendi

Batı Karadeniz Bölgesi’nde, özellikle Karabük ve çevresinde sıklıkla rastladığımız yerleşim yerlerine inen ayıların görüntüleri akıllara şu soruyu getirdi. Ayılar neden şehre inmeye başladı.

Son yıllarda küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi nedenlerle bahçelerde ve ormanlarda meyve veriminde önemli bir düşüş yaşandı. Özellikle yaz aylarındaki meyve yetersizliği çarşıya pazara da yansıdı. İklim değişikliği sonucu artan sıcaklıklar ve azalan yağış miktarı, meyve ağaçlarının gelişimini olumsuz etkiledi. Ürün miktarını azalttı. Bu durum hem çiftçilerin hem de tüketicilerin endişe duymasına sebep oldu. Meyve eksikliği, fiyatların yükselmesine de sebep olurken, aynı zamanda sağlıklı bir beslenme için önemli olan meyve tüketiminin de azalması anlamına geldi. Hem insanlar hem de yaban hayatı meyvelerin azalmasından olumsuz etkilendi.

Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından düzenli olarak doğaya yiyecek bırakılması, kentimizdeki ayıların ormanda beslenmesini sağlayacak. Bu stratejilerin Tarım ve Orman Müdürlükleriyle birlikte geliştirilmesi ve uygulanması önem taşıyor. Bunun için gerekli olan çalışmaların yapılması, ayıların şehir merkezine inme ihtimalini azaltacak ve aynı zamanda onları ormanda beslemeleri için teşvik edecek.

Karabük’te zorlu hava şartların da av ve yaban hayvanlarının doğal ortamlarında desteklenmesi amacıyla besleme çalışmalarının yapıldığı biliniyor. Bu kez kış şartları başlamadan önce ayılar daha iyi beslenecek, kış uykusuna hazırlanan ayıların şehre inme sıklığı azaltılacak ve bölgenin doğal ekosistemine dengeli bir katkı sunacağı tahmin ediliyor.

Ülkemizde son zamanlarda şehir merkezlerinde rastlanan ayı görüntüleri sosyal medyada çok sık yer almaya başladı. Ayıların şehre inmesi, hem insanların güvenliğini tehlikeye atıyor hem de ayılara zarar verebilecek durumlarla karşılaşılmasına sebep oluyor. (Yusuf Korkmaz)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Rize’de iş yerinin deposunda yangın

Gündem Yayın: 07.12.2023 00:00
Kaynak: İHA

Rize’de bir iş yerinin deposunda çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Depoda maddi hasar meydana geldi.

Yangın, merkez Müftü Mahallesi’nde akşam saatlerinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre, 12 katlı bir apartmanın giriş katında bulunan Sönmez Avcılar’a ait oto aksesuar deposunda yangın çıktı. Bina sakinleri tarafından yangın 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildi. Olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Rize Belediyesi itfaiye ekiplerince söndürülen yangında depoda hasar meydana geldi.

Paylaş: