Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’te Yaban Hayatı Olumsuz Etkilendi

Manşet Yayın: 06.10.2023 15:26 |Güncelleme:27.12.2023 16:29
Karabük’te Yaban Hayatı Olumsuz Etkilendi

Batı Karadeniz Bölgesi’nde, özellikle Karabük ve çevresinde sıklıkla rastladığımız yerleşim yerlerine inen ayıların görüntüleri akıllara şu soruyu getirdi. Ayılar neden şehre inmeye başladı.

Son yıllarda küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi nedenlerle bahçelerde ve ormanlarda meyve veriminde önemli bir düşüş yaşandı. Özellikle yaz aylarındaki meyve yetersizliği çarşıya pazara da yansıdı. İklim değişikliği sonucu artan sıcaklıklar ve azalan yağış miktarı, meyve ağaçlarının gelişimini olumsuz etkiledi. Ürün miktarını azalttı. Bu durum hem çiftçilerin hem de tüketicilerin endişe duymasına sebep oldu. Meyve eksikliği, fiyatların yükselmesine de sebep olurken, aynı zamanda sağlıklı bir beslenme için önemli olan meyve tüketiminin de azalması anlamına geldi. Hem insanlar hem de yaban hayatı meyvelerin azalmasından olumsuz etkilendi.

Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından düzenli olarak doğaya yiyecek bırakılması, kentimizdeki ayıların ormanda beslenmesini sağlayacak. Bu stratejilerin Tarım ve Orman Müdürlükleriyle birlikte geliştirilmesi ve uygulanması önem taşıyor. Bunun için gerekli olan çalışmaların yapılması, ayıların şehir merkezine inme ihtimalini azaltacak ve aynı zamanda onları ormanda beslemeleri için teşvik edecek.

Karabük’te zorlu hava şartların da av ve yaban hayvanlarının doğal ortamlarında desteklenmesi amacıyla besleme çalışmalarının yapıldığı biliniyor. Bu kez kış şartları başlamadan önce ayılar daha iyi beslenecek, kış uykusuna hazırlanan ayıların şehre inme sıklığı azaltılacak ve bölgenin doğal ekosistemine dengeli bir katkı sunacağı tahmin ediliyor.

Ülkemizde son zamanlarda şehir merkezlerinde rastlanan ayı görüntüleri sosyal medyada çok sık yer almaya başladı. Ayıların şehre inmesi, hem insanların güvenliğini tehlikeye atıyor hem de ayılara zarar verebilecek durumlarla karşılaşılmasına sebep oluyor. (Yusuf Korkmaz)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Gündem Yayın: 13.06.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı
Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 106 yaşındaki yaşlı kadın evinin bahçesinde ölü bulundu.

Olay, Atatürk Mahallesi Sağlık Sokak’ta meydana geldi. Şaziye Demiralp (106) isimli kadını bahçede hareketsiz bir şekilde yatan gören komşuları durumu polis ve 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptıkları kontrollerde yaşlı kadının hayatını kaybettiğini belirledi. Yapılan incelemenin ardından Demiralp’in cenazesi otopsi yapılmak üzere Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Paylaş: