Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’te okuma seferberliği kitap dağıtımı ile devam ediyor

Karabük Yayın: 10.06.2024 21:47 |Güncelleme:11.06.2024 09:54
İhlas Haber Ajansı
Karabük’te okuma seferberliği kitap dağıtımı ile devam ediyor

AW224440 05 scaled

Karabük’te ‘Eğitim Kenti Karabük’ projesi bünyesinde başlatılan okuma seferberliği devam ediyor.

Eğitim Kenti Karabük Projesi çerçevesinde “Okuyorum Öğreniyorum” etkinliğinde Vali Mustafa Yavuz ve İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, Aydınlıkevler İlkokulu’nda öğrencilere kitap dağıttı.

Öğrencilere tatil dönemlerinde de kitap okumaları tavsiyesinde bulunan Vali Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, ” Ana hedefimiz ve amacımız, çocuklarımız tatile gitmeden, tatile çıkmadan önce kitaplarıyla birlikte tatile çıkmalarını sağlamak. Ve tatilde dinlenirken aynı zamanda çalışırken, aynı zamanda da kitaplarını okumalarını açıkçası kendilerinden bekliyoruz” dedi.

Projenin Aydınlıkevler İlkokulu ile devam ettiğini anlatan ve daha önce 10 bin kitap dağıtıldığını belirten Yavuz, ” Hatırlarsanız bundan yaklaşık olarak üç hafta önce bir başka okulumuzda kitap dağıtımı Birlikte gerçekleştirmiştik. Bugün de Aydınlıkevler İlkokulu’nda çocuklarımızla birlikteyiz. Şu ana kadar 10 bin kitabımızın dağıtımı gerçekleştirildi. Şimdi ikinci 10 bin kitabın dağıtımına bu hafta itibariyle başladık. İnşallah hafta sonuna kadar da bu ikinci 10 bin kitabın dağıtımını çocuklarımızla buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

İkinci 10 bin kitaptan sonra ise kalan kitapların dağıtımının Eylül ayına kalacağını vurgulayan Yavuz, “37 bin öğrencimizin tamamını Karabük’te kitapla buluşturacağız. Şuna inanıyoruz ki kitaplarımızla birlikte çocuklarımız hem okuyacaklar, hem öğrenecekler, hem bilgiyle kendilerini donatacaklar. Böylece geleceğe de hep akademik anlamda hem de bilgi seviyesi olarak da hazır hale gelecekler” şeklinde konuştu.
Vali Yavuz, Eğitim Kenti Karabük projesi ile birlikte Karabük’ün eğitimine katkı sağlayacak birçok faaliyet yürütüldüğünü belirterek, “Ben sizlerle birlikte başta il milli eğitim müdürümüz ve çalışma arkadaşları olmak üzere, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, idarecilerimize sizin aracılığınızla çok teşekkür ediyorum. İnşallah eğitim kenti Karabük projesini Karabük’ün eğitim ve öğretiminde daha yerlere gelmesi anlamında bir fırsat olarak değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Aydınlıkevler İkokulu 4.Sınıf öğrencisi Asya Zeren ise okumayı çok sevdiğini belirterek, yaz tatilinde de kitap okuyacağını, ödevlerini yapacağını ve dinleneceğini söyledi.

>>>VİDEO<<<


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak Yayın: 25.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, eğitim ve yatırımlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, Gazeteciler Cemiyeti’ni (ZGC) ziyaret etti. Gazetecilere açıklama yapan Bozkan, “Kazasız belasız eğitim öğretim yılını kapattık. Yaklaşık on bin çalışanımızla beraber huzurlu bir eğitim öğretim yılı geçirip çok şükür ciddi bir sorun yaşamadık. Eğitim öğretim yılı boyunca Aralık ve Kasım ayında yaşadığımız bir afet oldu. Orada çatılarımız uçtu. Devletin hızlı refleksiyle en hızlı şekilde giderdik. Onun dışında hani bu eğitim öğretim yılında önemli diyebileceğimiz herhangi bir sorun yaşamadık İnşallah önümüzdeki yıllarda hep beraber hayırlı hizmetler veririz. Hayırlı işler yaparız. Tatil sezonunda yatırım için gelecek ödeneğin tamamını kullanacağız. Kaç okulda onarım ve bakım yapılacağı ile ilgili acil çıkabilecek, anlık çıkabilecek yatırımlar nedeniyle kaç okulda yatırım yapılacağı İle ilgili veremiyorum. Onarım ve bakımları eylül ayında öğrencilerimiz geri dönünceye kadar tamamlayacağız” dedi.

Eğitim başarısında Türkiye’de ilk çeyrekte olduklarını ifade eden Bozkan, “Böyle keskin çizgilerle bir rakam belirtemiyorum. Fakat mükemmel de sıra yok. Biz en iyi olma tarafındayız. Ama keskin bir rakam vermem mümkün değil yüksek verilerle. Bu doğru olmaz. Bildiğimiz bir şey var Zonguldak eğitim başarısında Türkiye de ilk çeyreğin içinde. Eğitim öğretim yılı içinde TÜBİTAK’ta çok güzel projeler yapıldı. Bir ekibimiz Türkiye ikincisi oldu. Zonguldak Belediyesi’yle Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa engelsiz yaşam merkezinde düzenledi. Çalışmaları sonucunda teknoloji tasarım alanında Türkiye ikincisi oldu. Yine bir okulumuz kimya projesinde jüri özel ödülüne layık görüntü. Önümüzdeki yıllarda marka olmayı, teknoloji tasarımla ilgili yapılacak projelerde yazılım projelerinde planımız, programımız, marka şehir haline gelmek. Hatırı sayılır bir öğretmen açığımız yok. Sadece özel eğitim alanında açığımız var bazı branşlarda fazlamız var. Anlık açıklar oluşabilir. Bunlar giderilir. Sınıf öğretmenliğinde merkez ilçede açığımız var. Çok ciddi bir açığımız yok. Bu da emekli olanlardan kaynaklanıyor. Edebiyat öğretmeni fazlalığı var. Önümüzdeki yıllar bunlar tamamlanacak. Bilindiği üzere Yayla Okulunun yıkımı ile ilgili bir mahkeme süreci başladı. O mahkemenin sonuçlanmasını beklemek yerine Milletvekilimiz Muammer Avcı’nın öncülüğünde kolejin altında dört buçuk dönüme yakını bir arazi var. Şu anda zemin etüdü yapılıyor. İnşallah bu yaz ihalesini yapıp 24 derslikli Yayla Ortaokulunun yaptıracağız. Mahkeme süreci devam ettiği için ve bilirkişi raporu dayanıklı değildir İhtimali üzerine Yeni gayda okulun temelini atmaya hazırlanıyoruz. Kız Meslek lisesi kesinlikle yıkılmayacak ve kalıcı olarak kalacak. Kız Meslek lisesi için restorasyon, güçlendirme ihalesi başlayacak en kısa zamanda. Uzun zamandır yapımı devam eden Bahçelievler İlkokulu önümüzdeki 2024-2025 eğitim öğretim yılında eğitim öğretime açacağız. Halk Eğitim Merkez binası yapılan binaya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni eğitim öğretim yılında taşınacağız 69 Ambarları mevkiinde Bilim Sanat Merkezi olarak yapılan binaya Rehberlik Araştırma Merkezleri, özel eğitim anaokulu, İki katı halk eğitim merkezidir. Hemen Milli Eğitim Müdürlüğümüz binasının yanındaki binaya. Onların geçişi de önümüzdeki eğitim öğretim yılında gerçekleşecek” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ve gazetecilere görevlerinde başarılar dileyerek, “Çok zor ve meşakkatli bir göreviniz var. Allah yardımcınız olsun” dedi.