Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’te İyi Tarım Uygulama Faaliyetleri

Manşet Yayın: 25.08.2023 14:27
Karabük’te İyi Tarım Uygulama Faaliyetleri

İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık,  Karabük’te iyi Tarım Uygulama faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

Ayvalık yaptığı açıklamada;  “Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarımı Yaygınlaştırma ve Kontrolü Projeleri kapsamında 2023 yılı için İlimiz genelinde ; Bakanlığımızın yetkilendirmiş olduğu sertifikasyon kuruluşu ile 7 üreticimiz arasında İyi Tarım, 3 üreticimiz ile de organik tarım sözleşmesi yapılmıştır. BAKKA hibe desteği ile Merkez ilçe Kahyalar Köyü ve Eskipazar ilçe Üçevler köylerinde daha önce kurulmuş olan örtü altı alanlarda sebze yetiştiriciliği yapan üreticilerimiz ile Safranbolu Konarı Köyü, Merkez Ödemiş ve Şenler köylerinde üzüm yetiştiriciliği yapan 5 üreticimiz İYİ TARIM UYGULAMALARI faaliyetinde bulunmaktadır. Bakanlığımızdan gelen 105.000 TL hibe desteği ile İyi Tarım Uygulamaları yürüten üreticilerimizin sertifikasyon ücreti karşılanmış olup üreticilerimize bitki koruma ürünlerinin zararlarından korunmaları için koruyucu ekipman dağıtımı yapılmıştır.  İyi Tarım faaliyeti gösteren üreticilerimizin ürettikleri ürünlerden ilaç kalıntısı analizleri için numuneler alınmış olup İyi Tarım Sertifikası alma yolundaki çalışmalarımız devam etmektedir. İyi Tarım Uygulamaları Projesi ile çevreye duyarlı, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, doğal kaynakları koruyan tarımsal üretim modeli ile güvenilir gıdaya ulaşmak hedeflenmektedir.  Ayrıca söz konusu proje ile Eflani ilçemiz Afşar köyü ve Safranbolu Kırıklar köylerinde 2 üreticimiz ile Organik Aronya Üretimi ve Safranbolu Gayza köyünde bir üreticimiz ile Organik Safran Üretimi hedeflenmektedir” dedi. (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Okulda sandviç yerken hayatını kaybetti

Gündem Yayın: 25.05.2024 04:30
İhlas Haber Ajansı
Okulda sandviç yerken hayatını kaybetti

Düzce’de okulda yediği sandviçin nefes borusuna kaçması sonucu boğulan 8 yaşındaki çocuk, yapılan tüm müdahaleye rağmen hastanede hayatını kaybetti.

Olay, Çay Mahallesi’nde bulunan Işık İlkokulu’nda meydana geldi. 2. Sınıf öğrencisi Eftelya Kaymak (8) teneffüste arkadaşlarıyla birlikte sandviç yerken, bir anda nefes borusuna sandviç kaçtı. Eftelya Kaymak’ın

nefes alamadığını fark eden arkadaşları durumu öğretmenlerine bildirdi. Okulda öğretmenler tarafından müdahale yapılırken bir yandan da sağlık ekiplerine haber verildi. Sağlık ekiplerinin olay yerinde yaptığı müdahale ile minik Eftelya’yı Düzce Atatürk Devlet Hastanesi acil servisine kaldırdı. Burada doktorlar tarafından yapılan tüm müdahalelere rağmen minik kız hayatını kaybetti. Olayı duyan hastaneye gelen ailesi sinir krizleri geçirdi.

Konu ile ilgili olarak geniş çaptı soruşturma başlatıldı.

Paylaş: