Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Karabük’te İkinci Köy Yaşam Merkezi Açıldı

Gündem Yayın: 01.11.2022 10:16
Karabük’te İkinci Köy Yaşam Merkezi Açıldı

Millî Eğitim Bakanlığınca aktif olarak kullanılmayan köy ilkokullarının yeniden açılarak yaşam merkezlerine dönüştürülmesi projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  yeniden tadilatı yapılan Yenice Güney Köyü Köy Yaşam Merkezi törenle hizmete açıldı.

Köy Yaşam Merkezi açılışına Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, Yenice Kaymakamı Gizem Yandımata, İl Jandarma Komutanı Garip Gümüş ve eşi Devrim Gümüş, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve köy sakinleri katıldı.

Şiirlerin ve Halk Oyunları gösterilerinin sahnelendiği açılış töreninde konuşan Vali Fuat Gürel, “Haziran ayının sonlarında Yenicemizde bir afet yaşandı, Tır ve Güney köylerimiz aşırı yağıştan etkilendi, bu vesile ile hemşerilerimize tekraren geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Şükürler olsun ki devletimiz gücünü ortaya koyarak çok kısa bir sürede sorunlarımızın büyük bir çoğunluğunu halletmiş olduk, yapılamayan bir köprümüz kalmıştı onunda ihalesini gerçekleştirdik, bugün itibari ile sözleşmesini imzaladık, muhtemelen bu hafta içerisinde inşaatına başlanacak. Gelinen süreçte köylerden şehre göçle birlikte eski köy yaşantısını, eğitimini özler olduk, ancak Güney köyümüzde bu okulumuz iki sene öncesine kadar açıktı, maalesef buradaki öğrenci sayımız azaldı, aslında insan sayımız değil öğrenci sayımız azalıyor, iyi bir eğitim için insanlarımız şehre geliyor. Cumhurbaşkanımızın önderliği ve Milli Eğitim Bakanlığımızın gayretleri ile bu köy okullarımız tekrar hayata döndürülüyor, köyde bulunan vatandaşlarımız çocuklarını okula göndersinler, kendileri faydalansınlar diye Köy Yaşam Merkezleri hazırlanıyor. Karabük’te 5 okulumuz bu kapsamda değerlendirildi, önümüzdeki süreçte talep olduğu sürece ve belli bir yoğunluk olan köylerimizde bu eski okullarımızın tadilatını yaparak Köy Yaşam Merkezi haline getireceğiz. Cumhurbaşkanımızın değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin uygulamaya geçirdiği Aile Okulu kapsamında da buralar değerlendirilecek. Artık buralar sizin okullarınız, sizlerin yaşam merkezleri, buralarda Halk Eğitimi Merkezlerine bağlı kurslar açılacak, Tarım Müdürlüğümüzün buralarda faaliyetleri olacak, Tarım Müdürlüğümüz vatandaşlarımızın talep ettiği kursları açacak, köy muhtarlığımızın talep ettiği bir kısım toplantılar buralarda yapılabilecek, bu anlamda çok önemli bir proje başta Cumhurbaşkanımıza saygılarımızı sunuyoruz. Ülkemiz potansiyeli yüksek bir ülke özellikle son yıllarda bulunduğu coğrafyanın hakimi ve dünya devleti olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte, buda gençlerimizle birlikte oluyor, gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirebilirsek çağın gereklilikleri ile donatabilirsek onlarla birlikte geleceğe umutla bakacağız. Şükürler olsun ki Karabük olarak üzerimize düşeni yapıyoruz, hem aileler olarak, hem de çocuklarımız ve gençlerimiz eğitime oldukça önem veriyor. Gayretli, istekli ve azimli öğretmenlerimiz var, hep birlikte organize olarak eğitimdeki başarımızı devam ettirmeyi ve daha ileriye gitme noktasında isteğimiz var. Yenice Güney Köyü Köy Yaşam Merkezinin hayırlı olmasını diliyorum başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Milli Eğitim Bakanımıza, İl Milli Eğitim Müdürümüz ve ekibine, muhtarlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş ise köy muhtarlıkları işbirliği ile kapalı köy okullarının okulöncesi, ilkokul olarak örgün eğitimde, halk eğitim kursları aracılığı ile de yaygın eğitimde hizmet vermek üzere yeniden eğitim öğretim süreçlerine dahil olduğunu aktararak şunları söyledi: “Projenin, ailelerimizi oluşabilecek risklere karşı çok daha dayanıklı hâle getireceğine inanıyorum. İnşallah bu süreci başarılı bir şekilde yürüteceğiz.”

Protokol konuşmalarının ardından eşi Özlem Aras Gürel, protokol üyeleri,  köy sakinleri ve öğrencilerle birlikte Güney Köyü Yaşam Merkezinin açılış kurdelesini kesen Vali Fuat Gürel, Köy Yaşam Merkezinde açılan el sanatları sergisini gezerek Halk Eğitim Kursunu ziyaret etti. (Nurettin Acar)

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Dünya Yayın: 03.12.2023 08:36
Kaynak: İHA
Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda bulunan derelerde nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi.

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli yok olma tehdidine yakın kategorisinde değerlendirilen su samuru görüntülendi. Dere kenarında yiyecek arayan 4 su samurunu vatandaş cep telefonlarıyla görüntüledi. Nesli tükenmekte olan su samurları geçtiğimiz günlerde Gölcük’te de görüntülenmişti. Çekilen yeni görüntülerde ise su samurlarının Abant Deresinde yiyecek aradıkları anlar yer aldı.

Paylaş: