Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’te Çarşı Pazar Yangın Yeri Gibi

Gündem Yayın: 11.10.2018 10:20
Karabük’te Çarşı Pazar Yangın Yeri Gibi

Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz çarşı pazarda yoğun bir şekilde hissedilirken, vatandaşların alım gücü de her geçen gün düşmeye başladı. Vatandaşlar, fiyatların ikiye, üçe katlandığını belirterek,  “Çarşıya, Pazara gitmekten korkar hale geldik. Artık evdeki hesap çarşıya uymuyor”  dediler

Ülke genelinde dolara endeksli yaşanan ekonomik kriz her geçen gün kendisini daha çok hissettirirken, Çarşı Pazar adeta yangın yerine döndü. Vatandaşların yaşanan ekonomik krizden dolayı alım gücü her geçen gün düşerken, vatandaşlar artık Çarşıya, Pazara gitmekten korkar hale geldiklerini,  evdeki hesabın çarşıya uymadığını söylediler.

 

Başlıksız 2 kopya 3

ÇARŞI PAZARDA HER GÜN ARTAN FİYATLAR CEP YAKIYOR

Çarşıya, pazara alışverişe çıkan vatandaşlar, fiyatların ikiye, üçe katlandığını ve bu zamana kadar böylesine bir krizle karşılaşmadıklarını söylediler.

Markete alışverişe giden Vatandaşlar, “Domatesin fiyatı kalitesine göre 7-12  lira olmuş. Patlıcan mevsimi bitmek üzere kilosu 4 TL Salatalık, Sivri Biber, Dolmalık Biber cdesen 5-10 TL arası, Meyve fiyatları desen yanına yaklaşılmıyor.   Sadece pazarda değil, markette yağ, salça, tuvalet kağıdı, yani A’dan Z’ye her şey zamlanmış  İnsan bir şey alamıyor. Fiyatlar hem el, hem de cep yakıyor” dediler.

Eskiden pazara çıkmadan önce evde bir hesap yaparak çıktıklarını, bugün bunu yapmanın mümkün olmadığını, çünkü her gün fiyatların değiştiğini belirten vatandaşlar, “Her şey çok pahalı. Ekonomik krizden dolayı fakir fukara pazara çıkmaya korkar olduk. Toptancısı da perakendecisi de zam üstüne zam yapıyor.  Ekonomik kriz zengini değil, fakiri etkiliyor. Dolar yükselince halka yansıyor. Halka yansıyınca, esnafa da yansıyor. Şekere zam, salçaya zam, zam üstüne zam geldi. Cumhurbaşkanımız fırsatçıları ihbar edin diyor, ihbara ne gerek var, Görünen Köy Kılavuz ister mi, her şey ortada” dediler.

Doları bahane ederek yerli ürünlere dahi zam yapan fırsatçıların ülkeyi değil, kendilerini düşündüğüne dikkat çeken vatandaşlar, ülkenin geçtiği şu sıkıntılı süreç ve bunu fırsat bilenlere karşı acilen tedbir alınmasını isteyerek,  “Halkın alım gücü yavaş yavaş azalıyor, zenginle yoksul arasındaki makas her geçen gün daha fazla açılmaya başladı. Dövizle birlikte akaryakıttan, doğalgaza, elektriğe ve tüm tüketim mallarına yüzde 50’nin üzerinde zam yapılmış durumda. Halk artan fiyatlar karşısında her geçen gün daha çok ezilmeye başladı. Devletimizin ilgili mercileri umarız bununla alakalı olarak gerekli tedbirler alırlar” dediler.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.