Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’te 2 bin 752 kişi organ bağışında bulundu

Gündem Yayın: 06.11.2021 12:47
Karabük’te 2 bin 752 kişi organ bağışında bulundu

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında “Organ ve Doku Bağışı Haftası” olarak kutlanırken, bu kapsamda Karabük İl Sağlık Müdürlüğü basın açıklaması yaparak organ bağışına dikkat çekti.

Karabük İl Genelinde yapılan çalışmalar neticesinde şimdiye kadar 2 bin 752 kişinin organ ve doku bağışçısı olduğunu belirten İl Sağlık müdürü Dr. Ahmet Sarı, ” Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Hastaların yaşam kalitesi arttıran ve diğer tedavilere göre daha ekonomik olan organ nakli organ yetmezliklerinde bilinen en iyi tedavi şeklidir” dedi

Ülkemizde binlerce hastanın organ yetmezliği nedeniyle organ nakli beklediğine dikkat çeken Sarı “Bu hastalardan 30 bini ise acil statüsünde bulunuyor. Canlıdan bağışın oldukça yüksek olduğu ve başarılı nakillerin yapıldığı ülkemizde beyin ölümü sonrası organ bağışlanması Avrupa ülkelerine göre oldukça azdır. Bu oran İspanya da 1 milyon kişide 34, İtalya da 21, Almanya da 13 iken ülkemizde 6 ya düşmektedir. Ülkemizde her yıl 2 bin kişi organ nakli beklerken sağlıklarına kavuşmadan hayatlarını kaybetmektedirler. İlimiz genelinde 2752 kişi organ ve doku bağışçısı konumundadır. Pandemi dünyada olduğu gibi ülkemizde de nakil süreçlerini ve bağışları ciddi ölçüde olumsuz etkilemiştir. Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasının en etkin ve verimli bir biçimde kutlanması hastalarımız için motive edici bir unsur olabileceği gibi aynı zamanda organ bağışı hususunda vatandaşlarımızın ve sağlık personelinin farkındalığını artıracak olması da organ bağışı ve organ nakli sayılarının yükseltilmesi yönünde olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Organ ve Doku Bağışı yapmak isteyen 18 yaşını doldurmuş akıl sağlığı yerinde olan vatandaşlarımız herhangi bir sağlık kurum ve kuruluşuna başvurmaları halinde organ bağışçısı olabilirler” dedi

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

70 yaşındaki duyarlı dede: Binlerce kişinin katıldığı bayramda çöpleri topluyor

Bolu Yayın: 16.07.2024 00:45
İhlas Haber Ajansı
70 yaşındaki duyarlı dede: Binlerce kişinin katıldığı bayramda çöpleri topluyor

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde her hafta başka bir köyde düzenlenen hacet bayramı etkinliklerinde Hacı Halimler köyünün bayramında 70 yaşındaki Mustafa Pekyavuz, alana atılan çöplerine eline aldığı poşetle tek tek topladı.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde asırlardır hacet bayramı etkinlikleri yaz aylarında devam ediyor. Son olarak Hacı Halimler köyünün bayramı binlerce kişinin katılımıyla tamamlandı. Hacet bayramında 70 yaşındaki çevre dostu Mustafa Pekyavuz, bayram alanına atılan çöplerden rahatsız oldu. Yaşına rağmen eline aldığı poşetle, yere atılan çöpleri tek tek topladı. Alanın temiz kalmasını sağlayan çevre dostu Pekyavuz, vatandaşları takdirini topladı.

Paylaş: