Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunları Meslek Yeminlerini Etti

Gündem Yayın: 23.06.2023 11:33
Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunları Meslek Yeminlerini Etti

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarını Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Saadettin Ökten Konferans salonunda düzenlenen törenle uğurlandı, mezun olan 60 öğrenci meslek yeminlerini etti.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Saadettin Ökten Konferans Salonunda düzenlenen KBÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Törenine, Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve Prof. Dr. Mücahit Coşkun, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Önalan, Karabük İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı,  Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nihat Yılmaz, KBÜ Dekanları, akademisyenler, öğrenciler, aileleri ve davetliler katıldı.

VALİ GÜREL: “BUGÜN SİZLERİN GURUR GÜNÜ, AİLELERİNİZİN GURUR GÜNÜ, ONUR GÜNÜ”

Törende konuşma yapan Karabük Valisi Fuat Gürel, “Bugün sizlerin gurur günü, ailelerinizin gurur günü, onur günü. Bu manada sizleri tebrik ediyorum. Aslında siz şifa dağıtan insanlarsınız. Sizin olduğunuz yerde hayata tutunmak vardır, sizin gözünüze bakan, gözünüzün içine bakan insanların sizden umut aşılanması gerekir. Sizden medet uman insanlar bunlar. Çünkü hepimiz insanız belli dönemlerde belli hastalıklar geçiririz ama biz biliriz ki bizim hekimlerimiz bizlere şifa dağıtır, oraya gittiğimizde onların elleriyle şifa buluruz. Bu manada da hep umutlu olarak sizin yanınızdan çıkmak arzusu bizde peydah olur. Bizim anne babamıza bir kurum nezdinde bir memur nezdinde nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de kamu görevlileri olarak başkasına öyle davranın, yani empati yapın. Bizler kamu görevlileri olarak bir kurumda belki yöneticiyiz, belki hizmet veren pozisyondayız ama başka bir kurum nezdinde aynı zamanda hizmet alan pozisyonundayız. Bu manada kendinizin yerine koyun karşı tarafı ya da anne babanızın. Bundan daha kutsal yoktur, annelerimiz babalarımız bizim en değerlilerimizdir o manada bunlara karşı nasıl muamele yapılmasını istiyorsanız nasıl davranış sergilenmesini istiyorsanız siz de aynısını davranın” dedi.

Karabük Üniversitesinin giderek büyüyen, gelişen, dünyada adından söz ettiren bir Üniversite olduğunu söyleyen Vali Fuat Gürel, “Sizleri tebrik ediyorum, sizler bu ülkenin geleceğisiniz pırıl pırıl. Siz aslında eğitim sürecinizi tamamlamış değilsiniz, bu görev süremizin her aşamasında eğitimlerimize devam edeceksiniz. Çünkü tıp aynı zamanda gelişen bir alan. Bu alanda geri kalmamak adına bu alanda sürekli ilerlemeniz lazım, sürekli kendinizi yeni tutmanız taze tutmanız gerekir” diye konuştu. Öğrencileri mezuniyetlerinden ötürü tebrik eden Vali Gürel, “Bir hocamız gelmişti. ‘Azerbaycan’a gittim’ diyor. ‘Orada bizi karşılayan gençlerin büyük bir çoğunluğu Karabük Üniversitesinden mezun’ dedi. Bu bize gurur veriyor. Karabük Üniversitesi giderek büyüyen, gelişen, dünyada adından söz ettiren bir Üniversite olarak artık karşımıza çıkıyor.  Bu manada da Üniversitemizin Rektörü nezdinde bütün hocalarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

REKTÖR POLAT: “BAŞARI İYİ İNSAN OLMAKTIR, GÜZEL İNSAN OLMAKTIR”

“Başarı iyi insan olmaktır, güzel insan olmaktır” diyen Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, “Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerini tebrik ederek sözlerime başlamak istiyorum. Birçok yerden güzel haberler alıyorum öğrencilerle ilgili Karabük Üniversitesi mezunlarının tıpta uzmanlık sınavından yerleştikleri yerlere başarılara dair. Bunlar sizin emeğiniz sayın hocalarım, hepinize teşekkür ediyorum. Yüzümüzü kara çıkarmadınız sağ olun, var olun. Öğrencilere teşekkür ediyorum, hocalarımızı mahcup etmediniz ve ailelerinizi mahcup etmediniz.  Siz aileleri en sona bıraktım teşekkürde çünkü burada bunların olmasında aslında arka planda siz varsınız. En değerli olan sizlersiniz, böyle güzel evlatlar yetiştirdiniz. Biz Tıp Fakültesi öğrencilerinden dolayı hiçbir sıkıntı yaşamadık, yaşamıyoruz inşallah bundan sonra da Karabük’te böyle şeyler yaşanmayacaktır.  Öğrencilere buradan tavsiyem anne baba kıymetini iyi bilin, onların rızasını, onların gönlünü hoş tutmadan hayatta hiçbir başarıya elde edemeyeceğinizden de emin olun. Bana derler ki birçok çevremdeki arkadaşlar ‘Hocam başarılı oldunuz, Rektör oldunuz’ rektör olmak başarı değildir veya bir yere gelmek başarı değildir, başhekim olmak başarı değildir. Başarı iyi insan olmaktır, güzel insan olmaktır. Şimdi artık insanların içine karışıyorsunuz tam olarak öğrencilerimiz mezun oldular hekim olarak gidiyorlar. Hani bir söz var ya tasavvufta ‘Her geceyi kadir her gördüğünü hızır bil’ diye. İnşallah sizler de bundan sonraki hayatınızda, meslek hayatınızda bu şiarla devam edersiniz. ‘Rektörümüz böyle bir konuşma yapmıştı’ dersiniz. Tekrardan aileleri, öğrencileri ve hocalarımızı tebrik ediyorum Allah’a emanet olun” dedi.

DEKAN ÖNALAN: ” BUGÜN HAYATINIZDA ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASINI KUTLUYORSUNUZ”

KBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Önalan, “Bu anlamlı etkinliğin bir parçası olmak ve sizlerle bu özel günü paylaşmak benim için çok büyük bir onur. Sevgili mezunlar, öğrencilerim ve şimdi meslektaşlarım bugün hayatınızda önemli bir dönüm noktasını kutluyorsunuz. Başarılarınızın sembolü olan kep ve cübbenizle ilerlerken iyileştirme sanatının bir parçası olmanın büyük sorumluluğunu taşıyorsunuz. Tıp Fakültesi eğitimi uzun ve zorlu bir yoldur. Bu yola adım attığınızda muhtemelen hayatınızın en büyük meydan okumasıyla karşı karşıya kaldınız. Bu yolculuk sayısız çalışma saatleri, yoğun ders programları, zorlu sınavlar, bitmek tükenmek bilmeyen stajlar ve nöbetler gibi çok sayıda zorlukların üstesinden gelmeyi ve belki de sadece sizin anlayabileceğiniz fedakarlıkları gerektiren bir süreçti. Tıp Fakültesi eğitimi sadece bilgi ve becerilerinizi test etmekle de kalmaz aynı zamanda dayanıklılığınızı, empati yeteneğinizi ve insanlık değerlerine olan bağlılığınızı da sınar. Sizler de bu yolda hem fiziksel hem de duygusal olarak defalarca sınandınız. Zaman zaman umutsuzluğa kapıldınız, yıprandınız. Ancak çıktığınız bu yol size mücadele etmeyi, düştüğünüz yerden kalkmayı da öğretti ve sizler her bir zorluğun üstesinden gelerek büyüdünüz, bugüne geldiniz. Bugün tüm emeğinizin yerini ve değerini bulduğuna hep birlikte tanıklık ediyoruz. Tıp profesyonelleri olarak sadece bilim, bilimsel bilgi ve teknik beceriler değil aynı zamanda şefkat, empati ve hastalarla derin bir bağ kurma yeteneği gerektiren bir yol seçtiniz. İnsanlığa en savunmasız anlarında hizmet etmeye adadınız kendinizi. Bunu umut, teselli ve iyileştirme sunarak yapacaksınız. Eğitiminiz bugün bu törenle sona ermiyor, yeni keşiflere, teknolojik ilerlemelere ve sağlık alanındaki yenilikçi yaklaşımlara açık olun. Ömür boyu öğrenci olun yani. Bilginizi genişletmeye, becerilerinizi geliştirmeye devam edin. Çünkü hastalarınız bundan daha azını hak etmiyor. Tutkunuzu asla kaybetmeyin. Sizi bu yolculuğa çıkaran o ateşi söndürmeyin. Bu ateş kararlarımızı yönlendiren, sizi zor zamanlarda güçlendiren ve iyileştirmeye olan inancınızı size tekrar hatırlatan bir güç olsun.  Bu mezuniyetin bir son değil yeni bir başlangıç olduğunu unutmayın. Her zaman yapabileceğiniz derin etkiyi ve yaratabileceğiniz büyük farkı hatırlayın. Dünya uzmanlığınıza, şefkatinize ve insanlığın iyileştirilmesine olan karlılığımıza ihtiyaç duyuyor. Sizlerin evlatları artık tıp doktoru olarak toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için yola çıkıyorlar. Onlar yüzlerce hastanın umudu, şifa kaynağı olacaklar. Bu büyük sorumluluğu üstlenmelerindeki en büyük etken sizlerin onlara aşıladığı değerlerdir. Sevgili aileler lütfen onlara olan desteklerinizi sürdürmeye devam edin. İhtiyaç duyduklarında yanlarında olun, güçlerine güç katmaya devam edin. Gençlerimizi bugüne taşıyan en büyük güç sizlersiniz ve bu nedenle hepinizin önünde saygıyla eğiliyor her birinizi içtenlikle tebrik ediyorum” dedi.

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi 2022-2023 Yılı Eğitim-Öğretim yılında 60 öğrencisini mezun etti. Tıp Fakültesi mezunlarından derece ile mezun olan öğrenciler, birinci Ela Yılmaz, ikinci Sena Nur Belen, üçüncü Çağatay Tözüm oldu.

Fakültesi birincisi Ela Yılmaz, Fakülte kütüğüne pirinç plakadaki ismini çaktı. Öğrenciler konuşmaların ardından yemin ederek, hekimliğe ilk adımlarını attılar. KBÜ’lü mezunlar keplerini coşkuyla fırlatarak hekimliğe “Merhaba” dedi. (Haber Merkezi)

 

 


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.