Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük Üniversitesi, Tahsin Paşa’yı ağırladı

Gündem Yayın: 11.10.2018 13:00
Karabük Üniversitesi, Tahsin Paşa’yı ağırladı

“Payitaht Abdülhamid” dizisinin sevilen karakteri Tahsin Paşa’yı canlandıran oyuncu-yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, Karabük Üniversitesinde düzenlenen “Değişen Dünyada Gençlik” adlı söyleşide üniversite öğrencileriyle buluştu.

Hayatından önemli kesitler sunduğu söyleşide ünlü yazar ve oyuncu Yenişehirlioğlu “Yazar oldum derken oyuncu oldum” diyerek 28 yıl ceza avukatlığı yaptığı sırada radikal bir kararla mesleği bırakıp yazarlığa nasıl başladığını ve oyunculuğa geçiş sürecini anlattı.

Okumayı seven ve hayatı boyunca sürekli okuyan birisi olduğunu söyleyen yazar Yenişehirlioğlu, “Hayatta ne iş yaparsanız yapın entellektüel altyapınızın olması gerekiyor.” diyerek insanın kimliğinin oluşmasında ve hayatta başarılı olmasında okumanın önemli olduğuna vurgu yaptı.

Toplum olarak sanata her şeyden daha çok ihtiyacımız olduğunu da belirten Yenişehirlioğlu, “Görsel sanatlar ve sanat, günümüzde nükleer silahlardan daha etkilidir” dedi.

Payitaht Abdülhamid dizisinde Tahsin Paşa karakterini canlandıran yazar ve oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu Karabük Üniversitesi Kültür, Bilim, İnovasyon, Spor, Sanat Günleri (KÜLBİSS) etkinlikleri kapsamında Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın düzenlediği “Değişen Dünyada Gençlik” konulu söyleşi ve imza gününe katıldı. Ünlü yazar – oyuncu Yenişehirlioğlu 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide büyük ilgi gördü.

Üniversiteli gençler ile bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Yenişehirlioğlu, “Ben hiç gençlik enerjimi, hayat enerjimi kaybetmedim. Allah ta kaybettirmesin” sözleriyle konuşmasına başladı.

“İnsanın en iyi bildiği şey kendi menkıbesidir”

Çocukluk ve gençlik yıllarında büyük acılar yaşadığını anlatan Yenişehirlioğlu şöyle konuştu: “İnsanın en iyi bildiği şey kendi menkıbesidir. Anne rahminden ayrıldığı andan itibaren insanoğlu kendi menkıbesini yaşamaya başlar. İnsanın arz üzerindeki bu yürüyüşü hayat boyu devam eder. Kimi zaman insan bu menkıbeyi değiştirir, dönüştürür, kimi zaman ihya eder, kimi zaman bozar. Bu yürüyüş bazen çok sancılı ve travmalı olabilir.”

Geçmişte yaşamış olduğu büyük acıların hayata daha çok tutunmasını sağladığını belirten Yenişehirlioğlu “Hayatın bana vermediği ne kadar mutluluk varsa ben onları bir gün mutluluğa çevireceğim. Herkese gülen yüzümle çıkacağım. Tebessüm edeceğim.” diye kendisine bir söz verdiğini ve bu sözüne uyarak mutlu bir yaşam sürdüğünü ifade etti.

 

 

“Gemileri yakmakla kalmadım, limanları da yaktım”

Yaklaşık 28 yıl ceza avukatlığı yaptığını aktaran ve radikal bir kararla avukatlıktan yazarlığa geçiş sürecini anlatan Bahadır Yenişehirlioğlu, “Artık kendi hikayemi yazacağım diyerek avukatlığı bıraktım. Mesleğimin zirvesindeyken bir anda yazmaya başladım. Gemileri yakmakla kalmadım, limanları da yaktım ve ilk olarak ‘Beyaz Usta Siyah Çırak’ı yazdım. 2011 yılından bu yana 9 romanım oldu.” dedi.

“Hayatta ne iş yaparsanız yapın entellektüel altyapınızın olması gerekiyor”

Okumayı seven ve hayatı boyunca sürekli okuyan birisi olduğunu kaydeden Yenişehirlioğlu, “Hayatta ne iş yaparsanız yapın entelektüel altyapınızın olması gerekiyor. Bu altyapı ise ciddi anlamda okumaktan geçiyor. Can yakan bir okuma serüveni yaşamayan birisinin gerçek anlamda kimlik oluşturması çok zor.” diye konuştu. Okumanın hayatı anlamlı kıldığını söyleyen yazar, “İnsan labirent gibi karışıktır. Okumak, labirentin çıkışını gösteriyor” dedi. Tolstoy’u okumamış birisinin yeterince ayakta durmasının zor olduğunu, Shakespeare’i hiç okumamış birisinin arz üzerindeki duruşunu sabitleyemeyeceğini ifade eden Bahadır Yenişehirlioğlu, her farklı türden eserin okunması gerektiğine dikkat çekti.

“Yazar oldum derken oyuncu oldum”

Öğrencilerden gelen soruları neşeli ve bir o kadar da ciddiye alarak cevaplayan Yenişehirlioğlu, yazarlıktan aktörlüğe geçiş serüvenini anlattı.

Yakın bir dostunun dizide oynamasını istemesi üzerine “Yedi Güzel Adam” dizisinde Sahaf İsmail Efendi’yi canlandıran Yenişehirlioğlu, aklında aktörlük yokken ardından “Sevda Kuşun Kanadında” dizisinden gelen oyunculuk teklifini kabul etmesini ve devamında gelişen olayları şu sözleriyle anlattı: “Dizide yer alan tek bir sahne bu teklifi kabul etmeme sebebiyet verdi. 12 Eylül 1980 darbesini anlatan sahne sağ-sol çatışmasının ufak bir örneğini yansıtıyordu. İhtiyacımız olan kardeşlik, birlik ve bütün olmaktı. Bu sahne kardeşliği anlatıyordu. Bu yüzden kabul ettim. Bir süre sonra ‘Abdülhamit Payitaht’ dizisinde Tahsin Paşa karakteri için teklif geldi. Bir baktım, yazar oldum derken aktör oldum.”

Tahsin Paşa’yı canlandırırken tüm istek ve şevkiyle karaktere büründüğünü, bu karakteri canlandırmanın kendisine mutluluk verdiğini dile getiren Yenişehirlioğlu Senaryoyu oynarken, “Tahsin bunu nasıl ve hangi ses tonuyla söyler?” diyerek o atmosfere girdiğini söyledi. Yenişehirlioğlu “Bunu size senaryo söylemez. Bu, uzun soluklu okumaların getirdiği birikim ile mümkündür.” diye konuştu.

Tahsin Paşa karakteriyle beğenileri üzerine toplayan Yenişehirlioğlu, bir öğrencinin sorusu üzerine Kudüs gezisinde iken Filistinli bir çocuğun koşarak ve bacaklarına sarılarak “Tahsin Paşam” diye bağırışı ile hem çok gurur duyduğunu hem de çok duygulandığını belirtti.

 

Görsel sanatlar ve sanat, günümüzde nükleer silahlardan daha etkilidir

“Sanatını kaybetmiş ve bu noktadaki mefkuresini yitirmiş toplumların kabalaştığını görüyoruz. Sanatla ünsiyetini kurmuş toplumların ise çağ atladığını görüyoruz.” diye konuşan Yenişehirlioğlu, görsel sanatların ve sanatın nükleer silahlardan daha etkili olduğunu belirtti. İleri seviyede bir toplum olmanın yolunun sanatı hayat ile harmanlayarak; mimariden ev tasarımına, yürüyüşümüzden konuşmamıza kadar hayatımızın içine sokmamız ile mümkün olabileceğini dile getiren yazar, sanata her şeyden çok ihtiyacımız olduğunu belirterek gençlerin büyük küçük demeden sanatın herhangi bir dalı ile ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

Bahadır Yenişehirlioğlu, “Tüm kainatın sahibi Allah öyle kusursuz, öyle ince, öyle rikkatli, öyle muazzam bir sanat eseri ortaya koymuş ki biz buna kainat diyoruz. Bu kainat kusursuz şekilde işliyor. Ben de Allah’ın yarattığı kulsam, esmalarını üzerimde taşıyorsam ve Allah en büyük sanatçıysa, benim de insanoğlu olarak sanatçı yönümün ortaya çıkması gerekiyor insanoğlu olarak.” dedi.

Öğrenciler ile sohbet havasında geçen söyleşinin sonunda Bahadır Yenişehirlioğlu’na Safranbolu lokumu ve plaket taktim edildi. Ünlü oyuncu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, daha sonra kitaplarını imzalayarak öğrencilerle fotoğraf çekildi.

Programın ardından Bahadır Yenişehirlioğlu, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ı da makamında ziyaret etti.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.