Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük, İşsizlikte Türkiye Ortalamasının Altında

Gündem Yayın: 05.02.2023 15:45
Yazar:
Karabük, İşsizlikte Türkiye Ortalamasının Altında

Karabük’te Çalışma ve İş Kurumuna (İŞKUR) kayıtlı işsiz sayısının 14 bin 155 olduğu ve bunların 6 bin 102’sini erkeklerin, 8 bin 53’ünü ise kadınların oluşturduğu belirtilirken,  TR 81 Bölgesinde yer alan Karabük, Zonguldak ve Bartın’da işsizliğin Türkiye ortalamasının 1-2 puan altında seyrettiği bildirildi.

Karabük Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR)  İl Müdürü Mustafa Çalış,  2022 Yılını verimli bir şekilde geçirdiklerini belirterek,  Müdürlüğün işe yerleştirme başta olmak üzere hedeflerinin tamamına yakınını gerçekleştirdiğini söyledi.

Müdürlüğe kayıtlı işsiz sayısının 14 bin 155 olduğunu söyleyen İŞKUR İl Müdürü Mustafa  Çalış, bunların 6 bin 102’sini erkeklerin, 8 bin 53’ünü ise kadınların oluşturduğunu ifade ederek, TR 81 Bölgesinde yer alan Karabük, Zonguldak ve Bartın’da işsizliğin, Türkiye ortalamasının 1-2 puan altında seyrettiğini bildirdi.

İŞKUR İl Müdürü Mustafa Çalış gazetemize yaptığı açıklamada; Karabük  genelinde Aktif sigortalı (işveren ile iş sözleşmesi ile çalışan ) sayısının  2022 Ocak  ayında 41.652 iken, 2022 Aralık ayında bu sayının  47.346 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

İŞKUR’a Toplam Kayıtlı işsiz sayısı Erkeklerde 6 bin 102,  Kadınlarda ise  8 bin 53  olmak üzere 14.155 olduğunu belirten Müdür Çalış,  kadınlarda kayıtlı işsiz sayısının fazlalığına dikkat çekti.  Müdür Çalış, Toplum yararına başvurular, okulların temizliği  ve Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi noter çekilişi ile doğrudan alımı yapılan Kamu kurumları alımları için yoğun başvuru alındığından, ev hanımları ile her hangi bir işte çalışanların da kamuya  başvuru yapmasından dolayı sayılar normalin üstünde seyretti” dedi.

2022 yılında açık iş sayısının en yüksek olduğu  meslekler ile ilgili de bilgi veren Çalış, “Beden İşçisi (Genel) 574, Ortacı/Ayakçı (Tekstil) 251, Makineci (Dikiş) 231,

Hadde İşçisi 215, Garson (Servis Elemanı) 188, Satış Görevlisi 160,

Reyon Görevlisi 131, Proses İşçisi 77 olmak üzere işverenlerimiz 6 Bin açık işgücü talebi vermiş olup,  İlimizdeki işveren taleplerinden de anlaşılacağı gibi, Metal ve Demir Çelik ile Tekstil sektörü işverenlerin istihdam etmek istediği ve açık işlerde öncelikli olmaktadır” dedi.

“İŞE YERLEŞTİRMEDE KADINLARIN PAYI YÜZDE 34”

2022 yılında yapılan işe yerleştirmelerde kadınların payının yüzde 34 olduğunu belirten İŞKUR İl Müdürü Mustafa Çalış, “İlimizde 2022 yılında  2.784 Erkek  1.467 Kadın olmak üzere toplamda 4 bin 251 işe yerleştirme yapılmıştır. İşe yerleşme içinde kadınların payı yüzde 34 seviyesindedir. Diğer bir ifadeyle her 2 erkeğe karşılık 1 kadın işe alınmıştır.

Ülkemizde kadınların işgücüne katılım oranı OECD ve AB ülkeleri ile kıyaslandığında daha düşük olmakla birlikte;  Kadınların işgücüne katılımının artması, kadınlara yalnızca ekonomik bağımsızlık kazandırmamakta, aynı zamanda sosyal hayatta daha etkin olmalarını sağlamak adına istihdamın arttırılması için kadın istihdamı teşvik edilmektedir. İşe giriş tarihi itibariyle 29 yaşından küçük genç erkekler ile 18 yaşından büyük tüm kadın sigortalılar yönünden İstihdam desteği 2023 yılı sonuna kadar devam etmekte olup Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olup belgede belirtilen meslek ya da alanlarda işe alınan  İş Kurumuna kayıtlı işsiz olanlar için 54 ay, Mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi ya da Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kursunu bitirip belgede belirtilen meslek ya da alanlarda işe alınan ve/veya çalıştırılan, İş Kurumuna kayıtlı işsiz olanlardan dolayı 42 ay, ve bunun gibi değişik sürelerde primine esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren payının tamamı indirim olarak karşılanmaktadır” dedi.

“İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI ÖN PLANA ÇIKTI”

İşbaşı eğitim programlarının ön plana çıktığını ifade eden Müdür Çalış;  “Son yıllarda oldukça ön plana çıkan işbaşı eğitim programları, katılımcılar açısından da pratik eğitim almaları ve işyerinde tecrübe kazanarak sonrasında daha kolay iş bulmaları, işverenin de 3 veya 6 ay süre ile işe alışma sürecinde işçi  maliyeti olmadan personel çalıştırma açısından  önemli bir aktif işgücü programı olarak değerlendirilmektedir. İEP olarak 221 program açılmış olup, 819 kişinin yararlandığı program için katılımcılara yani çalışanlara 20 milyon 58 bin  lira ödeme yapılmıştır. Kamu Kurumları işbirliği ile kamu hizmetlerinin yürütülmesi esasına dayalı ve 1 katılımcının en fazla 9 ay çalışabildiği Toplum Yararına programlar ile  932 kişi programda çalışmış ve Çalışanlara 21 Milyon 947 bin TL  ödeme yapılmıştır. Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde kendi istek ve kusurları dışında işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda ödeme yapılmaktadır. Aylık ortalama 150 – 200 yeni hak edene asgari 4 bin 3  TL işsizlik maaşı ödenmekte olup 2022 yılında 24 milyon 673 bin lira ödeme yapılmıştır” dedi.

“VERİMLİ BİR YIL GEÇİRDİK

İl Müdürlüğü olarak başarılı bir yıl geçirdiklerine dikkat çeken Çalış, ” İşe yerleştirme başta olmak üzere Müdürlük hedeflerimizin tamamına yakınını gerçekleştirdik. İş arayan vatandaşlarımıza tavsiyem, meslek eğitimine önem vermeleri, işverenlerin işgücü ve istihdam beklentilerini bilmeleri kendi yararına olacaktır. Birçok meslekte mesleki belge olmadan çalışmak yasal olmaktan çıkmıştır ve bu mesleklere gün geçtikçe yenileri de eklenmektedir. Örnek verecek olursak : ilgili SRC ( 3, 4 , 5) belgeniz yoksa ağır vasıta ehliyetli olmanın bir önemi yoktur. Mutfak, aşçılık, aşçı yardımcılığı vb gibi alanlarda da çalışacak iseniz mesleki belge olması gereğini hatırlatırım.

Günümüzde ne iş olsa yaparım ile işverenler personel almamaktadır. İşin talep edildiği mesleği iyi yapmak ön plana çıkmıştır” dedi. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te silahla havaya ateş eden şahıslar yakalandı

Karabük Yayın: 16.04.2024 10:14
İhlas Haber Ajansı
Karabük’te silahla havaya ateş eden şahıslar yakalandı

Karabük’te silahla havaya ateş açan 2 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Ergenekon Mahallesi’nde araç içerisinden silahla ateş açıldığı ihbarını alan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları çalışmada söz konusu şahsın M.D. olduğunu tespit etti. Şahıs gözaltına alınırken, yapılan aramada ruhsatsız tabanca ve tabancaya ait mermi ele geçirildi. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerinde ele geçirilen ve muhafaza altına alınan mermi kovanlarının şahıstan ele geçirilen silaha ait olmadığı tespit edilirken, yapılan yeni çalışmada M.D.’ye ait bir adet daha ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Ele geçirilen silahlara el konuldu.
Polis ekipleri ayrıca Aydınlıkevler Mahallesi’nde silahla ateş açıldığı ihbarı üzerine yaptıkları çalışmada, olayın faili B.Ö.’yü gözaltına aldı. Yapılan aramada 1 adet kurusıkı tabir edilen ses tabancası ve tabancaya ait mermi ele geçirildi.
Gözaltına alınan 2 şahıs hakkında soruşturma başlatıldı.