Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KARABÜK 87 YAŞINDA !…

Manşet Yayın: 03.04.2024 04:00
KARABÜK 87 YAŞINDA !…

Karabük’ün ekonomisine yön veren, Türkiye’nin ilk Demir Çelik Fabrikasının  temellerinin atılışının ve Karabük’ün kuruluşunun 87. yıldönümü bugün düzenlenecek olan bir kaç göstermelik etkinliklerle kutlanacak.

3 Nisan 1937 tarihinde Türkiye’nin ilk kalkınma hamlesinin başlangıcı olarak Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ile küçük bir yerleşim yeri olan Karabük, bugün 250 Bin nüfuslu modern bir Cumhuriyet Kenti haline gelirken, adeta Bölgenin de Parlayan Yıldızı oldu. Fabrikalar yapan fabrika onurunu yaşayan, Türkiye’nin kalkınma hamlesine büyük katkılar veren  Demir Çelik Fabrikaları, o zamanlar sadece küçük bir köy konumun da olan Karabük’ün de gelişmesine ve büyümesine büyük katkılar verdi.  Türkiye’de bir ilk olarak kurtuluş yıldönümünü değil, kuruluş yıldönümünü kutlayan tek kent konumunda olan Karabük, bunun haklı onur ve gururunu yaşıyor ama, geçmiş yıllarda yapılan kutlama etkinliklerine de özlem duyuyor. Çünkü geçmişte Karabük’ün kuruluşu oldukça görkemli bir şekilde kutlanırken, adeta şehir bayram yerine dönerdi bugün ise sadece düzenlenen bir kaç göstermelik  etkinliklerle kutlamalar geçiştiriliyor.

Karabük’ün ekonomisine yön veren, Fabrikalar yapan Fabrika ünvanına sahip Türkiye’nin ilk Demir Çelik Fabrikasının temellerinin atılışının ve Karabük’ün kuruluşunun 87. yıldönümü etkinlikleri kapsamında bugün Karabük Valiliği Atatürk Anıtına saat 11..00’de çelenk sunulacak.  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşmalar yapılacak. Yarışmalarda birinci olan şiir ve kompozisyon okunacak daha sonra ödül alan öğrencilere hediyeleri verilecek. Halk oyunları gösterisinin ardından saat 12.00’de Karabük Valiliği Fuaye Alanında “Fotoğraflarla Cumhuriyet’in Sanayileşme Öyküsü” sergisi açılacak. saat 12.30’da Yenişehir camiinde Mevlid okutulacak.

Son yıllarda kutlamalar eski özelliğini yitirirken, Karabük’ün o günlerine şahitlik edenler ile Karabük’ün dününü çok iyi bilen Karabük’ün önde gelen isimleri ve vatandaşlar kutlamalarla ilgili olarak  “Karabük eski ruhunu kaybediyor. Dününü unutmaya başladı, üzüntülüyüz” şeklinde yorum yaptılar.  (Ramazan Öztürk)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.