Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

İtfaiyeden AFAD gönüllülerine eğitim

Eğitim Yayın: 16.08.2023 00:30
Kaynak: İHA
İtfaiyeden AFAD gönüllülerine eğitim

itfaiyeden afad gonullulerine egitim 0 Jf9rv46z
Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı takımları tarafından 60 AFAD gönüllüsüne, yangına müdahale eğitimi verildi. Gönüllüler teorik eğitimin akabinde yangın tüpünün gerçek kullanımı ve yangına gerçek müdahale tekniklerini uygulamalı olarak öğrendi.

Deprem, sel üzere doğal afetlerin yanı sıra konut ve iş yeri yangınları ile trafik kazaları üzere olaylarda azamî 7 dakikada olay yerine ulaşarak dünya standardını yakalayan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, bir yandan de eğitim ve bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor. İtfaiye grupları bu kapsamda AFAD gönüllülerine yangına gerçek müdahale konusunda eğitim verdi. 60 AFAD gönüllüsünün katıldığı eğitim programının birinci evresinde itfaiye araçları tanıtılarak yangın cinsleri, itfaiyenin vazifeleri, yangın söndürmede kullanılan kıyafet, araç ve gereçlerle ilgili teorik bilgi verildi. İkinci etapta ise, gönüllüler yangın tüplerinin kullanımı ve yangın anında yanlışsız müdahale konusunda uygulamalı eğitim aldı. Eğitim sonrasında yapılan imtihanın akabinde AFAD gönüllülerine iştirak dokümanı verildi.

Yangına müdahale teknikleri anlatıldı

Eğitimler ile gönüllülerin İtfaiye grupları gelene kadar olan müddette yangına nasıl gerçek müdahalede bulunmaları gerektiğini öğrendiklerini belirten İtfaiye Dairesi Başkanlığı Eğitim Merkezi Eğitim Amiri Mehmet Aşıkoğlu, “Bu eğitimde AFAD gönüllüsü arkadaşlarımıza yangına müdahale teknikleri, güvenlik eğitimi, yangın oluşabilecek her türlü tehlikeleri bertaraf edilmesiyle ilgili teorik ve uygulamalı bilgi verildi. İtfaiye Eğitim Merkezi olarak tekrar gönüllülerimize müdahalenin yanında yangında kurtarma süreci ile ilgili de bilgiler verdik. Yanlışsız teknikleri öğrenen tüm arkadaşlarımız oluşabilecek küçük çaplı yangınlara rahatlıkla müdahale edebilir” dedi.

AFAD gönüllüsü Sevilay Baş, eğitimin çok faydalı geçtiğini söyleyerek, “Doğal afetlerde müdahale konusunda AFAD tarafından eğitimler aldık. Teğe bir burada yangınla ilgili eğitim almak çok yararlı oldu. İtfaiye takımları bize hem teoride hem de uygulamalı olarak eğitim verdi. Bilmediğimiz birçok mevzuyu burada öğrendik. Bizimle ilgilenen ve bu imkanı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” halinde konuştu.

Bir öteki AFAD gönüllüsü Kübra Atlı da uygulamalı eğitim ile birçok yeni bilgi öğrendiklerini söyleyerek “Çok verimli bir eğitim oldu. Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başörtülü öğrenciyi okula almayan müdüre 89 bin 571 lira para cezası

Türkiye Yayın: 28.09.2023 11:09
Başörtülü öğrenciyi okula almayan müdüre 89 bin 571 lira para cezası

Eskişehir’de Mart ayında depremzede öğrencinin başörtülü olması sebebiyle özel bir okul tarafından kabul edilmemesi üzerine başlatılan soruşturmada, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından okul müdürüne 89 bin 571 lira para cezası verildi.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in kurucusu olduğu ve halen başkanlığını yaptığı Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı’na (ESBAV) bağlı bir özel okulun müdürü tarafından depremzede bir öğrencinin başörtülü olduğu gerekçesiyle okula kaydedilmediği iddia edilmişti. İddiaların ardından konuya Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu müdahil olarak, inceleme başlattı. Deprem nedeniyle naklini Eskişehir’de bir okula aldırmak isteyen öğrencinin başörtülü olması sebebiyle okula kabul edilmemesinin din ve inanç ile cinsiyet temellerine ayrımcılık yasağına aykırılık teşkil ettiği iddialarına ilişkin yapılan incelemede karar açıklandı. Kararda, ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığı belirtilerek, okul müdürü İ.S.’ye oy birliği ile 89 bin 571 TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı. (İHA)