Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

İŞKUR Karabük Sahaya İniyor

Gündem Yayın: 04.04.2019 14:12
Yazar:
İŞKUR Karabük Sahaya İniyor

İŞKUR Karabük’te  işverenleri ziyaret ederek işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edecek.

Karabük Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 2019 Yılı 1 Nisan – 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında İşgücü Piyasası Araştırması gerçekleştirilecek. Araştırma kapsamında 262 işyeri ziyaret edilecek.

Karabük ilinin tamamında gerçekleştirilecek araştırma ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2020 yılında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecek.

Bu çalışma ile birlikte Karabük işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacak. Karabük ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecek.

262 İŞYERİ ZİYARET EDİLECEK

Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada örneklem yöntemi ile çalışılacağı belirtilirken, çalışmaların başından sonuna kadar Genel Müdürlükte konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edileceği ifade edildi. İşyeri nin “her işsize, her işverene bir Danışman” sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirileceği bildirildi.

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 2-9, 10-19 ve 20+ istihdamlı toplam 262 işyerlerinde gerçekleştirilecek. Alan uygulaması bizzat Karabük Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personeli tarafından işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilecek. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel ayrımlı istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecek.

KARABÜK İŞGÜCÜ PİYASASI ANALİZİ RAPORU HAZIRLANACAK

Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirileceği, çalışmanın sonuç raporunda Karabük işgücü piyasasının arz ve talep yönüyle ele alınacağı, araştırma marifetiyle, aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılmasının planlandığı ifade edildi.

Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması bekleniyor.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Vali Koltuğuna Oturdu, Millet Bahçesine Oyun Alanı İstedi

Manşet Yayın: 24.04.2024 12:05
Vali Koltuğuna Oturdu, Millet Bahçesine Oyun Alanı İstedi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Karabük Valisi Mustafa Yavuz’un koltuğuna oturan 2. sınıf öğrencisi Ece Supçin Millet Bahçesine çocuk oyun alanları yapılmasını istedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş ve beraberinde yönetici, öğretmen ve öğrencilerden oluşan heyet, Vali  Mustafa Yavuz’u makamında ziyaret etti.

Vali Mustafa Yavuz, makam koltuğunu Şehit Metin Arslan İlkokulu 2.sınıf öğrencisi Ece Supçin’e devretti.

Ziyarette; Vali Mustafa Yavuz, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu anlamlı günü çocuklarımıza bayram olarak hediye etti. Sizler, bizlerin geleceğisiniz, bizler sizlerin gözlerindeki ışığa güvenerek geleceğimizi sizlere emanet ediyoruz.

Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Koltuguna Oturdu Millet Bahcesine Oyun Alani Istedi2 jpg

Vali Makam koltuğuna oturan Ece Supçin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak, “Vatanımızı bayrağımızı korumayı, çalışkan olmayı, değerli öğretmenlerimizden, annelerimizden, babalarımızdan öğreniyoruz. Bugünün çocukları, yarının büyükleri olarak sizlerden aldığımız emaneti, ülkemizin en güzel yerlerine taşıyacağız.

Dünyanın en şanslı çocukları olarak bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlu olsun” dedi.

Ece Supçin Vali olarak, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Şenol Ayyıldız’ı arayarak; yapım çalışmaları devam eden Millet Bahçesi Projesi içerisinde çocuklar için oyun alanlarının artırılmasını talep etti.

Ayrıca; yetim ve öksüz çocukların bayramlarının kutlanması adına her birine dondurma ikram edilmesini istedi.

Ziyarete gelen Şehit Metin Arslan İlkokulu 3.sınıf öğrencisi İmren Asya Durak ve Şehit Metin Arslan İlkokulu 4.sınıf öğrencisi Kamil Şahin ile yakından ilgilenen Vali Mustafa Yavuz, öğrencilere çeşitli hediyeler vererek Bayramlarını tebrik etti. (Ramazan Öztürk)