Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

İŞİMİZ YAKINMAK

Köşe Yazıları Yayın: 21.08.2023 11:00
İŞİMİZ YAKINMAK

Soğuk olur yakınırız… Sıcak olur yakınırız.

İnsanoğluna yaranılmaz.

Sıcaklık şu kadar derece oldu diye, ortalığı ayağa kaldırırız.

Oysa, çalıştığımız yerde serinletici aygıtlarımız var. Evimizde isek teknolojinin nimetlerinden yararlanırız. Bir dostumuzla buluşup, çay içtiğimiz yerde de bu olanaklardan yararlanırız.

Bütün mesele, sokakta iki adım yürürken çekilen sıkıntıda mıdır?

Bir işe olumlu yanında baksak. Örneğin, bizim yörelerden daha sıcak olan bölgelerde, depremzedelerin durumlarını bir düşünsek.

Sıcağın yanında, konaklamada sıkıntıları olan, su bulamayan, günlerce banyo yapamayan depremzedelerin durumlarını kafamızda canlandırsak.

Şubattan bu yana, halen kalıcı konutlara yerleştirilemeyen depremzedeleri artık hatırlamaz olduk. Ülkeyi yönetenler, onları oralarda kaderleriyle baş başa bıraktılar. Ne yerler ne içerler kimsenin umurunda değil.

Deprem gerçeğiyle yüzleşemeyen bir ülkede, on binlerce kişi ölüyor, daha fazlası yaralanıyorsa, bizim buralarda uyku uyumamamız gerekir.

Hani derler ya, “herkes engelli adayıdır” diye.

Onu, “herkes depremzede olabilir” diye okusak.

Doğanın dengesini bozan biziz. Ormanları cayır cayır para uğruna kesen biziz. HES’leri yapıp, iklimin değişmesine neden olan biziz. Ekolojik dengenin bozulmasının bu sıcaklarda payı olduğunu kavramamız çok mu zor?

Orman bakımından çok fazla zengin olmayan ülkemizde, filizleri, fidanları bile paraya çevirme siyaseti nasıl, bir iştir?

Çevreyi hor gören, havayı kirleten sanki uzaydan gelenler. Bunların hepsini bizler yapıyoruz. Çok kazanma hırsımızın önüne geçemediğimiz için bunları yaşamamız gayet olağandır.

Çevrecilere değer vermiş olsak, onları dinlesek, önerilerini yerine getirsek kötü mü olur?

Denizleri doldurup, havaalanı, sahil yolu yapanlar bizleriz. Çünkü, bunlar kolayımıza gelen işler.

Her yere AVM kondurmak, dere yataklarına binalar yaptırmak akıllı bir iş gibi görülüyor. O yüksek yüksek binaların, rüzgârı kestiğini, beton yapılan her yerin sıcaklığı yükseltip bunaltıcı hale getirdiğini bilemeyecek denli aptal mıyız?

Milyarlarca liraya mal olmuş ve on yıllardır hizmet veren havaalanlarını Millet Bahçesi yapma uğruna yıkıp, kuş yollarına yeni havaalanları yaparak neyi ispat etme peşindeyiz?

Gelelim, oralardan buralara…

13 haneli Bük Köyünü, Karabük’ün ilk sanayii kentlerinden birisi haline getiren Demir Çelik İşletmeleri (Kardemir) dışında, istihdama binlerce katkı sağlayan bir devlet yatırımı yapma yerine, devasa bir alanı Millet Bahçesi’ne dönüştürmek neyin kafasıdır? Millet yatsın, kalksın yuvarlansın demekle ne amaçlanmaktadır? Kaldı ki, şurada üç beş yıl önce,  bu fakir milletin milyonlarca lira parası Kent Meydanı adı altında beton yığınına dönüştürülen alana harcanmışken, sil baştan yeni masrafları kapı açmak akıllıca bir iş midir?

Üretime ve istihdama dönük işler yapmak yerine, incik boncukla uğraşmak siyaset değildir ve ülkeye de kazandıracağı bir şey yoktur.

Bunları boş verelim, havalar çok sıcak… Bunaltıyor değil mi insanları? Peki deprem bölgesindeki insanlarımız ne yapıyorlar dersiniz? Yakınıp duracağımıza, bir mum da biz yakıp, sorunlara çözüm arasak iyi olmaz mı?

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

CANiK, milli uçaksavar ailesinin üç jenerasyonunu aynı anda Almanya’da sergileyecek

Ekonomi Yayın: 25.02.2024 04:36
İhlas Haber Ajansı
CANiK, milli uçaksavar ailesinin üç jenerasyonunu aynı anda Almanya’da sergileyecek

Dünyanın önde gelen hafif ve orta kalibre silah üreticisi CANiK, Almanya’da toplam 7 gün sürecek iki fuara katılmak için yola çıkıyor. ENFORCE TAC Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı’nda CANiK, M2QCB, M2F ve M3’ü Avrupa’da ilk kez bir arada sergileyecek. Hollywood’a özel olarak üretilen, lansmanı ABD’de yapılan CANiK TTI Combat da IWA OutdoorClassics kapsamında Avrupalılarla buluşacak.

CANiK, 2024 yılı ihracat rotasına ABD ve Suudi Arabistan’ın ardından Almanya’daki iki fuarla devam ediyor. Almanya’nın Nürnberg kentinde 26-28 Şubat tarihlerinde düzenlenecek olan ve yoğun ilgi nedeniyle bu sene üç güne çıkarılan ENFORCE TAC Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı’nda CANiK, dünya çapında ses getiren ürünlerini Avrupa pazarında sergileyecek. Kolluk kuvvetleri ve silahlı kuvvetlere yönelik gerçekleşen fuarda, CANiK milli uçaksavar CANiK M2 QCB’nin yanı sıra daha ileri özelliklerle donatılan CANiK M2F ve CANiK M3’ün yer aldığı ağır makineli tüfek ailesini sergileyecek. Ayrıca orta kalibre top sistemleri alanında yeni ürünleri de fuarda ziyaretçilere tanıtılacak.

CANiK hemen ardından yine Almanya’da 29 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında Avrupa’nın en büyük atıcılık, avcılık ve outdoor fuarı olan IWA OutdoorClassics 2024’te yerini alacak. Burada da geçtiğimiz ay büyük ses getiren bir lansman ile tanıttığı ve başta Hollywood yapımları olmak üzere tüm sektörün dikkatini üzerine çeken yeni özel tasarım tabancası CANiK TTI Combat ile ödüllü tabancalar, optikler, aksesuar ve askeri tekstil ürünleri sergilenecek. CANiK, bu iki fuarla birlikte Almanya’da toplam 7 gün sürecek bir tanıtım turu gerçekleştirecek.

Almanya’da ihracat turuna çıkacak

Konu hakkında açıklamalarda bulunan CANiK Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, “CANiK olarak dünyada savunma sanayii alanında gücünü kanıtlayan Türkiye’nin ihracattaki başarılarına yenilerini eklemek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kolluk Kuvvetlerine yönelik Avrupa’nın en prestijli fuarlarından olan ENFORCE TAC ve Avrupa’nın en büyük avcılık ve atıcılık fuarı IWA kapsamında 50’nin üzerinde ürünümüzü Avrupalı paydaşlarımız için sergileyeceğiz. CANiK olarak sadece B2G değil aynı zamanda da B2B ve B2C’de de geleceğin teknolojilerini üreten bir şirket olarak sektöre yön veren olmayı sürdürürken 2024 ihracat hedeflerimiz içinde emin adımlar ile ilerliyoruz. 2024 yılında CANiK Europe şirketimizin Fransa merkezli olarak kurulması ile Avrupa pazarında yeni iş ortakları yapacağız ve ABD pazarında olduğu gibi bu pazarda da tüm satışlarımızı bundan sonra kendi organizasyonumuz üzerinden yapacağız” dedi.