Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

İnsansız deniz araçlarına BMC POWER’den yerli ve milli motor

Teknoloji Yayın: 27.07.2023 10:09
İnsansız deniz araçlarına BMC POWER’den yerli ve milli motor

İDEF 2023 fuarına sergilenen Azra isimli yerli ve milli motor, insansız deniz araçlarında kullanılacak. BMC POWER Genel Müdürü Mustafa Kaval, “Azra diye adlandırdığımız motorumuz 600 beygir. İnsansız botlarda ve çekici botlarda kullanılmak üzere projelendirdik. İnşallah yıl sonunda insansız botlarla ve çekici botlarla buluşturacağız” dedi.

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF 2023) kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarda BMC POWER ürünleri yerli ve milli motorlar da sergileniyor. Azra, Utku, Tuna, Batu ismi verilen yerli ve milli motorlar ziyaretçilerle buluştu.

İnsansız deniz araçlarına BMC POWER’den yerli ve milli motor

“Devam eden 4 tane motor projemiz var”

Yerli ve milli motorlar hakkında bilgi veren BMC POWER Genel Müdürü Mustafa Kaval, “Şu anda devam eden 4 tane motor projemiz var. Bunlardan en küçüğü 400 beygir. Tuna diye isimlendirdiğimiz motorumuz. Bu Vuran araçlarında şu anda kullanılmaya başlıyor. Seri üretime başladık. Bizim devam eden projelerimizin çoğu kara platformlarına yönelikti. Ama son 8 aydır da deniz platformlarına yönelik bu motorun uygulamalarına çalıştık. Arkada gördüğünüz ‘Azra’ diye adlandırdığımız motorumuz 600 beygir. Kara araçları tank taşıyıcı 6×6, 8×8 gibi kullandığımız motoru deniz platformlarına uygun hale getirdik. İnsansız botlarda ve çekici botlarda kullanılmak üzere projelendirdik. İnşallah yıl sonunda insansız botlarla ve çekici botlarla buluşturacağız. Yerlilik oranı motorlarımızın çoğunda yüzde 80 civarında Azra’da da öyle hatta biraz daha yüksek olabilir. Azra bizim şirket kurulduğunda ilk başladığımız proje testlerini yaptığımız olgunlaştırdığımız” dedi.

“Seri üretim alt yapımız oluştu”

“Asıl iki büyük projemizde bizim Altay tankı için geliştirmeye çalıştığımız Batu ve bin beygirlik Utku güç grubu. Onlarla güç grubu olarak çalışıyoruz” ifadelerini kullanan Kaval, “Aslında BMC POWER motor grubu olarak biliniyor ama biz hem motor hem transmisyon geliştiriyoruz. Utku motor güç grubumuz da Fırtına aracı gibi veya yeni nesil zırhlı araçlar gibi kullanmak üzere çalışıyoruz. Tuna seri üretim de yaklaşık 100’e yakın üretildi. Azra şu anda geliştirilme aşaması tamamlanmış testleri bitmiş bir motor. Bunun şu an üretiminde bir riskimiz yok. Zaten bir seri üretim alt yapımız oluştu. Onun için seri üretime hazırız” dedi. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”