Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“İMAM-SUBAY” KATLEDİLMEDEN İKİ GÜN ÖNCEKİ YAZISIYDI.,

Manşet Yayın: 24.01.2024 14:13
“İMAM-SUBAY” KATLEDİLMEDEN İKİ GÜN ÖNCEKİ YAZISIYDI.,

10 Kasım 2023 günü Tuzla Piyade Okulu’nda düzenlenen Atatürk’ü anma programında Atamızın resmi bulunan kokartı yakalarına takmayıp yere atan teğmenlerle ilgili haberi duyunca yüreğim sızlamıştı. Altı ay süren yedek subaylık eğitimi sırasında benim de okulum olan Tuzla Piyade Okulu, bugün katledilişinin 31. yılında andığımız Uğur MUMCU’nun da okuluydu.

 

Kızım 1,5 aylık, oğlum 3 yaşında iken 15 Nisan 1973’te, teslim olduğum Piyade Okulunda bizim dönemden bir dönem önce bulunan “Sakıncalı Piyade” 6812 öğrenci numaralı Uğur MUMCU, leninist, maocu, kürtçü fikir ve düşüncelere sahip olmaktan eğitimin üçüncü ayında  tutuklanmış, önce Mamak Askeri Cezaevi’ne gönderilmiş sonra da Patnos’ta bulunan 34. Piyade Alayı’nda askerliğini rütbesiz er olarak tamamlamıştı.

 

Güzel bir rastlantı, Tuzla’daki öğrenciliğim, MUMCU’nun da birliği olan Ağır Silah Bölüğü’ndeydi.  (4. Bölük)  Ayrıca MUMCU’nun yattığı ranza da bana verilmişti.

 

İMAM-SUBAY

Fethullah Gülen, 17 Ocak 1993’te, İzmir’de Bozyaka Yurdu’ndaki bir sohbetinde “Devlet kademelerine öylesine nüfuz ediyoruz ki, bizi jiletle kazısalar yok edemeyecekler!” diyerek asıl amacını açıklıyordu. Gülen, o sohbetinde ayrıca “Çok yakında büyük bir suikast haberi duyacaksınız. Üzerinde senelerce konuşulacak” diyordu!

 

CHP milletvekili,  partinin genel sekreteri ve solculuğu kimseye bırakmayan Ertuğrul GÜNAY, aynı yıl içinde“Halkla Barışma” savıyla İmam Hatiplerin askeri okullara girmelerini istemiş ve AKP iktidarında ödül olarak Kültür Bakanlığı’na terfi etmişti.

 

Uğur Mumcu ise, katledilmeden iki gün önce 22 Ocak 1993 günü “İmam-Subay” başlıklı şu yazıyı yazmıştı :

“İmam ve hatip olarak yetiştirilenler emniyet müdürü, savcı, yargıç, kaymakam olacaklar, bu yasa değişikliği TBMM’den geçerse subay da olacaklar.

…….Dinsel siyaset 12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra parasal kaynağa da kavuşarak devlet içinde köşe başlarını tuttu.

……..yaşa var ol Harbiye, selamünaleyküm sivil toplum, maşallah ikinci cumhuriyet, ruhuna el Fatiha laiklik.”

 

Mumcu 1993 yılındaki bir başka yazısında, “Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar” diye uyarıyordu.

 

“BEN ATATÜRKÇÜYÜM,

BEN CUMHURİYETÇİYİM,  BEN LAİK, BEN ANTİEMPERYALİSTİM,

BEN BAĞIMSIZ TÜRKİYE’DEN YANAYIM,

BEN ÖZGÜRLÜKÇÜYÜM.  İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUYUM.

BEN   TERÖRÜN  KARŞISINDAYIM.

BEN YOBAZLARIN, HIRSIZLARIN, VURGUNCULARIN,

ÇIKARCILARIN DÜŞMANIYIM.”

diyerek haykırırdın. Bu haykırışların ve uyarıların hepimizin bir kulağından girdi diğerinden çıktı. Ne kadar haklı olduğun bugün apaçık ortada. Artık atı alanlar Üsküdar’ı çoktan geçti.

 

Nur içinde yat Sevgili Uğur MUMCU. Ruhun şad olsun. Katledilişinin 31. yılında seni saygı ve rahmetle anıyorum.

 

Fikret GÖKÇE

Kıbrıs Gazisi-Mak. Müh.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Gündem Yayın: 02.03.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Tokat’taki bir otelde çıkan yangında panikleyen Umut Muzaffer Gezen, 3. kattan atlayarak ağır yaralanmıştı. Olay sonrası çıkan kendi ölüm haberlerini okuyan Gezen, o anları gülerek anlattı.

23 Şubat 2023 tarihinde GOP Bulvarı üzerinde bulunan bir otelde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangın sırasında otel odasında bulunan ve asker olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Umut Muzaffer Gezen alevlerin arasından kaçmak için 3. kattan aşağı atladı. Olay sonrası ağır yaralanan genç, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından hızla üniversite hastanesine kaldırıldı. Olay sonrası bazı haber sitelerinde gencin öldüğüne dair haberler yapıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Gezen, daha sonra bilinci açıldı. Sağlık durumu iyi olan Gezen’e hastane çalışanları hakkında çıkan haberleri okuttu. Kemal Sunal filmindeki gibi kendi ölüm haberini okuyan Gezen, kendinden de şüphe etti. Başından yaralanan, ayağında kırık olan ve belinden geçireceği ameliyat gününü bekleyen Gezen, kendi haberlerini gülerek okudu.

Umut Muzaffer Gezen, “Tokat’ta otel odasında çıkan yangında panikleyip 3. kattan atladım. Öldüm diye haberlere çıktım. Hayattayım. Şükür halime. Bundan daha ötesi olamaz. İlaçlarımı aldıktan sonra uyudum. Uyuduğumdan dolayı yangın çıkmış fark etmedim. Bir anda uyandım. Panikle camdan atladım. Atlamasaydım belki şu anda burada değildim. Hayatta değildim. Askerdim, er olarak geldim. Acemi birliğine geldim. Bir gün için konaklamak için oraya geldim ve yangın çıktı onda da. Askerlik de kaldı şimdi. Kendim hastanedeyim. Ameliyat olacağım. Belimde bir rahatsızlık var. Allah’a şükür ameliyat olduktan sonra iyi olacağım. Başka da bir şeyim yok. Başımda pek fazla bir şey yok. Şöyle söyleyeyim. Sol ayağımda bir kırık var. Başımda çok kılcal çatlaklar var. Bir de belden ameliyat olacağım o kadar. Olay olduğu gün öldü dediler. Sağ olsun ambulans ekipleri tarafından hastaneye buraya Tokat Gaziosmanpaşa’ya kaldırıldım. Buraya geldim. İlk şuurum yerinde değildi. Şimdi çok iyiyim. Her şeyim yerinde. Yemek yedim. Su içtim. Sonra dediler bir şeyler göstereceğiz. Dedim abi ne göstereceksiniz. Öldün, şu oldu, bu oldu. Kemal Sunal’ın filmi gibi. Ben iyiydim halbuki haberleri seyrediyorduk. Beraber hemşire abiler, arkadaşlarla burada. Yiyordum, içiyordum, iyiydim yani bir şeyim yoktu ama hani bu da bir olay oldu. Başımızdan geldi, geçti. Bir deneyim oldu benim için. Film gibi bir sahne oldu benim için. Kemal Sunal’ın sahnesi gerçek oldu. Gerçekten öldü diyor yani. Hani ben öldüm artık yokum. O hesap oldu. Kendimden şüphe ettim” dedi.

Anne Gözde Gezen ise “Ben hayatta kaldığına çok şükrediyorum. Çok şükür hayatta. Bunda da bir vardır hayır. Belki askeri birliğine teslim olsa da üstüne daha kötü bir şey gelecekti. Çok şükür hayatta iyi. Omuriliğinde bir sıkıntı var. Omuriliğinde bir kırık var. İnşallah buradan yürüyerek çıkacağız” diye konuştu.