Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

İl Sağlık Müdürlüğü İçme Suyu Konusunda Uyardı

Gündem Yayın: 29.06.2022 13:40
İl Sağlık Müdürlüğü İçme Suyu Konusunda Uyardı

Son günlerde yaşanan aşırı yağış nedeniyle, Karabük İl Sağlık Müdürlü tarafından yapılan açıklamada yağmurlar nedeniyle su kuyularının kirlenmesi söz konusu olabileceği için bazı uyarılarda bulunuldu.

Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı,  meydana gelen sel afeti sonrası sel suları ve su taşkınlarının sebep olduğu, içme ve kullanım suyu şebekeleri ile kanalizasyon şebekelerinde arızalar oluşabildiği hatırlatılan yazılı açıklama paylaşıldı. Yapılan açıklama ile vatandaşların kirlenen içme sularının arıtılarak içilmesi tavsiyesinde bulunuldu.
Açıklamada, ” İlimizde ve bölgemizde son günlerde yaşanan aşırı yağış nedeniyle  sel suları ve su taşkınlarının sebep olduğu, içme ve kullanım suyu şebekeleri ile kanalizasyon şebekelerinde arızalar oluşabilmektedir. Yağmurlar nedeniyle çevresel kirlilik yüzeysel su kaynaklarına taşınabilmekte, kaynak, kaptaj ve su kuyularının kirlenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda Şebeke suyu içme amaçlı kullanılacak ise, su berraklaşıncaya kadar 3-5 dakika akıtılmalı ve tercihen kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır. Temiz gıda ve su tüketilmesi, kaynağı belli olmayan veya kirlendiğinden şüphelenilen suların kullanılmaması gerekmektedir. Yine içme suyunda bulanıklık veya koku gibi değişiklikler fark edildiğinde suyun kaynatılıp soğutularak kullanılması uygundur” denildi.(Nurettin Acar)

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Mavi Vatan’ın koruyucuları 42 yaşında

Gündem Yayın: 24.06.2024 16:07
İhlas Haber Ajansı

Samsun’da, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kuruluşunun 42. yıldönümü münasebetiyle tören düzenlendi.
Sahil Güvenlik Komutanlığının kuruluşunun 42. yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda resmi tören düzenlendi. Anıta çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulmasının akabinde okunan İstiklal Marşı ile devam etti. Programda daha sonra İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir ve Samsun Valisi Orhan Tavlı’nın mesajları okundu.
Bakan Yerlikaya: “Dümeniniz viya, pruvanız neta, ufkunuz ve bahtınız açık olsun”
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın okunan mesajında, “Sizler, denizlerimizin huzur ve güvenliğinin teminatı, karasularımızın yılmaz bekçilerisiniz. Mavi Vatan’ımızın kahraman leventleri olan Sahil Güvenlik Komutanlığımızın kuruluşunun 42. yıldönümünü tebrik ediyorum. Dümeniniz viya, pruvanız neta, ufkunuz ve bahtınız açık olsun” ifadeleri yer aldı.
Tümamiral Kendir: “Komutanlığımız temiz, güvenli ve yaşanabilir denizler için tüm imkanlarını seferber ediyor”
Komutanlığın tüm imkanlarını Mavi Vatan’ın temiz, güvenli ve yaşanabilir kalması için seferber ettiğinin altının çizildiği Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir’in mesajında, “Sahil Güvenlik Komutanlığının çok değerli mensupları, bugün komutanlığımızın 42. kuruluş yıldönümünü kutlamanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığının denizlerdeki yegane gücü olan komutanlığımızın sahip olduğu modern ve gelişmiş unsurları, yüksek nitelikli personel gücü, saygı ve köklü bir kurum olmanın getirdiği yetkinlik ve tecrübe ile milli menfaatlerimiz doğrultusunda 7 gün 24 saat durmaksızın çalışmaktadır. Mavi Vatan denizlerimizin huzur ve emniyetinin sağlanmasından sorumlu tek genel kolluk kuvveti olan ve kurulduğu günden bu yana mevcut yapısını, imkan ve kabiliyetlerini sürekli olarak geliştiren komutanlığımız büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizmiş olduğu ilkelerin ışığında akıl ve bilimi esas alarak gelişim hedeflerini daha yüksek seviyelere taşımakta, gelecek nesillerimize temiz, güvenli ve yaşanabilir denizler bırakmak adına tüm imkanlarını seferber etmektedir” ifadeleri kullanıldı.
Vali Orhan Tavlı’nın mesajında ise şu ifadeler yer aldı:
“Mavi Vatan’ımızın koruyucusu Sahil Güvenlik Komutanlığımızın 42. kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Üstlendiği vazife ve sorumlulukları daima üstün bir gayret, yüksek bir vazife şuuru ile yerine getiren Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı personelimiz başta olmak üzere tüm Sahil Güvenlik Komutanlığı personelimize çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diliyorum. Vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”
Törene Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ahmet Bahadır, Samsun İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Bakçepınar, Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Ogün Şahin, STK temsilcileri ve emekli askerler katıldı.
Hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından tören sona erdi.