Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Hava Bedava” illüstrasyonuyla yaşamın değerine dikkat çekti

Kültür Sanat Yayın: 01.10.2023 00:36
İhlas Haber Ajansı
“Hava Bedava” illüstrasyonuyla yaşamın değerine dikkat çekti

Bolu’da teması “Hava Bedava” olan grafik ve illüstrasyon sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergide yer alan eserlerin toplumsal mesaj içerdiğini söyleyen Öğr. Gör. Ayşegül Gürdal Pamuklu, “Aldığımız nefes bedava ve bunun değerini bilmeliyiz. Artık bedavadan yaşar olduk. Bir yere gelirken çabalamıyoruz, doğaya karşı saygımız yok, insan haklarına karşı saygımız yok. Serginin konusu bunun bir bedavasıydı” dedi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr. Gör. Ayşegül Gürdal Pamuklu, “Hava Bedava” vurgusuyla ilginç bir sergi açtı. Ressam Mehmet Yücetürk Kültür Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulan sergide, grafik ve illüstrasyon teknikleriyle hazırlanan 17 eser sergilendi. Sergide insanların doğaya verdiği zararlar ve yaşanılan hayatın değerinin bilinmediği konusu vurgulandı.

İllüstrasyon çizimlerinde toplumsal mesajlar verdiğini ifade eden Ayşegül Gürdal Pamuklu, “Bilimsel illüstrasyon, bilimsel dinleme alanında hem yazılı makalelerim var hem de eserlerim var, resim olarak. Onları doğaya bir vurgu olarak, doğanın sürdürülebilirliği açısından insanların eksik kaldığı üzere bir vurguydu. Üç aşamadan oluşuyor sergi konseptlerim aslında. Birincisi sudan gelenler. İkincisi bugünkü izlemiş olduğunuz sergi havadan gelenler. Üçüncüsü de topraktan gelenler olarak bir üçleme halinde bir konsepti var. Sudan gelenler daha çok bilimsel ağırlıklıydı. Onun sergisini birinci kişisel sergi olarak açmıştım zaten. Bu ikincisi havadan gelenler, biraz daha grafik tasarıma ağırlıkla bilimsel niteliği, bazı çizimlerim de var ama daha çok toplumsal mesajlar içeriyor. Kelime anlamı olarak hem tipografik düzenlemeler var hem de görsellerin işlenişi bakımından Anadolu’nun içerisinde bulunan, yani Anadolu’da yaşayan kuşların, onların illüstrasyonları ve tipografiyle düzenlemelerinden oluşuyor” diye konuştu.

“Şimdilik aldığımız nefes bedava ve bunun değerini bilmeliyiz”

İnsanların hayata değer vermediğini vurgulayan konuları eserlerinde işlediğini ifade eden Pamuklu, “‘Hava Bedava’ kelimesinden oluşan bir serim var içerisinde. İki türlü bedava kelimesine vurgu yaptım. Birincisi aslında aldığımız nefes, bedava şimdilik, karbonat ayak izinden sonra onun da belirli bir karşılığı olacak tabii ki, haklı olarak. Şimdilik aldığımız nefes bedava ve bunun değerini bilmeliyiz vurgusu. İkincisi olarak da artık bedavadan yaşar olduk, yani bir yere gelirken çabalamıyoruz, doğaya karşı saygımız yok, insan haklarına karşı saygımız yok. Bunun bir bedavasıydı. İki türlü de düşünebilirsiniz. İzlemeye gelen sanatseverlerin bir yorumu olacak. Sergide eserlerim 17 eserden oluşuyor. 3 tane eserimi de çocukların sergisi için hazırladım. Çocukların anlayabilmesi için onların boyuna göre ışıklandırmasına göre hazırladım. Daha onların tarzına uygun eserlerden oluşuyor” dedi.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Spor Yayın: 18.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Samsunspor’da “Kurban Bayramı” nedeniyle geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleşti.

Nuri Asan Tesisleri’nde yapılan bayramlaşma törenine Samsunspor Futbol Kulübü İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, Samsunspor Futbol Kulübü Operasyon Direktörü ve İcra Komitesi Üyesi Soner Soykan, TFF Bölge Müdürü Haluk Tan, İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güven, Samsunspor Kulübü yönetimi, Samsunspor divan kurulu üyeleri ve taraftarlar katıldı.

Bayramlaşma töreninde konuşma yapan Samsunspor İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, “Samsunspor adına hepinizin bayramını kutlarım. İnşallah böyle nice bayramları Süper Lig’de olarak hep beraber kutlarız” dedi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Paylaş: