Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Hamsi Fiyatları Cep Yakıyor

Video Haber Yayın: 12.09.2023 16:12
Hamsi Fiyatları Cep Yakıyor

Av yasağının 1 Eylül’de sona ermesi ile balıkçıların ağlarına hamsiler takıldı. Hamsi bekleyen vatandaşlar sıraya girdi. Karabük’te tezgâha konan hamsilerin günlük tüketildiği ve kilosunun 100 TL’den başladığı bildirildi.

Kırmızı etin kilo fiyatı 450 TL, beyaz et fiyatı ise 80 lira civarında. Hal böyle olunca gözler hamsi fiyatına çevrildi. Özellikle hamsi tezgâhlarda bol olmasına rağmen hamsinin kilo fiyatı halen 100 TL olduğu görüldü. Çoğu aile için hamsiyi almak bile zor görünüyor.

Karabük Balık Pazarı’na öğle saatlerinde gelen hamsilerin Karadeniz’de sabah saat 5’te tutulup, direk araç kasasında getirildiğini söyleyen Balık Pazarı esnafı  “Karabük’e gelip gitme masraflarımız olmasa belki daha uygun olacaktır. Kasalarla getiriyoruz. Buz içinde geliyor tabi bunların her biri ayrı bir masraf. Burada inşallah bu yıl hamsiye doyacak. Umutluyuz. Hamsi, az yağmur yağarsa daha da yağlanır. Lezzetli olur. Kilosu 100 TL civarındadır. Bu yıl palamut yok. Hamsi de önümüzün açık olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl Karabük hamsiye doyacak.”

Balık Pazarında bulunan balıkçıların yüzü güldü. Balıkçılar, “Allaha çok şükür, hamsi de bu yıl bolluk olması bizim işlerimiz içinde iyi oldu. Tezgâhlarımız bomboştu. Biz hamsi ve az mezgitle bu yılın açılışını yaptık. Benim kanaatim, hamsi de daha da bolluk olacaktır. Halkımızda çok seviyor. Balık tezgâhta akşama kalmadan tükeniyor.” dedi.

Dar gelirli ailelerin hamsinin 100 lira olması nedeniyle fazla rağbet göstermediğini belirten balıkçı esnafı “ Tabiki balık sezonu yeni başladığı için fiyatlar biraz yüksek. Kalabalık ve dar gelirli aileler balık almaya yanaşmıyorlar. Şu anda balık alanlar en fazla bir veya iki kilo alıyorlar. Fiyatların ilerleyen zamanlarda daha düşeceğini tahmin ediyoruz Amacımız, dar gelirli ailelerinde balık alıp yemeleri. Balık biraz daha bollaştığı zaman her kesimden vatandaşın balık alacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Balıkçıların, vatandaşlara hamsiyi ızgarada veya tavada nasıl pişirmeleri gerektiğine dair püf noktalar ve yemek tarifleri verdikleri görüldü.  (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Deprem – Afet Zirvesi Safranbolu’da Başlıyor

Manşet Yayın: 28.09.2023 11:35
Deprem – Afet Zirvesi Safranbolu’da Başlıyor

Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu ortaklığında Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde ‘Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem Afet Zirvesi’ yarın 14:00’da yapılacak.

“Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi” Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu işbirliği ile yarın saat 14:00’da Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür merkezinde gerçekleştirilecek. Karabük’ün tüm ilçeleri ile tanınırlığının arttırılması, turizmin geliştirilmesi üzerine önemli isimlerin katılımı ile oluşturulacak zirvede aynı zamanda 1. Derece deprem bölgesinde yer alan Karabük’ün meydana gelebilecek afetlere karşı alması gereken tedbirler, uyarılar konuşulacak.

Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’nde açılış konuşmaları Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük Valisi Mustafa Yavuz tarafından yapılacak. Zirve’de Prof. Dr. Naci Görür (Türkiye, Deprem ve Karabük), 21. Dönem TBMM Başkan Vekili ve 57. Dönem Devlet Bakanı Prof. Dr. Yüksel Yalova (Akıllı Kentler ve Markalaşma), Prof. Dr. Ali Akdemir (STK’ların Deprem ve Afetlerdeki Önemi), Prof. Dr. Aynur Aydın (Afet Yönetimi ve Doğal Kaynaklar) isimli sunumlarıyla bilgilendirme yapacak.

Öte yandan gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’ne tüm Karabük halkının davetli olduğu duyuruldu. (Yusuf Korkmaz)