Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

HALKIN İTTİFAKI…

Manşet Yayın: 01.10.2023 16:13 |Güncelleme:04.10.2023 16:15
HALKIN İTTİFAKI…

Gelecek yıl yapılacak mahalli idareler seçimleri için, siyaset tam gaz çalışmalara devam ediyor…

Mahalli idarelerin yeni sahiplerini belirleyecek seçmenler ise uzun zamanlı ekonomik kriz altında, nasıl yaşanabilirin mücadelesini vermekte..

Yani siyaset koltuk derdinde, seçmen geçim derdinde..

Genel siyasete bakıldığında, 21. Yüzyılın başından günümüze, koalisyonlar, ittifak, fikir siyasetinden, lider siyasetine, parlamenter sistemden, Türk usulü Cumhurbaşkanlığı modeline kapsamlı bir değişiklik yaşadı Türkiye…

Ama değişmeyen tek şey, siyasi liderlerin, her seçim döneminde, değiştirme söz verdiği halde, çeyrek yüzyılda, bir türlü değiştiremediği darbe anayasası…

Ayrıca, son çeyrekte siyaset, koalisyonu bırakıp ittifaklara odaklandı..

İki binli yılların başından itibaren, Türkiye siyasetini dizayn etme çabasını sürdüren, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan liderliğindeki, Adalet ve Kalkınma Partisi bu amacına ulaşmış durumda..

Yine ülke siyasetine kazandırılan koalisyon yerine, ittifak modeli de, Türkiye siyasetinin son dönemlerde önemli bir aşamasını oluşturmakta.

Yeni siyaset modeli, AKP-MHP ittifakı

Son çeyrek yılın muhalefeti ise, iktidar olmamak için elinden geleni yapan, iktidarın kazanması için her türlü ittifak modelini deneyen, ülke siyasetinin ilk güncel muhalefet modeli de, günümüzde uygulanmakta..

Yeni siyaset ve hükümet modeliyle birlikte, yeni siyasi partiler ittifaklardan birinde yer kapmak amacıyla, siyaset vitrininde yerini almaya devam ediyor..

İktidar, AKP-MHP ittifakı ile çeyrek asırlık iktidarını sürdürmek için yeni siyaset vitrinine çıkan partilerle birlikte, yol almaya devam ediyor…

Genelde siyasette iktidar sorunu olur ama, Türkiye siyasetinin son çeyrek döneminde, büyük bir muhalefet sorunu olduğu gerçeği, siyasetiyle seçmeniyle herkesin birleştiği ortak siyaset meselesi..

Belki de ülke siyasetinin muhalefet liderliği, sol cenahta olduğu için, muhalefet ittifaklarda başarılı olamadı..

Türkiye siyasetine yeni soluk kazandırmak amacıyla kurulan,  milliyetçi, muhafazakâr ve liberal siyasete kucak açan, Meral Akşener liderliğindeki İyi Parti, ilk seçiminde siyasete büyük heyecan kattı..

İlk siyasi seçimine sol ittifakla başlayan, vekil transferiyle seçimlere katılma garantisi alan İyi Parti, seçimlerde ülke siyaseti için sağ seçmende büyük karşılık bulmuştu..

İlk seçiminde, siyasetin parlayan yıldızı olarak, genel seçimler için muhalefetin büyük ortakları arasında gösterilen iyi parti;

Milliyetçi-muhafazakar ve sosyal demokrat partilerden oluşan Millet İttifakıyla, seçimin mutlak galibi gösterilmesine rağmen, ittifaka dahil siyasi parti liderlerinin, siyaseti iktidar yönünde değil de, muhalefet yönünde değerlendirince, kazanılacak seçim kaybedildi..

Önümüzdeki yıl yapılacak mahalli idareler seçimlerinde iktidar, Cumhur İttifakı ile yoluna devam ederken, muhalefet ise, yerel seçimlere hazırlanmak yerine, parti içi kargaşayı önleme, kurultay hazırlıkları gibi siyasi ikbal peşinde koşmakta…

Yani iktidar ve muhalefet, halk için değil, kendi ikballeri peşinde koşmakta..

İktidarın bugüne kadar, halk için çözüm yerine sorun ürettiği ülke siyasetinde, muhalefeti de iktidar olma gayreti içinde görmeyen seçmen, yerel seçimlerde Halk İttifakıyla, hem iktidara hem de muhalefete, siyaset dersi vermeye çalışacak..

Ülkeyi, kutuplaşma ve lider siyasetinden kurtarmak için Halk İttifakıyla harekete geçecek seçmen, yerelde halkın iktidarını halka verme mücadele yapacak..

Belki de, Türkiye siyasetinde ittifaklar yıkılarak, seçimlerin gerçek sahibi halk ittifakı, yerel yönetimler de iktidar olacak..

Düşünce ve görüşlerin ışık olması dileğiyle…

 

Yorumlar

  1. Mevlüt ÖLMEZ

    Yazdığın yoruma tam anlamıyla katılıyorum inan imzamı atarım altina. Tebrik ediyorum bu değerli yazindan dolayı

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Manşet Yayın: 13.06.2024 09:56
Kurumlar arası futbol turnuvası şampiyonu Safranbolu TSO oldu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvasının şampiyonu Safranbolu TSO oldu.

16 takımın yer aldığı 9. Altın Safran Kurumlar Arası Futbol Turnuvası sona erdi. Turnuvanın finalinde Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı ile karşı karşıya gelen Safranbolu TSO rakibini 1-0 mağlup ederek şampiyon oldu.
Turnuva şampiyonuna kupayı Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol takdim etti.
Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığına ikincilik kupasını TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal, üçüncü olan Safranbolu Belediyesine ise TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe verdi.

AW226223 01 jpg
Safranbolu TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal; “Yaklaşık 40 gün süren turnuvada mücadele eden tüm takımları tebrik ediyorum. Finalde centilmence mücadele veren Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını da teşekkür ediyorum. Odamızın futbol takımını da şampiyonluğundan dolayı kutluyor bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Safranbolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erol Altuntepe; “Bugün oynan maçlarda 4. Olan MEB Personel takımını, 3.cülük kupasını alan Safranbolu Belediyesini, finalde rakibimiz olan ve ikincilik kupasını alan Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı takımını ve turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan futbol takımımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Çok güzel bir organizasyon oldu Herkes ailesiyle final müsabakalarını izledi. Bu güzel turnuvayı düzenleyen Safranbolu Spor Kulübünü kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı J. Kd. Albay Dr. Yusuf Küçükbaşol’da turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan Ticaret ve Sanayi Odasını ve turnuvaya katılım gösteren tüm takımları tebrik etti.