Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Halk Umudunu Başkan Vergili’ye Bağladı

Gündem Yayın: 29.03.2022 07:40
Halk Umudunu Başkan Vergili’ye Bağladı

Gazetemizin dünkü sayısında Karabük Belediyesi özel halk otobüsleri birer birer kontak kapatıyor haberinden sonra haber merkezimi arayan vatandaşlar umudunu Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye bağladılar. Pandemi döneminde başlayan ve daha sonra ekonomik nedenlerle zor günler yaşayan Karabük Belediyesi Halk Otobüsleri, bulundukları güzergahlarda servis yapmayarak kontak kapatmaya başlamışlardı. İhale süresi dolan ve tekrar ihale açılmasına rağmen, ekonomik şartlar nedeniyle ihaleye katılmayan hak otobüsü sahipleri, çareyi kontak kapatarak çalışmama kararı almışlardı. Son günlerde birkaç hak otobüsünün daha kontak kapatacak olması vatandaşların daha çok tedirgin olmasına neden oldu.

VATANDAŞ UMUDUNU BAŞKAN VERGİLİ’YE BAĞLADI0557aa6d d9b2 4da8 91f2 69e081ab0df7

Özelllikle dün Karabük Belediyesi Özel Halk Otobüsleri ile ilgili yaptığımız haberden sonra gazetemizi ve bizzat bizleri arayan vatandaşlar “ Tabiiki halk otobüslerini zarar etmesini istemeyiz fakat bu soruna mutlaka Karabük Belediye Bakanımız Rafet Vergili bir çözüm bulacaktır. Çünkü belediye başkanımız bizleri mağdur etmeyecektir. Şimdiye kadar Karabük’te yapmış olduğu hizmetler asla inkar edilemez.  Şunu gayet iyi biliyoruz, Belediye Başkanımızın bu sorunu çözmek için çareler arıyordur.  Halk otobüslerinin belirli aralıklarla seferlerini durdurmaları bizleri tedirgin ediyor. Bugün belirli bir hat seferini iptal ediyorsa, mutlaka yarın da diğer hatlar aynı şekilde zarar ediyoruz diye seferlerini durdurabilirler. Şunu da biliyoruz, dolmuşlarımız çalışıyor. Fakat dolmuşların çalışmadığı mahallelerde var.  Özellikle, dolmuşların çalışmadığı mahallede oturduğumuz için daha çok sıkıntı yaşıyoruz” dediler

ÇÖZÜMÜN NASIL OLACAĞININ AÇIKLANMASINI BEKLİYORLAR

Yine haber merkezimizi arayan vatandaşlar “ Mutlaka bir çözüm bulunacaktır ama bu çözüm uzun süreli olursa bizler daha da çok sıkıntıya gireceğiz. Gerek, Karabük Belediyesinden gerekse Karabük Belediyesi Özel Halk Otobüsleri  Derneğinden bir açıklama bekliyoruz. Ama şunu çok iyi biliyoruz ki, Karabük Belediye Başkanımız Rafet Vergili bizleri daha fazla mağdur etmeyecektir ve mutlaka bir çözüm bulacaktır dediler

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Yeni Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor: En değerli 2’nci hazine, 5 bin yıllık ameliyat

Kültür Sanat Yayın: 04.12.2023 16:48
Kaynak: İHA

Türkiye’de Karun Hazinesi’nden sonra en değerli hazine olarak gösterilen Amisos Hazinesi ile 5 bin yıllık beyin ameliyatı izleri bulunan kafataslarının da sergilendiği yeni Samsun Müzesi, açılış için gün sayıyor.
Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Müzesi’nin çok önemli ve nadide tarih, kültür ve sanatsal eserlere ev sahipliği yaptığını ifade ederek, müzenin Samsun’un ve Karadeniz’in tarihi ve arkeolojik potansiyelinin yeniden keşfedilmesine de hizmet edeceğini vurguladı. Açılış için gün sayan müzenin içerisindeki eserlerin yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekeceğini belirten Vali Tavlı, müzenin Samsun’a gelenlerin uğrak noktası olacağını vurguladı.
“Samsun Müzesi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor, yakında ziyarete açılacak”
Müzenin yakın zamanda ziyarete açılacağını dile getiren Samsun Valisi Orhan Tavlı, “Samsun, tarihimize imza atan bir şehirdir. Aynı zamanda şehrimizdeki müzeler bu tarihimizi de hem halkımıza sunmakta, yerli ve yabancı turistlerimize anlatmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının Samsun’a kazandırdığı Samsun Müzesi’nin inşaatı bitti. Tefrişatları yapılıyor. Son hazırlıklar tamamlanıyor. Yakın zamanda da misafirlerimizle buluşturulacak. Samsun Müzesini gezdiğimde ilimizin kadim bir şehir olarak çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını müşahede ettim. Orada sergilenen eserlerin gerçekten muhteşem olduğunu yakinen gördüm. Samsun Müzesi yerli ve yabancı turistlerle buluşmak için gün sayıyor. Açıldıktan sonra bu güzellikleri herkes görme fırsatı bulacak” dedi.
“Amisos Hazinesi” yeniden görücüye çıkıyor
Müzede yerini alan Amisos Hazinesi, Samsun’da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında bulundu. Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan, Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olduğu belirlenen ve 64 parçadan oluşan hazine, Samsun Müzesi’nde yerini aldı. ‘Karun Hazinesi’nden sonra Türkiye’de bulunan en değerli hazine’ olarak nitelendirilen Amisos Hazinesi cam, madeni, pişmiş toprak, mermer ve altın olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Altın eserlerin geçmişi MÖ 1. yüzyıla, diğer eserlerin geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı ifade ediliyor.
Amisos Mozaiği
Amisos Mozaiği, 1958’de Antik Amisos Kenti’nde (bugünkü işitme engelliler okulu) hafriyat çalışmaları sırasında bulundu. Müze teşhirinin orta alanında özel hazırlanmış mekana yerleştirilerek sergilenen Amisos Mozaiği, 56 m2’lik taban ölçüsüne sahip.
Anadolu’da en büyük boyutlu kafatası ameliyatı
Karadeniz Bölgesi’nin en eski ve en uzun süreli sistemli kazısı olan İkiztepe Höyüğü’nde Erken Tunç Çağı mezarlarındaki kazılarda ele geçen, hatta Anadolu’da saptanan en büyük boyutlu iyileşmiş kafatası deliği dikkat çekiyor. Yetişkin bir erkek bireyi temsil eden kafataslarındaki ameliyat deliğinde zamanla daralma olduğu ve bireyin operasyon sonrası bir süre daha yaşamına devam ettiği tespit edildi.
Müzede ayrıca 1. Abdulhamit, Kanuni Sultan Süleyman ve 1. Mahmut dönemlerine ait Osmanlı altın sikkeleri yer alıyor.
Birbirinden önemli birçok eserin yer aldığı Samsun Müzesi, resmi açılış için gün sayıyor.